gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Amenerresulü Duası Okunuşu Anlamı ve Faziletleri

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Yer gök dua üzerine demişler ve ne kadar doğru söylemişler. Hemen hemen hepimiz hayatımız boyunca mutlaka dua etmişliğimiz vardır. Biz müslümanların kutsal kitabı olan Kuran Kerim de geçen süreler vardır. Bu sürelerden biri de Kuranın kalbi denilen Bakara suresidir. Bakara suresinin 285 ve 286 nolu ayetlerinden oluşan Amenarasulü süresidir. Amenarasulü suresinin oldukça büyük faziletleri vardır. Sizler için bu konumuz da Amenarasulü suresinin Türkçe/ Arapça okunuşu, anlamı ve faziletleri hakkın da genel bilgilere yer veriyoruz.
    hqdefault.jpg

Amenerrasulü'nün Fazileti Hakkında Ashabı Kiram, Evliyaullah ve Alimlerin Rivayetleri

Hz. Ömer (Radıyallahü Anhüma) ve Hz. Ali (Radıyallahü Anhüma) şöyle buyurdular; "Surei Amenerrasulü'nün son iki ayetini okumadan yatan bir adamı, akıl sahibi olarak görmedim."

Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) dedi ki; "Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'e Miraç'ta üç hususi şey verilmişti. Birincisi, beş vakit namaz, ikincisi, Amenerrasulü, üçüncüsü, ümmetinden Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmadan ölenlerin günahlarına şefaat etme."

Ukbe bin Amir (Radıyallahü Anh) şöyle demiştir. "Bakara suresinin sonundaki iki ayeti, "Amenerrasulü'yü" başından sonuna kadar sık sık okuyunuz. Çünkü Allah, onlarla Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'i mümtaz kılmıştır."

İmam Nevevi (Rahimehullah dedi ki; "Bu ayeti kerimeleri okumak, geceyi ihya etmeye kafidir. Bazıları da kötülüklerden korunmasına kafi gelir, demişlerdir."

Bedreddin Ayni (Rahimehullah) dedi ki; "Amenerrasulü'yü okuyanlar için, bu ayetler, gece ibadet, vird ve zikir yerine geçer. Sevap ve fazilet olarak yeter. O gece, olması muhtemel afetlerden, şeytanın, insanların ve cinlerin şerrinden korur."

İbni Abidin (Rahimehullah) dedi ki; "Ölüyü defnettikten sonra birkaç dakika oturup sessizce Bakara suresinin başını ve sonunu okumak meyyit için dua ve istiğfar etmek müstehaptır."

Amenerresulü Duası
    Amenerresulü Duası Arapça Okunuşu

"Bismillahirrahmanirrahim"

"Amenerrasulü bima ünzile ileyhi mirrabbihi vel mü'minun, küllün amene billahi vemelaiketihi ve kütübihi ve rusülih, la nüferriku beyne ehadin min rusülih, ve kalu semi'na ve Ata'na gufraneke Rabbena ve ileykelmesir. La yükellifullahü nefsenilla vüs'aha, leha ma kesebet ve aleyha, mektesebet, Rabbena latüahızna innesiyna ev ahta'na, Rabbena vela tahmil Aleyna ısran kema hameltehü alelleziyne min gablina, Rabbena vela tühammilna, mala takatelena bih, va'fü anna, vağfirlena, verhamna, ente Mevlana fensurna alel gavmil kafiriyn."

Amenerresulü Duasının Türkçe Okunuşu

O peygamber de kendisine Rabbinden indirilene iman etti, Müminler de (onlardan) her biri Allah'a, onun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine inandı. "Onun (Allah'ın) peygamberlerinden hiç birini diğerlerinin arkasından ayırmayız (hepsine inanırız), dinledik, )kabul ettik) emrine itaat ettik, Ey Rabbimiz, mağfiretini isteriz. Son varışımız ancak sanadır" dediler. Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başkasını yüklemez. Herkesin kazandığı hayır ifadesine, yaptığı şer kendi zararınadır. "Ey Rabbimiz, unuttuk, yahut yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme. Ey Rabbimiz, bizden evvelki ümmetlere yüklediğin gibi üstümüze ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz takat getiremeyeceğimizi bize taşıtma. Bizden sadır günahları sil, bağışla, bizi esirge. Sen mevlamızsın bizim. Artık kafirler ruhuna karşı bize yardım et.

Amenerrasulü'nin Fazileti Hakkında Hadisi Şerifler

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu ki; "Dört şey Arş-ı Azam altındaki hazinelerden indirildi: Fatiha, Ayete'l-Kürsi, Amenerrasulü, Kevser Suresi."

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu ki; "Bana Arşın altındaki hazineden Ben'den önce hiçbir peygambere verilmeyen Bakara Suresinin son ayetleri (Amenerrasulü) verildi.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Her kim bir gece içerisinde Bakara suresinin iki ayeti (Amenerrasulü) okursa, artık o iki ayet ona (ibadet etmek ve belalardan korunmak bakımından) kafi gelirler.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu ki: "Kuran'da iki ayet vardır ki, müminler için şifadır ve Allah'ın sevdiği şeylerdendir. O iki ayet Bakara suresinin son iki ayeti (olan Amenerrasülü) 'dür.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Şüphesiz Allah'u Teala, gökleri ve yeri yaratmadan 2000 yıl önce bir kitap yazdı ve o kitaptan iki ayet indirerek Bakara suresini bu iki ayetle bitirdi. Bu iki ayet, bir evde 3 gece okunursa, şeytan o eve yaklaşamaz.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu ki: "Her kim Ayete'l-Kürsi'yi ve Bakara suresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa, Allah'u Teala ona yardım eder."

Amenerresulü Duası Okunuşu Anlamı ve Faziletleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kenz'ül Arş duası anlamı ve fazileti

Kenz'ül Arş duası anlamı ve fazileti

kenzül arş duasının fazileti kenzül arş duası anlamı fazileti duası duasının faziletleri Rabbim hepimizin dualarını kabul etsin meleklerim :) Kenzül Arş Duasının FAZİLETİ VE TÜRKÇE OKUNUŞU Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v)den rivayet edilmistir.Söyle buyuruyor...... -Cebrail bana dediki:“Ey Muhammed,kim ömründe bir kere bu duayi okursa,Allah´ü Teala onu,kiyamet gününde yüzü ayin ondördü...
  2. salatı tefriciye duasını okumanın faziletleri! :)

salatı tefriciye duasını okumanın faziletleri! :)

4444 tefriciye duası salati tefriciye salatı fazileti 4444 salatı fazileti duası dinle salatı tefriciye,salatı tefriciye duası,salatı tefriciye duasının faziletleri,salatı tefriciye duası anlamı,salatı tefriciye dinle " Allahumme salli salaten kamileten ve sellim selamen tammen ala seyyidina Muhammedinillezi tanhallu bihi`l-ukadu ve tenfericu bihi`l-kurebu ve tukda bihi`l-havaicu ve...
  3. Ettehiyyatü Duası okunuşu ve Türkçe anlamı

Ettehiyyatü Duası okunuşu ve Türkçe anlamı

Ettehiyyatü Duası okunuşu Ettehiyyatü anlamı Ettehiyyatü Duası türkçe Ettehiyyatü Duası arapca Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizden Ettehıyyâtü duasının okunuşu hakkında bilgi isteyen siz sevgili misafirler, bu yazımızda Ettehıyyâtü duası okunşu ve Türkçe anlamını sizler için paylaşıyoruz. Ettehıyyâtü Okunuşu Ettehıyyâtü lillâhi vessalevâtü vettayyibât Esselâmü aleyke...
  4. Ya Vedut Duası okunuşu ve anlamı

Ya Vedut Duası okunuşu ve anlamı

Arkadaşlarım Ya vedut Diye bir dua varmış bu duanın okunuşunu ve anlamını son derece merak ediyorum. Tam olarak duada neler deniyor neler anlatılıyor. Kız arkadaşım duadan bahsediyor ama bende bilmemezliğe vermeden he şu dedim de anlamını okunuşunu ve içiriğini benimle paylaşabilecek herkese teşekküor ediyorum bekliyorum. bu arada iyi yıllak kızlar. Tamamınız Meleksiniz sitenizde melek gibi :)
  5. Hz Yunusun duası ve faziletleri

Hz Yunusun duası ve faziletleri

Dua dır insanı ayakta tutan.Dua dır insana maddi manevi şifalar bahşeden.Duanın gücü bilimsel olarakta kanıtlanmıştır.Kur an-ı Kerim de bu konuda: Duanız olmasaydı ne ehemmiyetiniz olurdu der.Dua doğru hareket etmek için insana yol gösterir. Dua, insanın aczini ve ihtiyacını Allah a arz etmesidir.Duanın açmadığı kapı ,çözmediği sorun yoktur.İster zengin olun ister fakir,ister tahsilli olun...

Sayfayı Paylaş