gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Analeptik ilaçlar

Konu, 'ABCÇ Melek Sözlük' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Konvülsan ilaçların psikiyatride kullanımı sınırlı kalmıştır. Bazan akıl hastalıklarının tedavisinde konvülsiyonlar (ihtilâçlar) yaratmak için, elektropleksinin yerine kullanılmışlardır. Bu amaçla kâfur, pikrotoksin ve leptazola başvurulmuştur, fakat son yıllarda flurotil ve pentilenetetrazol (pentetrazol) hepsinin yerini almıştır. Pentetrazol, etkin bir çare olmasına rağmen, hastada şiddetli korku duyguları yaratır. Flurotil'in bu sakıncası yoktur ve daha az konfüzyon ve hafıza bozukluğu yaratması dolayısıyla elektropleksiden daha üstün olduğu ileri sürülmüştür. Parenteral veya solunum yoluyla verilen eterik bir maddedir, vücutta değişime uğramaz ve yine solunum yoluyla atılır. Bu geniş yararlarına rağmen, kimyasal yolla sağlanan konvülsiyon terapisi fazla başarılı olmamıştır. Amifenazol, bemegrid ve etimivan gibi analeptik bileşikler barbitürat entoksikasyonu tedavisinde kullanılmıştır. Oysa bunlar gerçek barbitürat antagonistleri değildir ve çözdüklerinden daha fazla sorunlar doğururlar. Modern tıp, diüretik tekniklere başvurmuştur, çünkü toksik maddelerin vücuttan atılmasını çabuklaştırmak daha faydalı bir yoldur.

Analeptik ilaçlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ilaç alerjileri

ilaç alerjileri

İLAÇ ALLERJİLERİ: Tanımlama ve Klinik Bulgular İlaç allerjileri ve ilaç reaksiyonları çok sık gözlenen, ancak hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmayan konulardır. Eksik ya da yanlış bilgilendirilme, hastalarda çoğu kez gereksiz endişelere hatta ilaç kullanma korkusuna neden olmaktadır. İlaç allerjilerinin teşhis ve tedavisinde hasta-hekim işbirliği çok önemlidir. Bu nedenle hastaların bilmesi...
  2. » İlaç Kullanımı

» İlaç Kullanımı

Ameliyat sonrası genelde 3-4 kalem ilaç kullanılmaktadır. Kullandığınız ilaçların bazı yan etkileri olabilir. Aşırı bulantı, kusma, mide ağrısı, ishal, şuur bulanıklığı, hızlı veya yavaş nabız (50’nin altında ve 100’ün üstünde), cilt döküntüleri önemli olabilir. Coumadin kullanan hastalarda vücudun herhangi bir yerinde kanama, katran kıvamında büyük tuvalete çıkma, kahve telvesi şeklinde...
  3. ilaç

ilaç

İnsan tenine haricen sürülen ilaçlar dini hayatını ıslah etmeye, İlaç dini doğru ve halis olarak yaşamaya, faydalı ilme, öğüt dinlemeye, ferah ve sivince, İlaç içmek rızka, İlacı yutarak almak günahkarın tövbe etmesine, inançsızın hidayet bulmasına, cahiilin ilim meclislerinden istifade etmesine yahut faydalı kitap okumasına, Fitil kullanmak gizli sırları öğrenmeye, bir meselede bilgi...
  4. Yasmin İlacı

Yasmin İlacı

yasmin ilaç yasmin ilaç yorumlar ilacı Merhaba. Benim geçen aya kadar düzenli adet görmeme rağmen bu ay 40 günde adet gördüm. Adetim geciktiğinde dr.a gittim. Progestan ilacı verdi. Onu 5 gün kullandım ve o biter bitmez adetim başladı. Adetimin de 3.gününde tekrar gittim kontrole. "Kist var" dedi. Yasmin diye bir ilaç verdi. Bunu kullandıktan sonra diğer adetimde yine gelmemi...
  5. vitamin ilaçları

vitamin ilaçları

Hamilellikte vitaminler Balık hapı Merhaba kızlar; gebelik durumunuzda hangi vitaminler kullanıyorsunuz? benim doktorum hiç balık yağından bahsetmemişti mesela mutlaka haftada 2 gün balık yiyiceksin dedi ama bazı gebelerde sıkça duyuyorum bunu balık haplarını

Sayfayı Paylaş