gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Allah 'ın Misafirliği

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

ALLAH 'IN MİSAFİRLİĞİ Musa Aleyhisselâmın ümmeti: - Ya Musa! Rabbimizi yemeğe davet ediyoruz. Buyursun bir gün misafirimiz olsun. Nemiz varsa ikram etmeye hazırız, dediklerinde Musa Aleyhisselâm, onları azarladı. «Nasıl olur, Allah (haşa) yemekten, içmekten ve mekândan münezzehtir» diyerek bir daha böyle bir şeyi akıllarından bile geçirmemelerini tenbihledi. Fakat Musa Kelîmullah Turu Sina'ya çıkıp, bazı münacaatta bulunmak istediğinde, Allah tarafından şöyle nida olundu:

- «Ya Musa neden kullarımın davetini bana getirip söylemiyorsun?»

Musa Aleyhisselâm: «Ya Rabbi, böyle daveti size gelip söylemekten haya ederim. Nasıl olur, Zatı Ulûhiyetiniz onların söylediklerinden beridir» dedi.

Allah (c.c.): «Söyle kullarıma, onların davetine Cuma akşamı geleceğim» buyurdu.

Musa Aleyhisselâm gelip kavmini durumdan haberdar etti, hazırlığa başlandı, koyunlar, sığırlar kesildi. Mümkün olduğu kadar mükellef bir yemek sofrası hazırlandı. Çünkü misafir gelecek olan ne bir vali, ne bir padişah, ne bir başka yaratıktı. Kâinatın yaratıcısı misafir olarak gelecekti. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra, akşam üstü uzak yollardan geldiği belli; yorgun argın, üstü-başı birbirine karışmış bir ihtiyar gelip: «Ya Musa! Uzak yollardan geldim, acım, bana bir miktar yemek verin de karnımı doyurayım» dedi. Hz. Musa:

- Acele etme, hele şu testiyi al da biraz su getir bakalım. Senin de bir katkın bulunsun. Biraz sonra Allah (c.c.) gelecek, dedi.

Tabii adam daha fazla diretmeden çekip gitti. Yatsı vakti oldu, beklenen misafir halâ gelmedi. Sabah oluncaya kadar beklediler, halâ gelen giden yoktu. Neyse ümidi kestiler. Hz. Musa taaccüp içinde idi.

İkinci gün Hz. Musa Tur'a gidip:

- Ya Rabbi, mahcup oldum, ümmetim: «Ya Sen bizi kandırdın, ya Allah sözünde durmadı» diyorlar dediğinde, şöyle hitap olundu:

- Geldim ya Musa, geldim. Açım dedim, beni suya gönderdin, bir lokma ekmek bile vermedin. Beni ne sen, ne kavmin ağırladı.» Bunun üzerine Hazreti Musa Kelîmullah:

- Ya Rabbi bir ihtiyar geldi sadece, o da bir kuldu, Allah değildi. Bu nasıl olur? dediğinde Cenabı Allah:

- «İşte ben o kulum ile beraberdim. Onu doyursa idiniz, beni doyurmuş olacaktınız. Çünkü ben ne semalara, ne yerlere sığarım, ben ancak aciz bir kulumun kalbine sığarım. Ben o kulumla beraber gelmiştim. Onu aç olarak geri göndermekle, beni geri göndermiş oldunuz» buyurdu.

Demek ki, Allah için yapılan her şey, bizzat Allah'ın kendisine yapılmış gibi olmakta, Allah o kimseden razı olmaktadır.

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Allah 'ın Misafirliği
    çok güzel paylaşım emeğine sağlık

Allah 'ın Misafirliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Allah"ın sevgili kulu...!(ibretli hikaye)

Allah"ın sevgili kulu...!(ibretli hikaye)

allahın varlığıyla ilgili hikayeler kulluk ile ilgili hikayeler allahla melekler ile melekler hikaye Allah’ın sevgili kullarından biri bir rüya görür; rüyasında kendisine şöyle denir: “Sabah olunca, karşına ilk çıkanı ye, ikinci çıkanı sakla, üçüncü çıkanın dileğini kabul et, dördüncü geleni üzme, beşinciden de kaç!” Sabah oldu; dışarı çıktı. Yola koyulup gitti. Karşısına bir dağ çıktı. Bu...
  2. Allah' ın Huzurunda Yüzün Kızarmayacak mı ?

Allah' ın Huzurunda Yüzün Kızarmayacak mı ?

Hasan bey şöyle anlatıyor.... Şöyle anlatiyorlar; Bizim mahallede, inşaat ustalığı yapan, orta yaşlarda, çok fazla sigara içen, caminin önünden dahi geçmeyen bir arkadaşı, bir gün kahvede yakaladım. -Neden hiç camiye gelmiyorsun? dedim. -Ben namaz kılmıyorum dedi. -Fazla sigara içiyorsun herhalde? dedim. -Evet, çok içiyorum dedi. -En pahalı sigara hangisi? Ben pek fiyatları...
  3. Allah ın Sormayacakları

Allah ın Sormayacakları

Allah sana, “nasıl bir arabanın sahibi olduğunu” sormayacaktır. Sana, “arabası olmayan kaç kişiyi taşıdın arabanda” diye soracaktır ? --------------------------------------------------------------------- Allah evinin nasıl olduğunu sormayacaktır. Evinde, “kaç misafir ağırladığını, kaç karnı açı doyurduğunu” soracaktır ?...
  4. Allah (c.c)’ın Mührüyle Mühürlenmek

Allah (c.c)’ın Mührüyle Mühürlenmek

rüyada mühürlenmek mekkeye konan melekler mekkeye konan melek mekkenin üzerine inen melek mekeye Allah (c.c)’ın Mührüyle Mühürlenmek Fidanı tohuma, yağmuru buluta, deryayı damlaya gizleyen Rabbimiz bakın Kelamını da neye gizlemiş? Hz. ali(r.a)’hın buyurduğu üzere: “Kur’an ‘ın tamamı Fatiha’da Fatiha’nın tamamı besmele’de,besmele’nin tamamı da b harfinde toplanmıştır.”(Besairul Kur’an)Neydi...
  5. allah ın 99 ismi

allah ın 99 ismi

allah ın 99 isminin anlamı

Sayfayı Paylaş