gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Almanyaya özgü yöresel oyunlar nelerdir bilgi verebilir misiniz ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Almanya hakkında araştırma yapıyorum, yemekleri, görenekleri..vs Yakında oraya yerleşme ihtimalim var. Sizden yöresel oyunları hakkında bilgi istiyorum. Ne yapacaksın demeyin herşeyiyle bilgi sahibi olmak istiyorum da :) Teşekkürler..

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz,
    Fasulye oyunu, Mangala oyunları ailesine ait olan eski bir tahta oyunudur. Aynı zamanda bu kavram Almanya’da, tamamen farklı Mangala çeşitlerinin tür adı olarak da kullanılır.
    Tarihçe
    Asıl “Fasulye Oyunu” ilk olarak oyun papazı Fritz Jahn tarafından Eski Alman Oyunları (1917) kitabında yazılmıştır. Burada, 1908 yılında o zamanlar Rusya’nın egemenliği altındaki Estonya’da bulunan Kardis’e yaptığı ve Baron Stackel’in büyük çiftliğini ziyaret ettiği geziden bahsetmiştir. Orijinallerinin günümüze kadar Sankt Petersburg’ta Eremitage’de ( dünyanın en büyük ve önemli sanat müzelerinden biri) ve Çar’ın Kış Sarayı’nda (Winterpalais) saklandığı fasulye oyununda kullanılan tahtaların taklitlerini orada bulmuştur. Orijinal tahta, İran Şah’ının, (tahminen Muhammed Ağa) Anhalt- Zerbst prensliğinin kızı Çar Katharina’ya (Katharina die Große) hediyesiydi ( Hükümdarlık dönemi 1762-1796). Fasulye oyunu, Jahn tarafından almanca konuşulan bölgelerde ve bütün sınıflarda popüler olana kadar, alman-baltık ve Prusyalı soylu ailelere yayıldı. Jahn yetişkin eğitimi amaçlarını takip etti. İşçi birliği oluşturmak ve Anavatan Kadınlar Birliği’yle olan ilişkilerini kullanarak da I. Dünya Savaşı’nda yaralanan askerileri eğitmek istiyordu.
    Bir diğeri büyük bir tahtanın yarısında oynanan Alman Fasulye Oyunu olarak bilinirken, Jahn tarafından söylenmiş olan çeşidi Baltık Fasulye Oyunu ya da Kardis Fasulye Oyunu olarak da bilinir.

Almanyaya özgü yöresel oyunlar nelerdir bilgi verebilir misiniz ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. konya nın düğünlere özgü bir şeyi yöresel çocuk oyunlarından biri ve kutlanan özel bi

konya nın düğünlere özgü bir şeyi yöresel çocuk oyunlarından biri ve kutlanan özel bi

cevap arıyom bulamadım noolur yardım edin yaa lütfen yapamadım kaç gündür ona uğraşıyom bi yardım allahiçin ya
  2. Crione Jel kullananlar bilgi verebilir mi ?

Crione Jel kullananlar bilgi verebilir mi ?

Cirione % 8 jel adeti geciktirir mi kızlar ? Bu jeli kullanıyorum ama kaşıntı ve tahriş yaptı bende kullanan oldu mu bana biraz bu jel hakkında bilgi verir misiniz lütfen.
  3. iç anadolu bölgesi yöresel halk oyunları hakkında bilgi lazım

iç anadolu bölgesi yöresel halk oyunları hakkında bilgi lazım

Selam arkadaşlar. Halkoyunları ile ilgili olanlar ya da adminler, sizlerden ricam iç anadolu bölgemize özgü yöresel oyunları paylaşabilir misiniz ?
  4. ygs sınavı hakkında bilgiler verebilir misiniz ?

ygs sınavı hakkında bilgiler verebilir misiniz ?

Bu yıl ilk kez sınavlara gireceğim.Sizden ricam ygs sınavları hakkında bilgi vermeniz.Yardım edermisiniz ?
  5. Hz.İbrahim'in hayatı hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz

Hz.İbrahim'in hayatı hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz

Merhaba.Ben Hz.İbrahim'in hayatını araştırıyorum ve bilgi verebilirseniz çok sevineceğim.. Başarılarınızın devamını diler hayırlı cumalar dilerim bu vesile ile. Hepinize Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş