Ana ve Ara Renkler

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında CeMoŞ tarafından paylaşıldı.

 1. CeMoŞ

  CeMoŞ Daimi Üye

  ana ve ara renkler, nelerdir, hangileri, nasıl oluşur, hangi renk hangi renkler karışır hakkında genel bilgiler burda


  renk karışımlarını ve karımla ortaya çıkan renkleri çok seviyorum ben işte ana ve ara renkler ve karışımında ortaya çıkan renkler  Renk çemberi dikkatlice incelendiği zaman, üç ana (esas) renk olduğu görülür. Bunlar SARI, KIRMIZI ve MAVİ renklerdir. Bu ana renklerin ikişer ikişer aynı ölçüde karışmasından meydana gelen renklere ara (yardımcı) renk denir. Bunlar da TURUNCU, YEŞİL ve MOR renklerdir.
  Kırmızı
  Sarı Mavi
  ANA RENKLER
  Turuncu
  Yeşil
  Mor
  ARA RENKLER

  Kırmızı +
  Sarı
  = Turuncu
  Yardımcı Renkler
  Sarı +
  Mavi
  = Yeşil
  Yardımcı Renkler
  Mavi +
  Kırmızı
  = Mor
  Yardımcı Renkler
  Mavi ile mor rengin arasındaki yedinci renk lacivert, mavinin bir tonu olduğu için sınıflandırmaya konulmamaktadır.

  Doğada bulunan bütün renkler yukarıda gördüğümüz ana renklerden doğar. Bunların arasında olmayan siyah ve beyaz şu şekilde meydana gelir. Bir cisim güneş ışığında depo olmuş renkleri, yansıtmayıp yutuyorsa SİYAH, eğer tümünü yansıtıyorsa BEYAZ olarak görünür.

  Bir renge siyah yada beyaz katılırsa o rengin tonları elde edilir. Örneğin maviye biraz siyah katılırsa mavinin koyu tonu, beyaz katılırsa mavinin açık tonu elde edilir. Bu durumda mavi renk olarak kalmış fakat tonları değişmiştir. Siyah yada beyazla tonları değiştirilen renkler, kıymetlerinden kaybederler. Derinlik vermek için bu yola başvurarak yapılan resimlerin renklilikleri azalır. Bu nedenle siyah, beyaz ve bunların karışımından meydana gelen griler, renk olarak sayılmazlar.
  Siyah +
  Beyaz
  = Gri

  Ana renkler dediğimiz kırmızı, sarı, mavi kendi aralarında eşit ölçülerde karıştırıldığında, yardımcı renkler olan turuncu, yeşil, moru meydana getirdiğini gördük. Bu üç ana renk yine kendi aralarında bu kez de değişik ölçülerde karıştırılırsa güneş ışığında bulunan altı rengin sayısız dereceleri bulunur.
  [​IMG]  SARI + ÇOK MAVİ= KOYU YEŞİL


  SARI + ÇOK KIRMIZI = KOYU TURUNCU  KIRMIZI + ÇOK SARI = AÇIK TURUNCU  KIRMIZI + ÇOK MAVİ = LACİVERT


  MAVİ + ÇOK SARI= AÇIK YEŞİL


  MAVİ+ÇOK KIRMIZI=ERGUVAN


  SARI+AZ MAVİ=AÇIK YEŞİL


  SARI+AZ KIRMIZI=AÇIK TURUNCU

   
  TUNAA bunu beğendi.
Ana ve Ara Renkler konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Renkler ve medeni durumunuz

  Renkler ve medeni durumunuz Kullandığınız arabanın rengi medeni durumunuzu da yansıtıyor. Bekâr erkekler siyah arabaları kullanırken, kadınlar kırmızı rengi tercih ediyor. Artık kırmızıda durduğunuzda yandaki arabanın rengine daha dikkatli bakmanız gerekecek. Çünkü İngiltere de yapılan bir araştırmaya göre arabaların rengi insanların medeni durumunu da ele veriyor. Araştırmaya göre bekâr ve...
 2. kadınlar ve renkler

  BEYAZ:Beyaz rengi seven kadınlar,daha çok uysal olurlar ama ufak birşeyden bile mutlu olurlar. SİYAH:Siyah rengi seven kadınlar daha çok karamsarlı ve bencillerdir hep kendilerini düşünürler. SARI:SARI rengi seven kadınlar dolaşmayı severler,aynı zamanda çocuksudurlar. KIRMIZI:Kırmızı rengi seven kadınlar zekidirler,dolaşmayı severler. PEMBE:Pembe rengi seven kadınlar eğlenceyi severler...
 3. Renkler ve Özellikleri

  renkler ve özellikleri merhaba melekler renklere uyarak bazı şeyler elde edebiliriz :) Pembe Aşkın rengidir.Eğer pembe bir elbise ya da gömlek giyerseniz aşkı kolayca kendinize çekebilirsinz.Havada romantizm olacaktır.Çevrenizdekileri insanlar sizi çekici bulacaktır.Pembe giymek aşkı sunmaya ve kabul etmeye hazır olduğunuzu gösterir. Yeşil Bir başka güzel renktir.Ama aşk titreşimi için en...
 4. Ana ve ara renkler nedir

  Ana ve ara renkler nelerdir tam olarak nasıl oluşuyor. Hangileri ana, hangileri ara renklerdir ve bu iki şeyin yani ana ve ara renklerin özellikleri nelerdir X?

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. hangi renkler karışırsa kırmızı olur

  ,
 2. sarı ve mavi karışınca hangi renk olur

  ,
 3. renk skalası ana ve ara renkler

  ,
 4. hangi renkler karisirsa siyah olur,
 5. mavi ile kırmızı karışınca ne renk olur,
 6. hangi renkler karışınca sarı olur,
 7. sariya hangi renk mavi olur,
 8. hangi iki renk karışırsa gri çıkar,
 9. kirmiziyla kara renk karişinca,
 10. siyah beyaz renkler karışırsa hangi renk oluşur