Almanyadan Türkiyeye kesin dönüs....

• Konbuyu başlatan cücük
  • Başlangıç tarihi
Turkiye de de calisabilirsin,tercuman olabilirsin mesela dil yeterlilik belgesi vs alirsin is bulabilirsin.Ama esin icin Almanya da olmak zor.Turkiye den Almanya ya gelenler icin zor,dili de zor.

bir bilen veya yardımç olacak varmı

ben 53 yaşındayım 1976 beri almanyadayım 1980 beri ara vermeden calışıyorum 23 senedirde kamuda çalışıyorum 2011 de 6 sefer gitdim türkiyeye gidiş cok coşkulu almanyaya dönüş ölüm oluyor almanyada cok gözel işim var kusacagım geliyor avrupayı duydumu ama gelmek kadar geri dönmek 2 kat daha zormuş sebebi ise hanım kesin türkiyeyi dönmeyi kabıl etmiyor 4 tane ALLAH amanet evlatım var 1 nr.32 yaşında 4 nr. 24 yaşında hasdalık hakın var işsizlik hakın var 23 sene iş yerinde yıprama hakın var 32 senedir almanyada hakın var diye önümü kapatıyorlar ama avrupada saniyelerim dahi seneler gibi geciyor birisi bana anlatırmı benin 32 çalışma hakım ne işsizlik parası ne olur 53 yaşındayım emekliligim ne olur türkiyeden 2003 de isdege baglı emekli oldum hazır bekliyor almanyadaki emeklilik birikim parasın alsamı eşyalarımı veya arabamı nasıl götürürüm türkiyeye gümrükde bu ne gelirler vergis bu ne gömrük derke soyulmuş tavuga benzermiyim bu konuları gümrük bakanlıgına yazdım cevap alamadım internetde doyurucu bilgi yok .bilgi sahibi olan varsa bilgi verirse derin bir ohhh cekerim

cnm yerleşmek zorundasınız snucta eşinle ayrı gibisiniz böyle.tereddüt etme neden türkiyede yapamayasınki.hem almancanda vardır bulursun iyi bi iş.

fotografik proje

Merhaba ,

Ben Belçika'da fotograf universtesi fotograf bölümü mezunu Fatma Yildiz.

Almanyadan sonra Turkiye'ye kesin dönüs yapmis ailelerin çocuklari hakkinda fotografik bir çalisma yapmak istiyorum .

bu konnu hakkinda yardimci olabilecek insanlar ariyorum .

Cevabiniz için simdiden tesekkur ederim.
Yildiz

Saygideger okurlar. Senelerden beri sosyal sistem düzenlenmeleri gelismedi. Türkiye Basbakani gurbetcileri ülkenize geri dönün diyecegine Almanca ögrenin uyum saglayin diyerek isleri es geciyor. Yüzde 50 Türklerin Türkiye ye geri dönme meyilleri oldugu halde geri dönmeleri icin kolaylik saglamiyorlar, ayrica emekli kasasindaki isveren miktarini temelli dönenlerin alabilmesi icin ve hatta 2 yil bekleme süresini halledemediler. Bu kadar vurdumduymaz bu kadar gurbetcileri mal gibi gören bu zihniyete ne demeli. Türk Milleti Almanyada gelecekleri olmadigini biliyorlar, ama ülkelerindende gelin artik sözleri duymuyorlar. Mesele ilk hedefte finansaldir, bu konu hükümetlerin cözmesi gerekiyor. Sosyal sistemler neye vardir, ömür boyu para biriktirmek icin degil tabiki geleceginiz bu sosyal sistemlere baglidir, örnegin temelli dönme kararinda iseniz ZAV denen kurulusa bas vurmaniz gerekiyor, 2 sene yardim alabilirsiniz Almanyadan ayrica tasinma parasida alabilirsiniz. Iki sene deneme imkaniniz mevcut sart olarak meslek sahibi olmaniz kosulu var. Ayrica is kurmak istiyenlere 10000 EUR yardim verilmektedir.
Türkiye ye yan gelip yatmak icin giderseniz olmaz, Almanya dan daha iyi yasamak istiyorum diyorsaniz kiyaslamaniz gerekiyor. Size tavsiyem iki sene deneyin, en azindan denemedim demenize gerek yok ömür cabuk biter, pismanlikta var. Gencligini Almanyada harcayipta sonra pisman olanlarin sayisida az degil

Geri