Allah'a neden tanrı denir yada denmez

• Konbuyu başlatan beklenenbebis
  • Başlangıç tarihi
@titan

fransa özel bir isimdir ya da ingiltere ya da türkiye

bütün dillerde farklı bir ismi vardır

misal france england yahut turkey gibi...

eflatuna platon derler

örnekler çooğaltılabilir.....

ben gayet mantıklı düşünüyorum merak etmeyin

allah'tan tanrı diye bahsetmenin sakıncası nedir öğrenebilir miyim ? şu kafir ruhumu aydınlığa sürükleyin lütfen

Sayın kayıtsız üye,
Ruhunuzun kafir olup olmadığını ben bilemem :) Siz öyle diyorsanız, diyeceğim birşey yoktur.
Size bir kere daha cevap vereceğim, çünkü dinen hiçbir konuda zorlama olmaz. Yalnızca üzerime düşeni yapıyor ve bir kere olsun doğru olanı size izah ediyorum. Yani laf dalaşı arıyorsanız burası yeri değil, çünkü burada herkes fikrini başkalarını ve özellikle dini rencide etmeden ifade eder. Şimdi..

- Tanrı: İlah ve mabud demektir. Mesela, "Pek çok Hindu'nun tanrısı öküzdür", "Mecusilerin tanrısı ateştir" denilmektedir. Başka dillerde de ilah ve mabud manasında farklı kelimeler kullanılmıştır. ALLAH ismi ise yabancı dillerde yapılan tercümelerde aynen kullanılmıştır. Çünkü bu ismin karşılığında hiçbir dilde hiçbir kelime yoktur.

- ALLAH ismi kuranda 2806 defa geçmesine rağmen bir defa bile tanrı kelimesi geçmemektedir. Hem Cenab-ı Hak Kuran'da defalarca "Benim ismim ALLAH'tır, beni ALLAH diye çağırınız, bana ALLAH diyerek ibadet ediniz, ALLAH diyerek yalvarınız" demekte, ancak hiçbir ayette "Ben tanrıyım, bana tanrı deyin" dememektedir.

Hadis-i Şeriflerde de Tanrı ismi
geçmemektedir. O halde, ALLAH'a kendi istediği ismi söylemekten kaçıp, müşriklerin batıl mabudlarına koydukları Tanrı ismiyle onu çağırmanın ne kadar yanlış olduğu ortadadır.

Acaba bir hükümdar, emri altında bulunan kimselere "Benim adım Ahmed'dir. Beni Ahmed ismi ile çağırınız" dese, onlar da farzı misal:
"Hayır efendimiz, bizim canımız sana Ahmed demek istemiyor, biz sana Osman diyeceğiz. İkisi de altı üstü isim değil mi?" deseler ve öylede çağırsalar, o padişah buna nasıl çok kızarsa; aynen bunun gibi, ALLAH ismi yerine O'nun emretmediği belki de sevmediği Tanrı ismini söylemek ve o isimle O'na ibadet etmek gazabı ilahiyyeye vesile olur.

Size diyeceğim sadece budur, lütfen özellikle dini konularda yanıltıcı ve şüpheye düşürücü ifadeler kullanmayınız. Burası fetva merkezi olmadığından, sorularınızı burada akademik dini eğitim almamış insanlara sormayınız. Size, varsa sorunuz ALOFETVA hattına sormanızı tavsiye edebilirim. Ha siz isterseniz tanrı kelimesini kullanmaya devam edebilirsiniz, bu sizin seçiminiz. ALLAH önce kendi nefsimizi sonra herkesin nefsini ıslah etsin..

Tanrı öztürkçe'de Tengriden gelir ve ben Tanrı'da derim Allah'ta günah olduğunuda düşünmem Türkçe bi kelimenin.

Kuckten beridir ailem Tanri dedirmez gunah derlerdi hep. Musluman olmayanlarin taktigi isim derlerdi.. Simdi aciklamasinida ogrendim ellerine saglik paylasim icin:)

Tanrı sizi korusun Bizi Allah (c.c.) Korur.

Adminime katılıyorum Allah'ın 99 ismi vardır ama içerisinde tanrı yoktur! Müslüman din kardeşlerimiz ve inanlarda bunu çok iyi şekilde bilirler.

Sevgili sweet, sorun da burada işte sen inandığını söylemiş ve geçmişsin. Ancak bunu dayatmamışsın. İzah ettiğime katılırsın ya da katılmazsın bu senin tercihin ancak sonunda rencide etmemişsin kimseyi..

Geri