gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Almanya'da telekulak skandalı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Almanya’da devlete ait demiryolu şirketi Deutsche Bahn’ın çalışanlarını izlemeye aldığı ortaya çıktı.

Deutsche Bahn Yönetim Kurulu Başkanı Hartmut Mehdorn zor durumda.
    Federal Alman Meclisi’nin İçişleri Komisyonu Başkanı, Sosyal Demokrat Partili Sebastian Edathy, “Deutsche Bahn yönetiminin gerçekleri kamuoyuna dile getirmekte zorlandığını, bu taktiğin Mehdorn’a zarar verebileceğini” söyledi.

Muhalefetteki Hür Demokrat Parti (FDP) ulaşım uzmanı Horst Friedrich, Deutsche Bahn yönetiminin çalışanlar hakkında bilgi toplarken “yolsuzlukla mücadele”nin dışında “kurumla ilgili bilgilerin basın mensupları ve siyasetçilere aktarılmasını önleme hedefini güttüğünü” söyledi.

İŞTEN ÇIKARMA TEHDİDİ

“Hannoversche Allgemeine Zeitung” gazetesinin sorularını yanıtlayan Friedrich, “Deutsche Bahn yönetiminin, çalışanların görüştükleri telefon numaralarının gazetecilere ve siyasetçilere ait olup olmadığını kontrol ettiğini” söyledi. Federal Meclis Ulaştırma Komisyonu üyesi Horst Friedrich, Deutsche Bahn Yönetim Kurulu Başkanı Hartmut Mehdorn imzasıyla 2002 yılında bütün çalışanlara gönderilen bir yazıda, “yönetimin onayı olmaksızın kurum dışına bilgi aktaran çalışanların iş aktinin derhal feshedileceği” belirtildi.

YILLARDIR HABERSİZ İZLENİYORLARMIŞ

Uluslararası Saydamlık Örgütü de Deutsche Bahn yönetiminin uygulamalarını eleştirdi. Kurumdan yapılan açıklamada, “Deutsche Bahn, tartışmalı uygulamasına gerekçe olarak yolsuzlukla mücadeleyi gösteriyor. Oysa yolsuzlukla mücadele edilmek isteniyorsa ihale dağıtımı ve bağlı birimlerde görev yapan çalışanların denetimi yeterli olabilirdi. Bu çerçevede düşünüldüğünde, Deutsche Bahn yönetiminin söz konusu uygulaması amacın dışına taşmıştır” denildi.

Deutsche Bahn’daki skandalın ilk halkası, geçen hafta ortaya çıkarılmıştı. Buna göre, 2005 yılında Deutsche Bahn çalışanlarının gruptan ihale alan firmalarla bağlantıları gözden geçirildi. Deutsche Bahn yönetimi, 2002 ve 2003 yıllarında 170 binden fazla Deutsche Bahn çalışanının kişisel verilerinin de aynı amaç doğrultusunda denetlendiğini kabul etti. Elde edilen yeni bilgiler, Deutsche Bahn çalışanlarının basın mensupları ve siyasetçilerle muhtemel telefon görüşmelerinin de izlendiğini ortaya çıkardı.

Almanya'da telekulak skandalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Skandal

Skandal

Bir skandala karıştığınızı gördüyseniz arkadaş seçiminde çok dikkatli davranmanız gerektiğinin işaretidir.
  2. Almanya'da katliam gibi kaza

Almanya'da katliam gibi kaza

Almanya'nın Hannover kentinde korkunç bir kaza yaşandı. Bir tur otobüsü otoyolda cayır cayır yandı. Almanya'nın kuzeyinde otoyolda bir tur otobüsün alev alması sonucu, ilk belirlemelere göre 20 kişi öldü. Aşağı Saksonya İçişleri Bakanlığı sözcüsü ve polis, Hannover yakınında meydana gelen olayda yolculardan 10 kadarının otobüsten inmeyi başardığını, 20'sinin ise öldüğünü açıkladı....
  3. Büyükanıt'ın 'telekulak' sıkıntısı

Büyükanıt'ın 'telekulak' sıkıntısı

Yaşar Büyükanıt, insanların artık birbiriyle telefonda bile konuşmaya korkar hale geldiğini söyledi. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Beykent Üniversitesi'nde ''PKK Terörünün Gelişimi, Bugünü ve Geleceği Bağlamında Önlemler'' konulu konferansta konuştu. Büyükanıt, emekli bir asker olduğunu, buradaki sözlerinin tamamen kişisel görüşlerini yansıttığını ve hiçbir...
  4. Almanya'daki adalet...

Almanya'daki adalet...

Merhaba kızlar haberi okuyunca şok oldum, sizlerle paylaşmak istedim: Almanyada Bir kadın 2 çocuğunu bakamayacağını söyleyerek çocuklarını çocuk esirgemeye vermiş. Aradan biraz zaman geçince hamile kalmış. Doktora kontrole gittiği an kayıtları inceleyen polisler kadının ana rahmindeki bebeğine el koymuşlar ve kadın hastanede doğum yapar yapmaz hükümet bebeği almış. Madem diğer çocuklarına...
  5. Midilli Skandalı

Midilli Skandalı

Yani ne diyeceğimi şaşırdım insanoğlu ne hale geldi böyle artık at , eşek eti bitti midilli etimi yani sıra bundamı pessss diyorum.. Sakarya’nın Hendek ilçesindeki hayvanat bahçesinden çalınan midilli cinsi iki atın kemikleri bulundu. Selman Dede Mesire alanındaki hayvanat bahçesinde bulunan midilli cinsi iki at, önceki akşam kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından çalındı. Atların...

Sayfayı Paylaş