gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Ali Sürmeli hakkında

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

ali sürmeli hakkında bilgiler, haberler, kimdir, dizileri, filmleri, hayatı, kısaca hayatı, biyografi, biyografisi, kurtlar vadisi, nereli, aslen nereli kaç yaşında
    Deli yürek dizisi ile hayatımıza giren Ali Sürmeli, şimdiler de Kurtlar Vadisi'nin "beni sevimisin" diyen komik ve sevimli adamı:)

Sevgili Melek'ler, bu yazımızda usta tiyatrocu ve oyuncu Ali Sürmeli hakkında bilgiler sunuyoruz sizlere...

Ali Sürmeli (d. 1959, Varto), Tiyatro ve sinema oyuncusu.
    M.S.Ü. Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun (1985) olan sanatçı, Sokak Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrosu’nda görev yaptı. Sinema filmleri ve dizilerde oynadı. Deli Yürek dizisiyle televizyonda tanındı.

Ödülleri

8. Ankara Film Festivali, 1996, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sokaktaki Adam
    37. Antalya Film Festivali, 2000, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Filler ve Çimen
    18.Siyad Türk Sineması Ödülleri, 1996, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sokaktaki Adam

Oynadığı Bazı Tiyatro Oyunları

Ayak Takımı Arasında
    Kahvede Şenlik Var
    Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
    Üç Kuruşluk Opera
    Abdülcambaz
    Asiye Nasıl Kurtulur
    Tohum Ve Toprak
    Yedi Kocalı Hürmüz
    Mustafa
    Kurban
    Akvaryum
    Deli İbrahim
    Galile Galileo

Filmografisi

Eve Giden Yol 1914 - 2006
    Ankara Cinayeti - 2006
    Yağmurdan Sonra - 2006
    Umut Adası - 2006
    Sınav - 2006
    Aşka Sürgün - 2005
    Şeytan Ayrıntıda Gizlidir - 2004
    Kasabanın İncisi - 2003
    Kin ve Gül - 2003
    Hürrem Sultan - 2003
    Banka - 2002
    Şellale - 2001
    Son - 2001
    Filler ve Çimen - 2000
    Deli Yürek - 1999
    Kaçıklık Diploması - 1998
    Karışık Pizza - 1998
    Kurtuluş - 1996
    Düş, Gerçek, Bir De Sinema - 1995
    Sokaktaki Adam - 1995
    Babam Askerde - 1994
    Mavi Sürgün - 1993
    Gece Dansı Tutsakları - 1988
    Dönüş - 1988
    Beyaz Ölüm

Ali Sürmeli
    24 yıllık tiyatrocu Ali Sürmeli.
    1959 yılında Bingöl Solhan'da doğdu.
    Ama aslen Muş-Varto Omeriyan köyündendir...

Dünyanın en soylu ve en eski mesleğini yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini söylüyor gururla. Lakin asıl tutkusu sinema, hem de çocukluğundan beri.

Bir gün istediği filmi çekmeyi umuyor. Bunun için tiyatrodan kazandığı parayı biriktirmesi, tiyatro yapabilmek için de dizi oyunculuğu yapması gerekiyor. Uzun bir yol gibi görünüyor, üstelik sonunda başarısız olup bütün parayı batırmak da var ama şikayetçi değil. Tiyatroyu da dizi oyunculuğunu da keyifle yapıyor.

"1959 yılında Varto'da doğduğum yazılıdır. Aslında biraz farklı.
    Babam çobandı. Kafasına okuma yazmayı taktı ve dışardan bitirerek posta memuru oldu. Babamın posta memurluğu macerası bizi de peşinden sürükledi ve birçok yeri gezdik.
    Babam önce Solhan ve Karlıova'ya sürgüne gitti. Arada Şerafettin dağı vardı onu aşmaları gerekiyordu.
    Annem hamile ve o dağda Beritan aşiretinin çadırında beni doğurup göbeğimi de kendisi kesti.
    Kısa bir süre sonra Elazığ, Palu, Doğancılar derken ben ilk ve ortaokulu bitirdim.
    Daha sonra Diyarbakır ve Bursa da son buldu sürgünlüğümüz.
    Ben de lise eğitimimi tamamlamış oldum."

Sinema filmleri ve dizilerde oynadı. Deli Yürek dizisiyle televizyonda tanındı.

1985'te M.S.Ü. Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun oldu.
    Sokak Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı.

Karışık Pizza, Filler ve Çimen, Sınav, Eve Giden Yol 1914, Umut Adası, Beyaz Melek, Girdap, Güneşi Gördüm ve en son Kolpaçino adlı sinema filmlerinde önemli rolleri üstlendi.

Ödülleri

8. Ankara Film Festivali, 1996, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sokaktaki Adam
    37. Antalya Film Festivali, 2000, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Filler ve Çimen
    18.Siyad Türk Sineması Ödülleri, 1996, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sokaktaki Adam

Ali Sürmeli hakkında konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hoca Ali Rıza Hakkında

Hoca Ali Rıza Hakkında

hoca ali rıza tabloları hoca ali rıza nın hayatı sanat anlayışı eserleri hakkında bilgi eserlerinin isimleri Hoca Ali Rıza ( 1858) -------------------------------------------------------------------------------- 1858 yılında Üsküdar'da doğduğu için sanat tarihimize Üsküdar'lı Hoca Ali Rıza adıyla geçmiştir. Süvari binbaşısı Mehmet Rüştü Bey'in oğludur. Rüştiyedeki öğrenciliği sırasında...
  2. Ali Avni Çelebi Hakkında

Ali Avni Çelebi Hakkında

ali avni çelebi eserlerinin isimleri ali avni çelebinin hayatı çelebi nin eserlerinin isimleri Ali Çelebi (1904- 1993) Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte her alanda hissedilen değişim rüzgarları, resim sanatını da etkilemiştir. Avrupa'daki eğitimlerini tamamlayarak yurda dönen iki genç ressam; Zeki Kocamemi ve Ali Çelebi, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin değişim rüzgarlarını tuvallerine taşıyan...
  3. Ali Gül hakkında bilgiler

Ali Gül hakkında bilgiler

ali gül hakkında bilgiler, haberler, kimdir, seslendir, dublaj, sesi, hayatı, kısaca hayatı, filmleri, resimleri, biyografi Ali Gül, tiyatro mezunu ve seslendirme dublaj sanatçısıdır Melek2lerim. Şimdi gelin Ali Gül hakkında bilgiler edinelim. Ali Gül, (d. 1958, Adana), Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı. Sanat hayatına, Adana'da amatör tiyatro topluluklarında...
  4. Ali Taran'a Hakkımı Helal Etmem

Ali Taran'a Hakkımı Helal Etmem

Bu yazı gecce.com dan sevgili Kenan Erçetingöz'ün bu evlilikle ilgili yazısından alınmıştır. Hiç bir yorum yapmadan, aynen yayınlıyoruz meleklerim. Yalan yazıyorlar! Samimi değiller bu yazarlar! Ali Taran-Ayşe Özyılmazel evliliği konusunda, “sadece iki yetişkin insana saygı duymak lazım”, “sorgulamak bize düşmez” diyen köşe yazarları yalan yazıyor, kandırıyor. Kesinlikle kendi duyguları...
  5. acilen yörük ali efe hakkında bilgi

acilen yörük ali efe hakkında bilgi

Acilen yörük ali efe hakkında bilgi lazım ne olur yardım edin, bekliyorum :(

Sayfayı Paylaş