gebe
  1. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

allaha inanmak

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

ergenlik çağına gelmiş aklı; olan her erkek ve kadına ilk önce farz olan Allah'ı bilmek ve O'na inanmaktır. Allah vardır. O'nun varlığını anlamak ve bilmek için kendimize, kainata ve kainattaki yaratılış inceliklerine ve her şeyin yerli yerine konduğuna bakmak yeterlidir. Evrende, (kainatta) hiç birşey kendiliğinden olmuş; değildir. mutlaka onu yapan ve ona şekil veren birsi vardır. Giydiğimiz elbise, kullandığımız eşya ve içinde oturduğumuz ev, bindiğimiz vasıta, bütün bunların bir ustası ve yapan vardır. Bunun gibi bizi, bütün canlıların kainatın ve kainattaki akıllara durgunluk veren bu düzeni elbette bir yapan ve yaratan vardır. işte O, Allah'tır. bizi yaratan ve yaşatan O'dur. Öldürüecek ve tekrar diriltecek olan da yine O'na inanmaktır. Allah, vardır ve birdir. O'ndan başka tanrı; yoktur. Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır: "ilahımız bir tek ilahtır. O'ndan başka liah yoktur. O, Rahman'dır, Rahimdir."
    Kainattaki ahenk ve düzen, tabiattaki kanunları;n birbirine uygunluğu, Allah'ı;n birliğine, O'nun hiç bir surette eşi ve dengi bulunmadığına açık bir delildir.
    Kur'an-ı Kerimde şöyle buyruluyor:
    "Eğer yerde ve gökte Allah'tan başka tanrılar bulunsaydı yer ve gök kesinlikle bozulup gitmişti. D
    emek ki Arşın Rabbi olan Allah, onların yakışturdıklar sıfatlardan münezzehtir."

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: allaha inanmak
    emeğine sağlık

allaha inanmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İnanmak başarmaktır..

İnanmak başarmaktır..

San Francisco Körfezi’ndeki bir okulda, okul müdürü üç öğretmeni çağırıp şöyle demiş: “Siz üç öğretmen, sistemde en iyi ve en uzman kişiler olduğunuz için, doksan tane seçkin üstün zekalı öğrenciyi size vereceğiz. Bu öğrencilerin gelecek yıl da hızlarını korumalarını sağlamanızı ve çok şey öğrenmelerini bekliyoruz.”Üç öğretmen, öğrenciler ve öğrencilerin anne ve babası bunun çok iyi bir fikir...
  2. Allahım !

Allahım !

. BANA ÖYLE BİR GÖNÜL VER Kİ: Bir kuruluşun tepe noktasında yetkili olsam bile, bunu asla başka şekilde kullanmamalıyım. Günlük yaşamda "ben" yerine, daha çok "sen" sözcüğünü kullanabileyim... BANA ÖYLE BİR SEVGİ VER Kİ: Sonsuz bir hazine gibi bitmesin, çoğalsın daha da sevdikçe, doldursun sarsın çevremi. Hatta düşmanlarımı da sevebileyim... BANA...
  3. aldatıldım ama inanmak istemiyorum...

aldatıldım ama inanmak istemiyorum...

arkadaşlar daha öncedende söylemiştim ailevi problemlerim var.Kaynanamlarla yaşıyorum eşimle aramız iyiydi askerden yeni geldi.Ama o askerlik yaparken banada yaptırdı resmen çok acı çektim.Ve en sonunda verem hastalığına tutuldum tedavi oluyorum iyileşemiyorum.Eşimin ailesinin verdiği ızdıraba artık dayanamaıyorum:boşanmayı çok düşündüm ama olmuyo.Annemin evine dönemem dönersem ordada bi...
  4. allah

allah

allahın neden 99 ismi var neden 100 degilde 99 ?
  5. Allahın birliğine inanmak ne demektir?

Allahın birliğine inanmak ne demektir?

Allahü teâlâ bir olduğunu Kur'an-ı kerimde bildirmiş midir? CEVAP Defalarca bildirmiştir. Birkaçı şöyle: (İlahınız bir tek ilahtır. Ondan başka ilah yoktur.) [Bekara 163] (Allah’tan başka ilah yoktur.) [Bekara 255, Al-i İmran 2, Nisa 87, Taha 8, Tegabün 13] (Ondan başka ilah yoktur.) [A.İmran 6,18, Enam 102, Tevbe 31, Hud 14, Rad 30, Müminun 116, Kasas 88, Fatır 3, Zümer 6, Mümin 3,62,65,...

Sayfayı Paylaş