gebe
  1. kaprisli

kaprisli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Ameliyatta ya anestezi az gelir ve hissedersek ne olur?

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

anestezi aylık geliri Amerika’da kısa süre önce sinemalarda gösterime giren “Awake''“Uyanık'' adlı film çok nadir rastlanan hastaların ameliyat sırasında anestezi verilmesine rağmen uyanmalarını ele alıyor. Ameliyat sırasında uyanmak ve hatta neşter acısını hissetmek çok ender de olsa bazı hastalarda görülebiliyor.
    Anestezi altındaki bir hastanın ameliyat sırasında ayılması ve şiddetli acılar içinde kıvranması insana gerçekdışı geliyor. Ancak bu oluyor ve hasta cerraha derdini anlatamıyor. Benzer bir olay Jeannette Magdelene’nin başına gelmiş. Magdelene cerrah neşterle ameliyat yerini kesmeye başlar başlamaz sanki karnının sağ tarafına ateşli bir şey saplanıyormuş gibi hissettiğini anlatıyor. “Uyanık olduğumu kimseye söyleyemedim. Hiçbir yerimi kıpırdatamıyordum tepeden tırnağa donmuştum'' diyen Jeannette Magdelene o anda ne konuşabildiğini ne de bağırabildiğini söylüyor.
    Doktorlara göre anestezi altında uyanık kalma olayları son derece az. Her yıl ameliyat geçiren milyonlarca hastanın sadece yüzde birinden azı anesteziye rağmen uyanık kalıyor.
    Ancak az da olsa bu durumun meydana gelmesinde anestezi uzmanı doktorun yaptığı herhangi bir hatanın payı büyük. Doktorun yanlış sakinleştirici kullanması hastaya verilecek anestezi dozunu düşük tutması ya da damarlara giden enjeksiyonda kıvrılma olması bu duruma yol açan etkenlerden bazıları.
    Hastanelerin bazıları ameliyat sırasında hastaların beyin faaliyetlerini kontrol eden ve kısaca EEG denilen elektroensefalografi yöntemi kullanıyor. Texas eyaletinin Houston kentindeki Memorial Hermann Hastenesi’nden Doktor John Zerwas bu yöntemin çok iyi çalıştığını söylüyor. Dr. Zerwas şöyle konuşuyor: “Beyin dalgalarının faaliyeti öyle bir noktaya gelir ki anestezi altında uyanma ihtimali olduğunu görür ve ilaç miktarını arttırırız.'' Bazı anestezi uzmanları EEG cihazının bir hastanın anestezi sırasında uyanıp uyanmadığını etkili bir biçimde kontrol ettiğinden şüpheli. Ancak hasta haklarını korumayı amaçlayan örgütler tüm hastaları bu konuda sorular sormaya çağırıyor.
    Sorulacak soruların ilki ameliyatın yapılacağı hastaneden bu cihazın olup olmadığı ve cihazın ameliyat sırasında devreye sokulup sokulmayacağı. Uzmanlar hastanede bu cihazın bulunmaması durumunda ameliyatı gerçekleştirecek doktorlardan ameliyattan önce daha ayrıntılı bilgi alınmasını tavsiye ediyor.

Ameliyatta ya anestezi az gelir ve hissedersek ne olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Estetik Yada Kozmetik Amaçlı Ameliyatlar Nelerdir?

Estetik Yada Kozmetik Amaçlı Ameliyatlar Nelerdir?

GÖVDE BÖLGESİ AMELİYATLARI Meme büyütme Meme küçültme Meme dikleştirme Karın sarkıklığının giderilmesi, karın germe Vücut dış görünümü, kontur düzeltimi Vakumla diyet ve egzersize dirençli inatçı fazla yağların alınması “liposuction, liposculpture” Bacak, diz bölgeleri sarkıklığının giderilmesi Kalça sarkıklığının giderilmesi. BAŞ VE BOYUN BÖLGESİ Saç nakli Alın ve şakak germe Yüz...
  2. ameliyatta birden herşeyi hissedersek?

ameliyatta birden herşeyi hissedersek?

Amerika’da kısa süre önce sinemalarda gösterime giren “Awake'',“Uyanık'' adlı film çok nadir rastlanan hastaların ameliyat sırasında anesaaai verilmesine rağmen uyanmalarını ele alıyor. Ameliyat sırasında uyanmak ve hatta neşter acısını hissetmek, çok ender de olsa bazı hastalarda görülebiliyor. Anesaaai altındaki bir hastanın ameliyat sırasında ayılması ve şiddetli acılar içinde kıvranması...
  3. Ya ol yada ne olursa olsun olma

Ya ol yada ne olursa olsun olma

Hayatımıza ve düşüncelerimize güzellik katıcak yapmamız ve yapmamamız gereken şeyler üzerine arkadaşlar çok hoş okuyun Günlerini say, servetini say, büyüklerini say ama yerinde sayma ! Fidan besle, gariban besle, çocuk besle ama kin besleme ! Davet et, hayret et, aff`et, tövbe et ama ihanet etme ! Parani ver, Selam ver, canini ver ama sirrini verme ! Oku, okumaktan zarar gelmez ama...
  4. geniz eti nedir ve ameliyatı

geniz eti nedir ve ameliyatı

geniz eti nedir Halk arasında geniz eti olarak bilenen “adenoid” dokusu ile ilgili büyüme ve iltahaplanma sorunları özellikle 3 ile 7 yaş arasındaki çocuklarda daha sık görülüyor. Büyüyerek burun boşluğunu arkadan tıkayan geniz eti sorunları genellikle kendisini inatçı burun tıkanıklığı, ağzın sürekli açık kalması ve horlama gibi belirtilerle gösteriyor. Geniz eti iltihaplarında yaşanan en...
  5. beta hcg çok az yükselmişse ne anlama gelir?

beta hcg çok az yükselmişse ne anlama gelir?

Merhaba benim son adet tarihim 23 ekimdi. şuan 4 gün geçti ve 2 gün önce kan testi yaptırdım 14.5 çıktı ve ben de son dönemde hamile kaldım zannettim. Bugün yani 26 kasımda yeniden yaptırdım ve genellikle iki katı artması gerekirken benim hcg değeri 16.7 çıktı. Doktora gösterdim ve muhtemelen düşebilir dedi. Galiba benim çok üzüldüğümü görünce kesin düşer diyemedi bilmiyorum. Şuan kafam allak...

Sayfayı Paylaş