gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Altı Gün Orucu Nedir Altı Gün Orucu Hakkında Bilgiler

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Altı Gün Orucu Altı Gün Orucu Ne Zaman Tutulur

Sevgili melekler, altı gün orucu şevval orucu da denilen nafile bir ibadettir. Bu sayfamızda Altı Gün Orucu nedir, Altı Gün Orucu Ne Zaman Tutulur sizlere bilgiler vermeye çalışacağız..

Şevval ayı Ramazan ayından sonra gelen Hicri aydır. Ramazan Bayramı Şevval ayının 1., 2. ve 3. günü kutlanır. Farz olan Ramazan orucunun yanında Şevval ayında da 6 gün oruç tutmak çok makbuldür.

* Ramazandan sonra Şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur. [Taberani]

* Ramazan orucu ile Şevvalde de altın gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır. [İbni Mace]

* Ramazan ayı orucu on aya, Ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur. [İbni Huzeyme]

Bazı âlimler, bu 6 gün orucun vakit geçirmeden, bayramdan sonra hemen tutulmasının iyi olacağını bildirmişlerdir. Bu oruçları aralıklı tutmak da caizdir.

Şevval ayında tutulan nafile veya kaza oruçlarını pazartesi ve perşembe günleri tutmak daha iyidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

* Ameller, pazartesi ve perşembe günleri arz olunur. Ben de amelimin oruçlu iken arz olunmasını isterim. [Tirmizi]

* Pazartesi ve perşembe, günahların affedildiği gün olduğu için oruç tutuyorum. [Müslim]

* Cennetin kapıları pazartesi ve perşembe günleri açılır. [Müslim]

CeMoŞ bunu beğendi.
  2. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113
    inşallah bende tutmayı düşünüyorumm kısmet tabii

Altı Gün Orucu Nedir Altı Gün Orucu Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sıcak günlerde ORUÇ tutmak

Sıcak günlerde ORUÇ tutmak

sıcak günlerde oruç sıcak günlerde oruç tutmak sıcakta tutmak sıcaklarda . Sıcak Günlerde Oruç Tutmak Diğer bir hadis-i şerif. Ebû Bürde ve Ebû Mûsâ RA'dan İbn-i Ebid-Dünyâ (Rh.A) rivayet etmiş. Buyuruyor ki Peygamber Efendimiz bu ikinci hadis-i şerifte: (İnnallàhe teàlâ kadà alâ nefsihî ennehû men attaşa nefsehû lillâhi fî yevmin hàrrin, kâne hakkan alellàhi azze ve celle en yerviyehû...
  2. Orucun haram olduğu aylar ve günler nelerdir ?

Orucun haram olduğu aylar ve günler nelerdir ?

Arkadaşlarım orucun haram olduğu aylar ve günler hangileridir ? Hangi aylarda oruç tutulmaz yada günlerde. Hangi günlerde oruç haramdır arkadaşlarım. ?
  3. sevgililer gününde ne alsam

sevgililer gününde ne alsam

Selam arkadaşlar benim bir süredir birlikte olduğum erkek arkadaşım var malum yakında sevgililer günü aslında ilk sevgililer gününü kutlucaz ama ben ona hem çok anlamlı hemde hoşuna gidebileceği birşeyler almak istiyorum lütfen bu konuda fikir verirmisiniz hediye mutlaka değişik alışıgelmişin dışında birşeyler olmalı
  4. Sevgililer gününe ne hediye alsam

Sevgililer gününe ne hediye alsam

Kızlar sevgililer gününe çok az bir süre kaldı acaba erkek sevgilime ( yani bayanım diye öyle dedim ) :) ne hediyesi alsam acaba yaklaşık 9 aydır birlikteyiz ve bu bizim ilk sevgililer günümüz oluyor. Bana bir fikir verin lütfen kafayı taktım şimdi ben buna :D:D
  5. Yazın uzun günlerde oruç tutmanın sevabı nedir?

Yazın uzun günlerde oruç tutmanın sevabı nedir?

Ramazan ayının önemi nedir? CEVAP Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O...

Sayfayı Paylaş