gebe
  1. deniz-07

deniz-07 Rüya Tabiri Editörü

Beğenilen Mesajlar:
    271
    Ödül Puanları:
    0

Allah'a giden yolun esasları

Konu, 'Tasavvuf' kısmında deniz-07 tarafından paylaşıldı.

Alimlerden birisi şöyle demiştir;Halk üç şeyle (Hakka yaklaşmaktan ve hakikate ulaşmaktan)perdelenmiştir; 1-para sevgisi 2-baş olma sevdası
    3.(Hak ve hayrın dışında)kadınlara itaat
    Ariflerden birisi de şöyle demişti;kulları,Allah Tealaya ulaşmaktan alıkoyan üç şey vardır;
    1-irade ve niyetindeki samimiyetin azlığı
    2-yolu bilmemek
    3-hevasına uyan kötü alimleri rehber edin mek
    Alimlerimizden biriside demiştir ki;Aranan perdeli delil kayıp ihtilaf mevcut olunca,hak inkişaf etmez.Hak inkişaf etmeyincede mürid hayret ve şaşkınlık içinde kalıp bocalar.
    Bil ki müride şu yedi haslet lazım dır;
    1-niyet ve iradesindeki doğruluk.bunun alameti;girdiği yolun gereğine göre hazırlık yapmak
    2-taata götüren şeyler yapışmak.bunun alameti;kötü arkadaşı ve çevreyi terketmektir.
    3-nefsinin halini tanımak.bunun alameti;nefsinin afetlerini tanımaya çalışmaktır.
    4-Allahı tanıyan bir alimle beraber olmak.bunun alameti;böyle bir alimi diğer her şeye tercih etmektiir.
    5-tavbe-i nasuh.mürid ancak böyle bir tebiye ile taatın tadını bulur ve güzel halini devam ettirir.Nasuh tevbesinin alameti;hevaya uymaya götüren şeyleri terk ve gönlü nefsin rağbet ettiği şeylerden çekmektir.
    6-ilmen sakınca olmayan helal yiyecek.bunun alamet;yiyeceğini helal yollardan aramak ilme ve şeriatın hükmüne uygun bir şekilde kazanmaktır.
    7-bu yolda kendisine destek olacak salih bir arkadaşisalih arkadaşın alameti;ona takva ve iyilikte yardımcı olması ,günah ve düşmanlıktan ise nehyetmesidir.....
    SELAM VE DUA İLE......................

2. gullu_23

gullu_23 Forum Okuru

:asigim:saol denizim paylaşımların için allah senden razı olsun :asigim:

Allah'a giden yolun esasları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yaratıcı Fikirlere Giden Yollar

Yaratıcı Fikirlere Giden Yollar

Yaratıcı fikirlere giden yollar! 1. Adım: Zihin hammaddeleri bir araya getirmeli. (Ürün ve insanlar hakkındaki özel bilgiler ve hayat ve olaylara dair genel bilgiler) 2. Adım: Zihin tüm bu malzemeyi öğütme sürecine girer. 3. Adım: Tüm konuyu ve problemi mümkün olabildiğince zihninizden atıyorsunuz. 4. Adım: Boşluktan bir fikir ortaya çıkıyor. 5. Adım: Yeni doğmuş fikninizi alıp gerçek...
  2. Sevgilinize Giden Yol

Sevgilinize Giden Yol

1.Erkek arkadaşınızın evine doğru gidiyorsunuz. Eve ulaşmanın iki yolu var. Bir tanesi dogrudan eve götürüyor, hızlı ama çok sıkıcı bir yol. Diğer yol ise daha uzunca fakat etrafta görülecek ilginç dükkanlar, güzel bir manzara ve renkli insanlar var. Sevgilinize gitmek için hangi yolu seçerdiniz? 2.Yolda 2 gül bahçesine rastladınız. Bir tanesi kırmızı güllerden diğeri beyaz güllerden oluşmuş....
  3. başarıya giden 10 yol

başarıya giden 10 yol

başarıya giden 10 yol Başarılı Kişilerin 10 Büyük Sırrı Seneca’ya göre, “Mutluluk, başarıya, başarı ise zamanı iyi kullanmaya bağlıdır.” Peki başarılı insanların ortak özellikleri nelerdir? • Günlük yaşamlarında doğru karar verirler, gereksiz ve ilgisiz detaylarla, düşüncelerle uğraşmayarak olayların özüne inebilirler. • Çalıştıkları alanla ilgili olarak en az bir konuda uzman bilgisine...
  4. Sana giden yolları seviyorum...

Sana giden yolları seviyorum...

Sana Giden Yollari Seviyorum Kaçmaya çalıştığın gerçek Bir gün karşına çıkacak. Ve işte o gün Kaçacak yerin olmayacak. Ben senin varlığını seviyorum Yokluğunu seviyorum Sana ulaşamadığım dakikalarda. Seni duymayı Seni özlemeyi Hiç görmesem bile seninle olmayı seviyorum. Hiç korkmuyorum seni sevmekten. Senin gülüşünü seviyorum. Her bana bakışında...
  5. Güzelliğe giden ucuz yollar

Güzelliğe giden ucuz yollar

Biz kadınlar, hep güzel olmak isteriz. Bunun için ise gerek bakım ürünlerini, gerek ise kozmetik ürünlerini çok sık takip eder ve yeri geldiğinde hiç düşünmeden para öderiz. :) Zira uzmanlar, "güzellik için o kadar da çok para harcanmasına gerek yok" diyor ve bizlere aşağıda yer verdiğimiz önerilerde bulunuyorlar Melek'lerim. 'Evde cilt bakımı: Cilt bakımı için mutlaka güzellik...

Sayfayı Paylaş