gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Allahın zatını düşünmek harammıdır?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Şeytan insanın aklına acaba Allah nasıl bir şey, varlığının ezelî olması ne demek gibi sorular getirdiğinde, Peygamberimizin (s.a.v.) şu hadisini hatırlamalı. Allah’ın Rasulü(s.a.v.) buyurdu ki:: -” Şeytan, insana, (Şunu kim yarattı, bunu kim yarattı, yeri kim yarattı, göğü kim yarattı?) diye vesvese verir. Kişi (Hepsini Allah yarattı) diye cevap verince, bu defa ise, (Allah’ı kim yarattı?) diye vesvese verir. O zaman, (Ben Allah’a ve Resulü’ne iman ettim) diyerek Allah’a sığınsın!) [Hadis-i Taberanî]

Böyle düşüncelerin akla gelmesine engel olunamaz ama akla geldiğinde, bırakmaya çalışmalı, (Yâ Rabbî, beni böyle düşüncelerden koru!) diye dua etmelidir.
    O zaman akla şöyle bir soru gelebilir: Kur’an’da ve gerekse hadisi şeriflerde Allah’ın çok zikir edilmesinden yani, O’nun çok anılmasından söz edilir. O durumda Allah’ı zikri nasıl anlamak lazımdır.?
    Buna cevap olarak, Peygamberimizin (s.a.v.) bir gün yolda giderken karşılaştığı gıybetten ve her türlü kötü huylardan uzaklaşmış bir toplulukla ilgili şu mevzusunu nakledelim. Allah’ın Rasulü yolda rsatladığı o topluluğun garip hallerini merak edip onlara sorar:
    -” Ne düşünüyorsunuz böyle.?”
    Onlar:
    -” Allah’ın zatını düşünüyoruz ” dediler.
    Rasulullah (s.a.v.) :

3.jpg

-” Allah’ın yarattıklarını tefekkür edin, fakat zatını düşünmeyin! Çünkü anlamaya güç yetiremezsiniz. Yoksa [bir şeye benzeterek] helâk olursunuz.) [Ebu-ş-Şeyh, İbni Ebi-d-Dünya]

Niye (Helâk olursunuz) deniyor? Çünkü Allah’ı bir yaratık gibi düşünmek küfürdür. Selefî denilen kimseler, hâşâ (Allah, Arş’a oturdu) derler. Müteşabih âyetlerden kendi anladıklarına uymaya çalışırlar. Hiçbir şeye benzemeyen Allahü teâlâ için, (Arşa oturdu) demek, Onu insan veya başka bir yaratık gibi düşünmek gibi olur ki, bu bariz küfürdür.. Onun için Allah’ın zatını düşünmemelidir. (Hiçbir şeye benzemeden oturur, kalkar, yürür) gibi düşünceler, yine mahluklara benzetildiği için küfür olur. (Allah nasıl ezelîdir?) diye düşünmemeli. Çünkü böyle düşünmek, hâşâ (Allah nasıl meydana geldi? Onu kim yarattı?) gibi yanlış, küfür içeren düşüncelere sürükler.
    Allah’ın yarattığı eserleri düşünerek O’nun kudretinin büyüklüğünü, sanatının yüceliğini anlamak Allah’ı zikirdir. Büyük âlim ve ârif İmamı Rabbânî (k.s.) hazretleri, Allah’ı isimleri ile zikrederken; O’nun hiç bir şeye benzemediğini kalbde tutarak zikredilmesini telkin etmektedir.

Allahın zatını düşünmek harammıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Olumlu Düşünmek

Olumlu Düşünmek

olumlu düşünmek olumlu enerji iç huzur nasıl sağlanır iç huzuru için dua dua etmek insan için neden güç ve güven kaynağıdır OLUMLU DÜŞÜNMENİN GÜCÜ KENDİNİZE GÜVENİN Kendi gücünüze inanmadıkça başarılı ve mutlu olamazsınız. Gücünüze inanır ve kendinize güvenirseniz, daima başarılı olursunuz. Oysa aşağılık ve yetersizlik duygusu ümitlerinizin kırılmasına yol açar. Kendinize güven duygusu daha...
  2. Esnek Düşünmek

Esnek Düşünmek

Kurabiye hikayesi Hava alanında aktarma yapmak isteyen yaşlı bir hanım, uçağın 2 saat gecikmeli olduğunu öğrenince, dergiler ve bir kutu kurabiye alarak bekleme salonuna geçmiş. Yanındaki sehpaya da dergileri ve kurabiye kutusunu bırakarak, yanında bulunan kitabı okumaya dalmış. Bir ara bakmış ki, yanındaki koltuğa oturan bir adam, sehpadaki kurabiye paketini açıyor ve de yemeye başlıyor....
  3. Derin düşünmek

Derin düşünmek

Dünyaya gelmeden önce yok olduğunuzu ve yokken bir anda var olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Geceyarısı siz uyurken, ansızın meydana gelebilecek bir depremin bulunduğunuz şehri, evinizi, işyerinizi yerle bir edebileceğini, dünyada sahip olduğunuz herşeyi birkaç saniye içinde kaybedebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Hayatınızın büyük bir hızla gelip geçtiğini, bir gün güçten düşerek yaşlanacağınızı,...
  4. Allahım !

Allahım !

. BANA ÖYLE BİR GÖNÜL VER Kİ: Bir kuruluşun tepe noktasında yetkili olsam bile, bunu asla başka şekilde kullanmamalıyım. Günlük yaşamda "ben" yerine, daha çok "sen" sözcüğünü kullanabileyim... BANA ÖYLE BİR SEVGİ VER Kİ: Sonsuz bir hazine gibi bitmesin, çoğalsın daha da sevdikçe, doldursun sarsın çevremi. Hatta düşmanlarımı da sevebileyim... BANA...

Sayfayı Paylaş