gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

ana ve babanın çocuklarına karşı edep ve şartları:

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

-Baba çocuğunun doğumuna sevinmelidir. Resul-i Ekrem (S.A.V) "Çocuk dünyada sevinç rur, ahirette nurdur" diye buyurmuştur. -Kız çocuğu olursa daha çok sevinip, onlara iyi davranmalıdır. Zira evladın hayırlısı kız olmaktır. ( ama bu erkek çocukların hayırsız olduğu anlamına gelmemektedir )"Resul-i Ekrem (S.A.V) Kadının bereketlisi kız doğurmakla başlayanıdır. Zira ben Allahü tealadan ağırlığı ve zahmeti olmıyan evlat istedim, bana kız çocukları verdi." diye buyurmuştur.

-Çocuğuna güzel isim vermelidir.

-On yaşına kadar oğlunu sünnet ettirmelidir.

-Oğlu yahut kızı altı yaşına gelince onlara Kur'an, farz ve dinin edeplerini öğretmeye başlamalıdır.

-Oğluna iyi bir sanat (meslek) öğretmelidir. Bir Hadis-i şerifde: "Sanat fakirlikten emniyettir." diye buyrulmuştur.

-Kızına yemek pişirmek, dikiş dikmek gibi işler öğretmelidir.

-Bütün çocuklarını süsleme, giydirme, yedirme ve hediye vermede bir tutmalıdır.

-Çocuklarına karşı çok merhametli davranmalıdır.

-Onlarla oynayıp güler yüzle konuşmalıdır.

-Onlara beddua etmeyip, hayır dua etmelidir. Çünkü beddua fakirliğin sebeblerindendir. Bazen kabul olur ve onlara zarar verir.

-On yaşına gelen çocuklarını, erkek veya kız diye ayırıp, başka yataklarda yatırmalı, odalarını ayırmalıdır.

-Evlilik çağına gelmiş çocuklarını, rızaları ile evlendirmelidir.

-Çocuğunun yapamıyacağı işi ve hizmeti onlara emretmemelidir.

-Yanında olan çocuklarına kendi yediğinden yedirmeli, giydiğinden giydirmelidir.

-Hiç kimsenin evladı için kötü düşünmemeli ki, onun zararı kendi çocuğuna dönmesin.

ana ve babanın çocuklarına karşı edep ve şartları: konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. edep ve haya!

edep ve haya!

edep ve haya ile ilgili hadisler edep ve haya ile ilgili hikayeler hikayeler kıssalar Şöyle düşündüm ki kendi kendime, Ne edepsizlik ettim efendime? Üstadımı mahrum ettim yemekten, Bela eksik olmaz edepsizlerden. Evliya sohbeti keskin bıçaktır, Edepte bir kusur feyze hicaptır. Toplumun içinde ayıplanırsın, Hak katında dahi, mahcup olursun. Edep süsler bulunduğu yerleri, Edepli olanın...
  2. ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ

ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ

ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ Normalde her ana-baba çocuğunun okulda ve sınavlarda başarılı olmasını arzu eder. Çocuğuna bu konuda destek vermek özellikle günümüzde her ana-babanın kuşkusuz en önemli görev ve sorumluluklarından biridir, böyle de olmalıdır. Ancak çoğu ana-baba bu konuda duyarlı olmalarına rağmen neleri-nasıl-ne zaman yapacağını tam olarak bilemez....
  3. Kanun şehitlerin anne ve babalarına aylık bağlanmasına ilişkin şartlar

Kanun şehitlerin anne ve babalarına aylık bağlanmasına ilişkin şartlar

şehit aylığı Kanun şehitlerin anne ve babalarına aylık bağlanmasına ilişkin şartlarda herhangi bir değişiklik getiriyor mu? Emekli Sandığı Kanunundaki şehit anne ve babalarına aylık bağlama koşulları aynen korunduğundan herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.
  4. Ölen Sigortalının ana ve babasına maaş..

Ölen Sigortalının ana ve babasına maaş..

ölen sigortalının annesine maaş bağlanması ölen sigortalının maaşı ölüm maaşı için gerekli evraklar ölüm halinde maaş bağlanması güncel ssk Sigortalı işçi öldüğü zaman ana ve babasına maaş bağlanması için kanun gerekli izahatları yapıp yayımlamıştır. Bunların neler olduğunu aşama aşama görelim. Sigortalının veya sürekli iş göremezlik geliri ile malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık...
  5. Ünlü Babalar ve Çocukları isimleri ve resimleri

Ünlü Babalar ve Çocukları isimleri ve resimleri

Merhaba arkadaşlar sizden Ünlü Babalar ve Çocukları isimleri ve resimlerini paylaşmanızı rica ediyorum ve paylaşımınız için şimdiden tşk ediyorum.

Sayfayı Paylaş