gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Amazon tersine akıyormuş

Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Dünyanın en uzun nehri Amazon'un bir zamanlar tersine aktığı ortaya çıktı. Amerikalı jeolog Russel Mapes'in araştırmasına göre, Amazon nehri şimdi Büyük Okyanus'tan Atlas Okyanusu'na, yani batıdan doğuya doğru akarken, bundan 145 ila 65 milyon yıl önce tersine akıyordu.

Güney Amerika'nın merkez bölümündeki tortul kayalarda eski mineral tanecikleri bulunduğunu, bunun da Amazon'un taşıdığı sularla kıtanın doğusundan gelmiş olması gerektiğini belirten Mapes, Güney Amerika'daki kayaların yaşının doğu ile batı arasında değişiklik gösterdiğini, kıtanın doğusunda 2,5 milyar yayındaki kayalara karşın, batısındaki And Dağları'nın faaliyetinden ötürü daha genç kayalar bulunduğunu söyledi.

Şimdi olduğu gibi Amazon'un doğuya doğru akması halinde daha genç mineral taneciklerinin tortullarda bulunması gerektiğine işaret eden Mapes, teknotik hareketlerle And Dağları'nın Güney Amerika'nın batısında yükselmesi ve doğudaki dağların erozyona uğramasıyla, nehrin de yönünü değiştirerek, yeni bir okyanusa sularını boşaltmak zorunda kaldığını belirtti.

Mapes, bu bulgularını ABD'nin Philadelphia kentinde süren Amerika Jeoloji Vakfının yıllık toplantılarında sunacağını kaydetti.

Amazon tersine akıyormuş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sana Akıyorum Kaygısızca

Sana Akıyorum Kaygısızca

Sana Akıyorum Kaygısızca Sana akıyorum, hiçbir şey bu akışı geri çeviremiyor. Çünkü sen her taraftasın. Sağımda, solumda, arkamda, karşımda. Ne yana dönsem, ne yana yol almaya kalksam ulaşılacak her noktada sen duruyorsun. Sana akıyorum, çünkü senin yolunda yürüyorum. Önüme çıkan hiçbir sapak, hiçbir kavşak ilgilendirmiyor beni. Yürümenin en zor olduğu yol bu belki de. Ama tozundan,...
  2. Amazondan Gelen Dev: Arowana

Amazondan Gelen Dev: Arowana

arowana arowana bakımı çeşitleri akvaryum arovana akvaryum Doğal hayatta su altı ormanları denen Amazon Nehri'nde yaşarlar. Boyları 1.2 metre kadar olur. Genelde yalnız yaşamayı severler. Avlarını zıplayarak yakalarlar. Sudan zıplayarak havadaki kuşu kapabililer. Ağızda kuluçka yaparlar. Milyonlarca yıldır hiç değişmemiştir darvin'in en büyük rakibidir Ağzında büyüttüğü yavrularıyla...
  3. Milyar dolarlar Google'a akıyor

Milyar dolarlar Google'a akıyor

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google'ın merakla beklenen üçüncü çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Google'ın yüksek kar açıklayacağı beklentisiyle bir süredir borsadan Google hissesi toplayan yatırımcılar haklı çıktı. Hatta sonuçlar beklentilerin de üzerinde geldi. Google, yılın üçüncü çeyreğindeki gelirlerini geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 57 artırırken, 4.23 milyar dolara...
  4. Amazon Yağmur Ormanlarından

Amazon Yağmur Ormanlarından

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  5. amazon iyiki doğdun

amazon iyiki doğdun

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş