gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Ali Kuşçu hakkında bilgi var mı ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba arkadaşlar. Bir araştırma yazısı için Ali Kuşçu hakkında bilgi toplamam lazım.Forumunuzda Ali Kuşçu hayatı hakkında ne gibi bilgiler var ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Ali Kuşçu asıl adı Ali Bin Muhammed 1403 doğumlu Semerkant gökbilimci, matematikçi ve dilbilimcidir.
    Gökbilimci ve kelam alimi olan Ali Kuşçu, 15. yüzyıl'da Semerkant'ta doğdu. Babası Muhammed, Timur İmparatorluğu Sultanı ve astronomu Uluğ Bey'in kuşçusu olduğu için, ailesi Kuşçu lakabıyla meşhur oldu.

Küçük yaştan itibaren matematik ve astronomiye ilgi duyan Ali Kuşçu, Bursalı Kadızâde Rumî, Gıyâseddin Cemşîd ve Muînuddîn Kâşî’den matematik ve astronomi dersi aldı. Daha sonra bilgisini artırmak için Kirman'a gitti.

Ali Kuşçu 1449'da hacca gitmek istedi. Tebriz'de Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan kendisine büyük saygı gösterdi ve Osmanlı Devleti ile barış görüşmelerinde yardımını istedi.

Ali Kuşçu, Uzun Hasan'ın sözcülüğünü yaptıktan sonra II. Mehmed'in davetiyle İstanbul'a geldi. Osmanlı Akkoyunlu sınırında II. Mehmed'in emriyle büyük bir törenle karşılanan Ali Kuşçu, Ayasofya medresesine müderris oldu. Ali Kuşçu, 16 Aralık 1474 tarihinde İstanbul'da öldü.

Ali Kuşçu hakkında bilgi var mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 2012 kehanetleri hakkında bilgi var mı ?

2012 kehanetleri hakkında bilgi var mı ?

Kızlar biliyorum saçma ama ben 2012 yılında olacak kehanetleri merak ediyorum. Bilginiz var sa paylaşır mısınız lütfen
  2. depresyon ve belirtileri hakkında bilgi var mı

depresyon ve belirtileri hakkında bilgi var mı

Kızlar ben heralde depresyona giriyorum. Bu depresyon ve belirtileri hakkında bana bilgiler vermeniz mümkün müdür ?
  3. Ali Kuşçu Hangi Coğrafyada Yaşamıştır bilen var mı

Ali Kuşçu Hangi Coğrafyada Yaşamıştır bilen var mı

selam arkadaşlar mümkünse bana acil olarak Ali Kuşçu Hangi Coğrafyada Yaşamıştır biliyorsanız bilgi verebilseniz çok sevinirim ve vereceğiniz bilgiler için şimdiden tşk ederim.
  4. Ünlü Astronomi ve Matematik Bilgini Ali Kuşçu Hayatı Hakkında Bilgiler

Ünlü Astronomi ve Matematik Bilgini Ali Kuşçu Hayatı Hakkında Bilgiler

ali kuşçu kimdir ali kuşçu hayatı Sevgili melekler, dünyaca ünlü astronomi ve matematik bilgini Ali Kuşçu Hayatı hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz sizlere... 15. yüzyılda yaşamış olan önemli bir astronomi ve matematik bilginidir. Babası Timur'un (1369-1405) torunu olan Uluğ Bey'in (1394-1449) doğancıbaşısı idi. "Kuşçu" lakabı buradan gelmektedir. Ali Kuşçu,...
  5. Cemal Kalyoncunun hayatı hakkında bilgi var mı ?

Cemal Kalyoncunun hayatı hakkında bilgi var mı ?

Bir araştırmam için Cemal Kalyoncu hayatı biyografisi hakkında bilgilere ihtiyacım var. Yardım edin..

Sayfayı Paylaş