gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Altı Kaval Üstü Şişhane (şeşhane) Ne Demektir ?

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

altı kaval üstü şeşhane deyiminin anlamı altı kaval üstü şeşhane altı kaval üstü şişhane

Söyleyişinde hata yaptığımız bir deyimden bahswetmek istiyoruz sizlere melekler :) Altı kaval üstü şişhane. Aslında bu deyimi hepimiz böyle telaffuz ederiz ancak yanlış söylediğimizin farkında da olmayız. Burada kullanılan şişhane kelimesinin aslı şeşhanedir. Ve de İstanbul'un Şişhane semtiyle de hiçbir alaksı yoktur. Şöyle ki;

Parçaları birbirine benzemeyen ve uygun olmayan dolayısıyla bir işe yaramayan aparatlar hakkında veya giyim kuşam konusunda biribirine uymayan ve yakışmayan kıyafetler için ‘’ altı kaval üstü şeşhane ‘’ deyimini kullanırız.

Şeşhane diye namlusunda altı adet yiv bulunan tüfek ve toplara denir. Yivler mermiye bir ivme kazandırdığı için ateşli silahların gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Evvelce kaval gibi içi düz bir boru biçiminde imal edilen namlular, yiv ve set tertibatının icadıyla birlikte fazla kullanılmaz olmuş ve gerek topçuluk gerekse tüfek, tabanca vs ateşli silahlarda yivli namlular tercih edilmiştir.

Yani bu deyimde kullanılan kaval ve şeşhane sözcükleri tüfek parçaları isimleridir.

Sonuç olarak ta kaval topların attığı gülle ile şeşhânelerden atılan mermi farklıdır Keza kaval tüfekler ile fişek atılırken şeşhane namlulu tabancalardan kurşun atılır Bu durumda bîr silah namlusunun yarısına kadar kaval, sonra şişhane olması da mümkün değildir Deyim anlamı işte buradan gelmektedir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Kasım 2015
Altı Kaval Üstü Şişhane (şeşhane) Ne Demektir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 24 ayar altın ne demektir?

24 ayar altın ne demektir?

Bizde altının saflığını gösterme ölçüsü olarak genellikle 'ayar' kelimesi kullanılır, ama uluslararası piyasada kullanılan kelime 'kırat'tır. 'Kırat' hem altının, hem de elmas ve diğer kıymetli taşların ölçümünde kullanılan bir birimdir. Elmas ve değerli taşlan ölçmede kullanılan 'kırat'ın bir birimi 200 miligrama (0,200 gram) eşittir. Yani 20 gramlık bir elmasınız varsa, bu 100 kıratlık bir...
  2. İnsan vücudu altın orn ne demektir

İnsan vücudu altın orn ne demektir

insan vucudunun altın oranı nedir, bu oran nasıl bulunuyor teşekkürler.
  3. kaval ve şişhane neyin türleridir

kaval ve şişhane neyin türleridir

kaval ve şişhane neyin türleridir arkadaşlar merhaba altı kaval üstü şişhane deyimindeki kaval ve şişhane neyin türleridir bilen var mı?
  4. rüyamda beyaz altın alyans gördüm ne demek ?

rüyamda beyaz altın alyans gördüm ne demek ?

Melekler merhaba. ben rüyamda beyaz altın alyans gördüm parmağıma takıyordum.Acaba bu rüya ne anlama geliyor bileniniz varmı ?
  5. "Twitter Hesabınız Askıya Alındı" Ne Demek?

"Twitter Hesabınız Askıya Alındı" Ne Demek?

twitter hesabınız askıya alındı twitter hesabınız askıya alınmıştır ne demek Sevgili melekler, twitterda hesaplar eğer başkasının eline geçtiğinden şüphe edilirse ya da twitter kurallarının ihlala edilmesi gerekçesiyle aslıya alınabilir. Eğer twitter hesabınıza girdiğinizde siz de böyle bir uyarı aldıysanız, bir problem var demektir. Eğer ilk resimdeki ekranla karşılaştıysanız işiniz daha...

Sayfayı Paylaş