gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Anadilinde ağlayabilirsin yavrum

Konu, 'Çöplük' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Ağlamada milli duruş; bilim insanlarına göre bebekler anadillerinde ağlıyorlar.

Almanya’da yapılan bir araştırma bebeklerin, annelerinin anadiline uygun şekilde ağladığını ortaya koydu. Die Welt gazetesindeki habere göre, Würzburg Üniversitesi Kliniği Konuşma Öncesi Dil Gelişimi ve Gelişim Bozukluğu Merkezi Başkanı Kathleen Wermke ve ekibi, embriyonların ana rahminde, annenin konuştuğu dilin farklı vurgularını hafızasına kaydettiğini ve doğduktan sonra da ağlama sırasında o dilin “melodi örneğini” kullandığını tespit etti. Sonuçları Current Biology adlı dergide yayımlayan Wermke, araştırma için 3 ila 5 günlük 60 Alman ve Fransız bebeğinin izlendiğini belirterek, bu bebeklerin ağlamaları sırasında hazırlanan frekans spektrumunda farklı vurgulamalar tespit edildiğini söyledi. Almanca kelimelerin vurgusunun son hecelere doğru azaldığına, Fransızca da ise arttığına işaret eden Wermke, buna paralel olarak Alman bebeklerinin yüksek tonlarda ağlamaya başlayıp ağlamalarını yavaşlattığını, buna karşılık Fransız bebeklerin yavaş yavaş ağlamaya başlayarak seslerini gittikçe yükselttiğini kaydetti.

Alıntı

Anadilinde ağlayabilirsin yavrum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. üff yavrum kapağa bak

üff yavrum kapağa bak

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. ::: AyrıLığın AnadiLi :::

::: AyrıLığın AnadiLi :::

Şimdi gidiyorum, senin varoluşunda bana gitmek kalıyor. İçimi burkuyor tabi, hatta yaşamadığım bile söylenebilir. Lakin; kalınmıyor da işte. Gözlerine bakışım yasakken, yüreğinin kıyısından geçmem imkansız, yo(ğ)-ru-lu-yo-rum! Toplanmam zaman aldı epey... Onca senliğin birikimi var. Yerli yerine bıraktım da herşeyi, gözyaşlarıma kıyamadım. Sen... Sen dilesen, parmak uçlarınla...
  3. Anadille Eğitim ve Türkçe

Anadille Eğitim ve Türkçe

Anadille Eğitim ve Türkçe Yard.Doç.Dr. A. Üstüner - Birses - 21.01.2003 Bilimsel açidan gelismis olan milletlerin ekonomik ve kültürel açidan da gelistikleri, siyasî zeminde söz sahibi olduklari bilinen bir gerçektir. Bilimsel buluslardan yararlanabilen ülkeler, vatandaslarinin gelir seviyelerini yükseltmekte ve onlar için daha müreffeh bir hayat imkani saglamaktadirlar. Bu...
  4. Yavrum İlahisi

Yavrum İlahisi

yavrum ilahisi dört duvar arasından yazdığım bu mektubu dört duvar arasında yazdığım bu mektubu arasında dinle ilahisi dinle Dört duvar arasından yazdım bu mektubu Alırsın ve okursun yakarsın yavrum Zindanlar işkenceler ve zülüm halkaları Yarın da seni bekler bekler yavrum Şehadete susamış o temiz bedenini Mahrum etme cihadtan etme yavrum Anneciğini söyle sakın ha ağlamasın Mutlaka kavuşuruz...
  5. bir kadın herşeye ağlayabilir

bir kadın herşeye ağlayabilir

Biz kadınlar çok duygusalızdır..Olur olmaz şeylere ağlarız...Bazende mutluluktan ağladığımız olur...Gözyaşlarımızın mutluluktan olması dileğiyle.... Kadınlar her şeye ağlayabilir.. Bir şarkıya, bir filme " Ama kadını yürekten ağlatmak zordur. Eğer bir kadın yürekten ağlıyorsa, ağlatan onun yüreğine ulaşmış demektir. " Kadını ağlatan erkek,kıymet bilmemiş olacak ki ; koca...

Sayfayı Paylaş