gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

anaokulu dönemi çocuklarda eğitim

Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

( 26 Haziran 2006 - Umutlar Sönmesin Rehabilitasyon Merkezi ) Çocuklarımızda oturma alışkanlıkları, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve psikolojik faktörlere bağlı olarak gelişebilen bir takım postüral bozukluklar erken tespit edilebilir ve tedaviye bile gerek kalmadan bir takım önerilerle düzeltilebilir. Önlem alınmayan durumlarda ise bu bozukluklar kalıcı birer vücut bozukluğuna ve hatta sakatlığa yol açabilir.
    AMAÇ: Değerlendirmeye alınacak çocuklarda postüral bozuklukların saptanması, sebeplerinin tespit edilmesi, bu bozuklukların giderilmesi, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek deformitelerin önlenmesi ve tedaviye yönelik olarak ailelerin bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve yönlendirilmesi.

Değerlendirmede Licht ve Asher’in geliştirmiş olduğu postür değerlendirme formu modifiye olarak kullanılacaktır.

POSTÜR NEDİR?
    Vücut kısımlarının birbirleriyle olan ilişkileri, birbirlerine göre pozisyonları ve dizilimleridir. Statik ve dinamik olarak ikiye ayrılır.

Statik postür; vücut kısımları hareketsizken oturma ayakta durma ve yatma sırasındaki postürdür.

Dinamik postür; vücut kısımları hareket halindeyken vücudun pozisyonudur.

İDEAL POSTÜR NASIL OLMALIDIR?

Vücut en az seviyede enerji harcamalı, kaslar gereğinden fazla gergin olmamalı, vücut ağırlığı eşit bir dağılım göstermeli, eklemlere fazla yük binmemeli ve ağırlık merkezi destek yüzeyleri üzerinde tutulmalıdır.

NELER DEĞERLENDİRİLİR?

Vücudun önden arkadan ve yandan yapılan değerlendirmelerinde ayaklarda, ayak bileği eklemlerinde, dizlerde, kalçada, omurgada, omuzlarda, kollarda, boyunda ve başka şekil bozukluğu, eğrilik, asimetri, yükseklik farkı, kas dengesizliği olup olmadığı değerlendirilir. Ayrıca uzman psikologlarımız tarafından Burdon (dikkat testi) yapılır.

Psikolog Zühre Çelen kaynak.hanemiz.com

anaokulu dönemi çocuklarda eğitim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çocuğun Anaokulu Seçimi

Çocuğun Anaokulu Seçimi

Yaşamın ilk altı yılı, bireyin gelişimde büyük bir öneme sahip. Bu dönemin en etkili şekilde geçmesi ancak çocuğunuz okul öncesi eğitimle tanıştığında gerçekleşiyor. Anaokulları ve yuvalar size bu imkanı sunan kurumlar olarak karşımıza çıkıyor. Siz de çocuğunuzu anaokuluna göndermeye karar verdiyseniz, aklınıza gelen ilk sorular şunlar olmalı: - Çocuğumu hangi okula göndermeliyim? - Okul...
  2. Çocuğunuz anaokuluna hazır mı?

Çocuğunuz anaokuluna hazır mı?

Uzmanlar; çocuklarını anaokuluna göndermeyi düşünen annebabaların, öncelikle onların şunları tek başlarına yapıp yapamayacağından emin olmalarını istiyor: * Giyinme, yemek yeme ya da el yıkama gibi işleri tek başına yapabiliyor mu? * Çantası veya ceketi gibi özel eşyalarına sahip çıkabiliyor mu? * Kendi başına çalışabiliyor mu? * Kendisinin, anne ve babasının adını-soyadını ezbere biliyor mu?...
  3. Evde Eğitim Dönemi Başlıyor

Evde Eğitim Dönemi Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı , eğitim öğretim kurumlarından yararlanamayan özel eğitim gerektiren bireyler için “evde eğitim” uygulamasını başlatıyor. Bakanlık tarafından yayımlanan yönerge ile okul öncesi ve ilköğretim çağındaki özel eğitim gerektiren bireylerden eğitim öğretim kurumlarından doğrudan yararlanmayacak durumda olanlara evde verilecek eğitim hizmetlerin usul ve esasları...
  4. anaokuluna başlayan çocuklara nasıl davranmalıyız?

anaokuluna başlayan çocuklara nasıl davranmalıyız?

anaokuluna başlama hem aile için hem de çocuk için çok önemli bir ilk adımdır. Aileler bir çok kaygı yaşamaktırlar. Özellikle de anneye fazla bağımlı olan ve evde kural öğretilmemiş, sorumluluk verilmemiş olan çocuklar için anne-babalar daha fazla kaygı duymaktadırlar. Çünkü genellikle bu çocuklar daha fazla uyum problemi yaşamaktadırlar. Çocuklar becerileri gelişmeye başladığı dönemden...
  5. anaokul öncesi çocukların hazırlığı

anaokul öncesi çocukların hazırlığı

ÇOCUĞUN ANAOKULUNA BAŞLAMADAN ÖNCE ÖĞRENMESİ GEREKENLER Kendisi hakkında bilgi... Ad, soyad Yaş Cinsiyet Telefon numarası Adres; evinin bulunduğu sokak ya da caddenin adı Kendi bedeninin kısımlarını ve adlarını bilme... Baş, yüz, saç, gözler, vb. Evdeki bazı eşyaların adları... Kanepe, yatak, kapı, merdiven, vb. Nesnelere dokunduğunda hissettiği duyuları adlandırma... Sert, yumuşak, ıslak,...

Sayfayı Paylaş