gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Allah’ın Sıfatları İle İlgili Hadisler

Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

allahın sıfatları ile ilgili hadisler allahın sıfatları ile ilgili ayetler hadisleri sıfatlarını bildiren ayetler allah ın sıfatlarını bildiren ALLAH'IN SIFATLARI
    3456 - Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm aramızda ayağa kalkıp şu beş cümleyi söyledi:

Allah Teâla Hazretleri uyumaz, zaten O'na uyku da yakışmaz. Kıstı (tartıyı, rızkı) indirir ve kaldırır. Geceleyin yapılan amel, gündüzleyin yapılandan önce; gündüzleyin yapılan amel de geceleyin yapılan amelden önce Allah'a yükseltilir. O'nun hicâbı nurdur. Eğer o perdeyi açacak olsa, veçhinin sübuhâtı, basarının ihâta ettiği bütün mahlükatını yakardı."

Müslim, İmân 293 (179).

3457 - Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhisalâtu vesselam buyurdular ki: "Sizden biri kardeşiyle dövüşünce yüze vurmaktan sakınsın."

Buhari, Itk 20; Müslim, Birr, 112, (2612).

Müslim'in rivayetinde şu ziyade var: "...zira Allah Adem'i kendi sûretinde yaratmıştır."

3458 - Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm şu duayı çok yapardı:

"Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sâbit kıl!" Ben (bir gün kendisine):

"Ey Allah'ın resûlü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?" dedim. Bana şöyle cevap verdi: "Evet! Kalpler, Rahmân'ın iki parmağı arasındadır. Onları istediği gibi çevirir."

Tirmizi, Kader 7, (2141).

3459 - Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm'ı şu âyetleri okurken işittim. (Meâlen): Hiç şüphesiz Allah size emânetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür" (Nisa 58). Bu sırada Resülullah aleyhissalâtu vesselam'ın baş parmağını kulağına, onu takib eden (şahâdet) parmağını da gözünün üzerine koyduğunu gördüm.''

Ebu Dâvud, Sünnet 19, (4728).

2. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

ah ah ah
    aradığın neydi?

Son düzenleme: 21 Ekim 2010
  3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Ben allahın sıfatları ile ilgili ayetleri araştııryoeum

Allah’ın Sıfatları İle İlgili Hadisler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. "AHLAK" ile ilgili hadisler

"AHLAK" ile ilgili hadisler

güzel ahlakla ilgili hadisler ahlakla ilgili hadisler güzel ahlak ile ahlak ile ayet ve Ahlakınızı güzelleştiriniz) [İbni Lal] (Sizin imanca en güzeliniz, ahlakça en güzel olanınızdır.) [Hakim] (Ya Rabbi senden, sıhhat, afiyet ve güzel ahlak dilerim.) [Harâiti] (Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.) [Beyheki] (Güzel ahlak, büyük günahları, suyun kirleri temizlemesi gibi...
  2. EDEP ile ilgili hadisler

EDEP ile ilgili hadisler

edeple ilgili hadisler edeple ilgili ayetler edep ile ayetler edep ve haya ile hadisler UTANMA DUYGUSU (HAYÂ), DEĞERİ VE BU DUYGUYA SAHİP OLMAYA TEŞVİK ETMEK 682. İbni Ömer radıyallâhu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, utangaç kardeşine bu huyunu terketmesini söyleyen Medine’li bir müslümanın yanından geçerken ona: “Onu kendi haline bırak; zira hayâ...
  3. Kötülük İle İlgili Hadisler

Kötülük İle İlgili Hadisler

Kötülük İle İlgili Hadisler var mı sizde? Selam millet Kötülük İle İlgili Hadisler ve bilgiler istiyorum sizden ve rica ediyorum inş sorumu yanıtsız bırakmazsınız.
  4. Fakirlik İle İlgili Hadisler

Fakirlik İle İlgili Hadisler

Fakirlik İle İlgili Hadisler hakkında konu açmanızı rica ediyorum. Hayırlı ve iyi günler olsun hepimize kardeşlerim.
  5. Temizlik İle İlgili Hadisler

Temizlik İle İlgili Hadisler

bu konu temizlik ile ilgili hadislere yer vermektedir. Temizlik imandandır sözünü hepiniz duymuşsunuzdur. Dinimiz de temizliğe verilen değer çok fazladır. Kişisel ve çevre temizliğine her zaman önem vermeli ve buna göre davranmalıyız. Temizlik üzerine söylenen hadisleri sizler için paylaşarak. sizlere temizliğin dinimiz de ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyoruz. Ey iman edenler...

Sayfayı Paylaş