gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Anason çayının faydaları oldukça çok

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

bebeklerde anason çayının faydaları anason çayının bebeklere faydaları bebeklerde anason çayı, faydaları, nasıl yapılır, bebek, bebeklere faydaları, süt yaparmı, uyku yaparmı, bebekler için

Bizim ailede anason çayını, bebeklerde uyku ve gaz giderici oalrak kullanıyorlar ve ayrıca anasonun süt yaptığını da söylüyorlar:) Ben değil aile büyüklerimiz bunları yapıyor ve söylüyor, zira benim izlenimlerim onların doğru olduğundan yanadır Melek'lerim:D:D

Latince adı Pimpinella anisum olan anason bitkisi kökeni tam olarak bilinmese de anavatanının doğu akdeniz olduğu düşünülmektedir. Anason bitkisinin kullanılan kısmı tohumlarıdır. Birçok ülkede kültürü yapılır. İspanya Türkiye Balkanlar en çok anason üretimi yapan ülkelerdir.

Ülkemizde Antalya, Balıkesir, Aydın Burdur, İzmir de yetiştirilmektedir.

Anasonun kokusu içinde yeralan anethol adı verilen yağdan kaynaklanır.

Ülkemizde 20′nin üzerinde Pimpinella türü yabani şekilde yetişmektedir.
    Anason Faydaları Nelerdir?

İştah açmak için anason kullanılabilir.

Spazm çözücü etkisi anason yararları arasındadır.

Anason kullanımı hazmı kolaylaştırır. Mide şişkinliğine karşı frenk kimyonu rezene anason karışımı kullanılması daha etkili olur.

Mideyi güçlendirir

Balgamlı öksürükte kullanılabilir. Öksürüğü yatıştırır.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu anasonun balgamlı öksürük ve hazımsızlıkta kullanımına onay vermiştir.

Göğüs yumuşatıcı özelliktedir.

Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için yardımcı olabilir.

Ağız kokusu için kullanımı bir diğer anason faydası olarak belirtilebilir. Bir kahve kaşığı kadar anason meyvesı ezilerek çiğnenir . Anason meyvası ezildikten sonra hemen kullanılmalıdır.

Anasonun süt artırıcı etkisi de bulunur.

Anason nasıl kullanılır ?

Anason çayı: 2 çay kaşığı hafifçe ezilmiş anason 1 bardak kaynamış suyla haşlanır. 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2-3 bardak içilebilir.

Belirtilen miktarlarda kullanılmasının yan etkileri yoktur.

Anetol allerjisi durumunda alınmamalıdır.

Hamilelik ve emzirme döneminde anason çayı önerilen ölçülerde kullanılabilmekle beraber esansiyel yağ kullanılmamalıdır.

2. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    Vallahi ben bu yaşıma kadar bu anosonu ne duymuştum nede görmüştüm. Dün sabah pastaneden bir galete aldım ufak ufak bir hevesle geldim iş yerine oturdum çayımıdaaldım sözde keyif yapıcam galete ve çayla... Bir ısırdım ıyy bu ne öğğ rakı gibi bir tat .. hemen gittim üst katta ki alacarte mutfaga dedim aşçılara abi bu ne böyle ne var bunun içinde rakımı? adam dedi anason ... ama gercekten iğrenç bir tadı vardı. Tabi sağlığa yararları oldukca fazlamış saydı durdu ama kim düşünüyor ki o an o sağlığı ..
    Ama dminim çok kötü bir tadı vardı ya :(

Anason çayının faydaları oldukça çok konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çayın Yararları.. Çayın Faydaları

Çayın Yararları.. Çayın Faydaları

çayın yararları açık çayın faydaları Çay Sudan Daha Yararlı Yapılan son araştırmalar günde birkaç fincan çay içmenin, bol miktarda su içmekten daha yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa Beslenme...
  2. Anason yağının faydaları

Anason yağının faydaları

anason yağının faydaları anason yağı faydaları yağı ne işe yarar Özellikle bebek sahibi olanlar iyi bilirlerki yenidoğan bebeklerin gaz sancılarını gidermek ve rahat uyumalarını sağlamak için anason çayını veririz.Sizlere anason yağının faydaları bilgilerini paylaşmak istiyorum.Aktarcılardan rahatlıkla bulabileceğiniz bir ürün. Hazırlanış Şekli : Anason, maydonozgiller familyasından olup,...
  3. Anasonun Faydaları

Anasonun Faydaları

Anason nedir Anason nerde kullanılır Anasonun yararları Hamurişlerinde kullanılan anason kendine has kokusuyla pek çok kişi tarafından sevilirken aynı zamanda da alternatif tıp tedavilerinde de kullanılıyor melekler :) Bakın anasonun sağlığımıza faydaları neleermiş :tik: - Anne sütü artırıcı: Anason tohumu öğütülüp balla macun yapılıp yenir, anason tohumu kaynatılıp balla tatlandırılarak...
  4. Anason çayının yan etkisi varmı?

Anason çayının yan etkisi varmı?

anason çayı nedir,anason çayının faydaları,anason çayının zararları,anason çayı nasıl hazırlanır,anasonun yan etkileri hakkında bilgiler Mısır, Yunanistan, Girit ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü bir bitki olan anason ilk olarak Mısırlılar tarafından işlenmiş ve çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Avrupa kıtasında ise ilk olarak Roma döneminde Toskana bölgesinde işlenmiştir. Orta Çağ’da bu...
  5. Anasonun faydaları saymakla bitmiyor

Anasonun faydaları saymakla bitmiyor

Anason öncelikle gaz söktürücü, mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak kullanılmalıdır. Sürekli hıçkırıklar için bir bardak bu şifalı bitkinin çayı denenebilir. Acı, yakıcı tadı ve kokusu sebebiyle iştah açıcı, mideyi rahatlatıcı, yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılabilir. Uykusuzluğa karşı iyi gelmesi de anason faydaları arasındadır. Tadı ve kokusu hoş...

Sayfayı Paylaş