gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Allah biz yarattık diyor Birden çok ilah mı vardır?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Araf suresinin 11. âyetinde, Allah, biz yarattık diyor. Birden çok ilah mı vardır? CEVAP Bu âyet-i kerimenin meali şöyledir:
    (Sizi yarattık, sonra şekil verdik, sonra meleklere, “Âdem’e secde edin” dedik; İblis’ten başka hepsi secde etti, o secde edenlerden olmadı.) [Araf 11]

Buradaki ve diğer âyetlerdeki, yarattık, şekil verdik gibi ifadeler için, başka yaratıcılar da var sanmak yanlıştır. Büyüklüğünü, her şeye malik, hâkim olduğunu bildirmek için, ben yerine biz diyor. Mesela Resulullaha hitaben, (Biz sana Kevseri verdik) buyurdu. Verilen şey, verenin büyüklüğüne göre kıymet ve büyüklük kazanır. Verenin ve verilen şeyin kıymetinin büyüklüğünü bildirmek için, (Biz sana Kur’an-ı azimi verdik) buyuruyor. (Hicr 87)

Türkçe’de bile, bir kişi, (Biz şöyle yaparız, adamın ağzını yırtarız) diyebiliyor. Bunun çoğulla alakası yoktur.

7.jpg

Rablerin rabbi demek
    Sual: Mektubat-ı Rabbanide, (Ellerimizi rablerin rabbi olan yüce Allah’a açtık) deniyor. Rabler diye çoğul kullanmak uygun mu?
    CEVAP
    Bazı kelimelerin birkaç manası olur. Rab kelimesi de böyledir. Rab = Besleyen, yetiştiren, terbiye eden demektir. O zaman yukarıdaki ifade, (Ellerimizi terbiye edenlerin terbiye edeni olan yüce Allah’a açtık) anlamına gelir.

O, rablerin Rabbidir
    Sual: İmam-ı Rabbani’nin 260, 287 ve 294. mektuplarında, Allah için, (O, rablerin Rabbidir) ifadesi geçiyor. Rablerin rabbi denince sanki başka rabler olduğu da anlaşılıyor. Buradaki rab ne demektir?
    CEVAP
    Rab, ilah manasından başka, sahip, malik, hükümdar, efendi manasına geldiği gibi, besleyen, yetiştiren, terbiye eden anlamına da gelir. Yusuf aleyhisselam zindandan çıkan bir arkadaşına, rabbinin yani hükümdarın yanına gidince benim suçsuz olduğumu ona söyle dediği Kur’anı kerimde bildiriliyor. O âyet-i kerimenin meali şöyledir:
    (Rabbinin [hükümdarın, efendinin] yanında beni an [ki beni zindandan çıkarsın]!) [Yusuf 42]

Demek ki rab kelimesi sadece ilah anlamında değildir. Rablerin Rabbi demek de, hükümdarların hükümdarı, terbiye edenlerin terbiye edeni gibi manalara gelir. Bunun için terbiye eden, yetiştiren, ders veren erkeğe mürebbi, kadına da mürebbiye denir. Burada rab kelimesi ilah anlamında değildir.

Allah biz yarattık diyor Birden çok ilah mı vardır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çok AşığıN Var DiyorLar..!

Çok AşığıN Var DiyorLar..!

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. Rabbim Allah diyeceğim ilahisinin sözleri var mı

Rabbim Allah diyeceğim ilahisinin sözleri var mı

Herkese iyi Ramazanlar diliyorum, Rabbim Allah diyeceğim ilahisinin sözleri var mı bu ilahi sözleri lazım. Allah hepinizin hayırlarını ve oruçlarını dualarını kabul eylesin. Selametle.....
  3. Kuran-Kerimde niçin Allah Ben yerine Biz diyor

Kuran-Kerimde niçin Allah Ben yerine Biz diyor

Kuran-Kerimde niçin Allah Ben yerine Biz diyor? Dini konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar cevabı bekliyorum.
  4. Abdurrahman Önül Allahu Allah İlahi Sözü çok güzel bir ilahi

Abdurrahman Önül Allahu Allah İlahi Sözü çok güzel bir ilahi

Abdurrahman Önül Allahu Allah İlahi Sözleri Abdurrahman Önül Allahu Allah Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda çok güzel bir ilahi olan Abdurrahman Önül Allahu Allah ilahisi paylaşımında bulunuyoruz ve bu ilahiyi sevipte Abdurrahman Önül Allahu Allah ilahi sözleri arayan tüm arkadaşlarımızı bu sayfamıza davet ediyoruz. Allahu Allah allahu Allah Allahu Allah allahu Allah Kanat...
  5. Allah birdir  niçin kuranda Biz deniyor ?

Allah birdir niçin kuranda Biz deniyor ?

Cenab-ı Hak, tek yaratıcı kendisi olduğunu ve başka yaratıcı, başka ortak bulunmadığını bildirirken, yaratıcının çok olduğu nasıl söylenebilir? Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: (Yaratıcı, bilici ancak Rabbindir.) [Hicr 86] Kur’an-ı kerimde geçen Ahsen-ül hâlıkin ne demektir? Sözlüğe bakılırsa, (Yaratıcıların en güzeli) demek olduğu, bir çok yaratıcı bulunduğu zannedilir. Piyasadaki...

Sayfayı Paylaş