gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Albert Einstein Beyni

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Albert Einstein Beyni Albert Einstein'ın Beyni

18 Nisan 1955 yılında ölen Einstein'ın beyni Princeton Hastanesinde bir patolog tarafından çıkarılarak korumaya alınmış.

1970'lerin ortalarında bir gazeteci olan Steven Levy Einstein'ın beynini bulmak için yola çıkıyor. Levy, yaptığı araştırmalar sonucunda Einstein'ın beyninin halen Doktor Harvey'de, Kansas'da bulunduğunu keşfediyor. İki kavanozda saklanan beynin serebellum ve serebral korteks kısımları dışında kalan parçalarının kesitlerinin alınmış olduğunu ortaya çıkarıyor.

Araştırmacılar, Einstein'ın beyninde yaptıkları çalışmada beyindeki sinir hücreleri ve glia hücrelerinin sayıları arasındaki orana bakıyorlar. Normal insanların beyinleriyle karşılaştırıldığında, Einstein'ın beyninde 9. ve 39. bölgelerde sinir hücrelerinin glia hücrelerine oranının daha küçük olduğunu rapor ediyorlar

Beynin 9. bölgesi ön lobda bulunuyor. Bu lob davranışları planlama, dikkat ve hafıza açısından önemli bir beyin bölgesi. 39. bölgeyse pariyetal lobda bulunuyor. Bu lob dil ve diğer karmaşık zihinsel işleyişlerin merkezi. Sonuç olarak bu bölgelerde Einstein'ın her bir sinir hücresi başına düşen glia hücresinin daha fazla olduğu keşfediliyor.Glia hücrelerinin sinir hücrelerini besleyen hücreler olduklarını göz önünde bulundurursak, Einstein'ın sinir hücrelerinin metabolik ihtiyacının artmış olabileceğini, bu nedenle de normale oranla daha fazla glia hücresiyle beslendiklerini iddia ediyorlar. Bu durumuysa Einstein'ın daha iyi düşünme ve kavram oluşturma yetisine bağlıyorlar.

Albert Einstein Beyni konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Albert Einstein

Albert Einstein

Einstein, Galilei ve Newton ile birlikte üç büyük bilim dehasından biridir. Üçü için de efsane, gerçeği gölgede bırakmıştır. Özellikle Einstein'ın yaşamı efsanelerle doldurulmuş ve bunlar onun yalnız bilgin ve kamuya mal olmuş adam ünüyle beslenmiştir. Resimleri ünlü tablo La Gioconda'da olduğu gibi yerli yersiz basılmış; haksız olarak atom bombasının babası sayılmış ve ünlü E = mc2 formülü...
  2. Albert Einstein Bitirdiği Okullar

Albert Einstein Bitirdiği Okullar

Albert Einstein Bitirdiği Okullar hangileri bilen birileri bunu bana yazabilirmi lütfen.
  3. Albert Einstein Güzel Sözleri

Albert Einstein Güzel Sözleri

Albert Einstein Güzel Sözleri var mı acaba sizin sitenizde? Arkadaşlar acil olarak Albert Einstein Güzel Sözleri lazım bana
  4. Albert Einstein Teorileri

Albert Einstein Teorileri

Albert Einstein Teorileri nelerdir bilenler Albert Einstein Teorilerini yazsın bu sayfaya
  5. Albert einstein

Albert einstein

Ya lütfen albert einstein'ın hayatını kısaca ingilizceyle bulabilir misiniz.......... Ben bulamadım..........

Sayfayı Paylaş