gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

alem-i nur

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

[​IMG]Resmi Büyütmek İçin Buraya Tıklayınız. Orjinal Resim 967x277[​IMG]
    "Ey Resûl-i Ekremim! Benim kullarım "Rabbi-miz uzakta mıdır, yakında mıdır?" diyerek sana beni sordukları zaman sen onlara cevap ver ki: Ben onlara pek yakınımdır. Bana duâ eden kulumun duasını kabul ederim. Duâ ettiğinde benden duâlarının kabulünü istesinler. Ve bana îman etsinler. Umulur ki onlar îmanları ve duâları sebebiyle doğru yola vâsıl olurlar ve irşâd olunurlar. "(Bakara Sûresi, 186) Fahr-i Râzî, Kâzı Beyzâyi ve Hâzin'in beyânlarına göre ashâb-ı kiramdan bazı kimselerin: "Ya Re-sûlallah! Rabbimiz bize yakîn ise hafif sesle yahud gizlice duâ edelim. Eğer uzak ise yüksek sesle duâ edelim" demeleri üzerine bu âyet-i celîlenin nâzil olduğu mervîdir.

Başka bir rivâyette ise yahûdilerin: "Yâ Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-! Sen yer ile gök arasını pek uzak haber veriyorsun. Rabbimiz duâmızı nasıl işidir?" demeleri üzerine nâzil olduğu mervîdir. Bu sebeb-i nûzullere göre âyetin ma'nası şöyle olur:

"Ey Resûlüm! Benim kullarım sana benim evsâfımdan suâl edip Rabbimizin lutfu bize yakın mı? Duâmızı gizlice kendi içimizde mi yapalım? Yoksa uzakta mı? Duamızı yüksek sadâ ile yapalım? dediklerinde: "Sen onlara Benim tarafımdan cevâb ver. Ben onların gizli duâlarını işitirim. Zira Benim ilmim onlara pek yakındır. Binâenaleyh onların işlerini bilip sözlerini işiterek hallerine muttali' olduğumdan duâ eden kimsenin duâsı ihlâs üzere olursa icâbet ederim. Şu hâlde onlar benden icâbet talep etsinler. Ben de onlara icâbet ederim. Senin vâsıtan ile onları îmana davet etdiğimde derhal îman etsinler. Zîra ben onların duâlarına icabet edince onların da benim da'-vetime icabet ve emrime itaat etmeleri vâcibdir ve onlar davetime icabetle doğru yolu muhakkak bulurlar."

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: alem-i nur
    emeğine sağlık

alem-i nur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 20 günde devr-i alem

20 günde devr-i alem

Ünlü fotoğraf sanatçısı Nihat Odabaşı, 20 günde devr-i alem yaptı. Odabaşı, 20 günde 44.300 km’lik yol katetti. Nihat Odabaşı’nın dünya turu, Almanya’nın en ünlü erkek department store’u olan Ansons’un yaz kampanyası fotoğraflarını çekmek üzere Avustralya-Sydney’e gitmesiyle başladı. Aynı markaya geçtiğimiz sene İngiltere’deki Isle of Man’de çekim yapan fotoğrafçı, dünya tenis turnuvasını bu...
  2. Aslı - Keşf-i Alem

Aslı - Keşf-i Alem

Aslı - Keşf-i Alem yıldızları seyrettim hep bilinmez bir huzurla dünyanın diğer ucuna ulaşsam geçen uçakla birgün bir yerde seni bulmaya ümidim var alıp götürsen beni keşf-i aleme! bulutlar bugün fazla umudum yolunda sığınırım belki sana, belki eski bir anıya
  3. Emre Altuğ - İbret-i Alem

Emre Altuğ - İbret-i Alem

Gün geceye varınca kar gülleri yakınca gel haneme usulca dur karşıma boyunca bir fırtına anında yar ellerim saçımda ter boşanır başımdan her cilveli nazında hiç bir şey koyamam yerine kimsenin gitmesin gücüne sen üstüne alınma bu sitem benden bahtıma ibret-i alem olmaya gönüllüyüm ben ortada yaratmışsın bir defa can dayanır mı ah yatmaya
  4. Zübde-i Alemsin Sen ilahisi

Zübde-i Alemsin Sen ilahisi

Göz neyi görürse akıl onun derdine düşüp onunla meşgul oluyor.. Öyleyse ey göz güzel bak !.. Sen güzel baktıkça güzeli gördükçe kainatın sayfaları açılacak bir bir önüne.. Sen bakmaman gerekenlere baktığında yorulacak akıl ve kalp. Gayenin önünü toz kaplayacak.. Kulak işittiği sözleri tekrarlıyor.. İşitilenlerden akla bir yol gidiyor sanki ve gereksiz her söz o yolda ilerleyip beyin...
  5. çeşitli dualar Risale i nurdan..

çeşitli dualar Risale i nurdan..

çeşitli dualar dua risalesi Alemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun... Allah'ım! Bizi saadet, selamet, Kur'an ve iman ehlinden eyle. Amin. Allahım! Efendimiz Muhammed'e ve aline ve ashabına, Kur'an'ın bidayet-i nüzulünden zamanın nihayetine kadar onu okuyan herbir okuyucunun okuduğu herbir kelimenin temevvücat-ı havaiye aynalarında Rahman'ın izniyle temessül eden bütün kelimelerinin bütün...

Sayfayı Paylaş