Anathema

Konu, 'Yabancı sanatcı BiyoqrafiLeri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.095
  Beğenilen Mesajlar:
  2.189
  Ödül Puanları:
  113
  [​IMG]

  Vincent Cavanagh (vokal / gitar)
  Daniel Cavanagh (gitar)
  James Cavanagh (bas)
  Les Smith (klavye)
  John Douglas (bateri/ perküsyon)

  Liverpool'dan çıkan oldukça nezih bir İngiliz grubu olan Anathema'nın temelleri 1990'ın başında atıldı. Darren White (vokal), Vincent Cavanagh (gitar), Daniel Cavanagh (gitar), Duuncan Patterson (bas), John Douglas (davul)dan oluşan ilk kadroda grubun soundu doom l'in alışılmış ve kaba bir alt yapısının etkisindeydi. Kuruldukları yılın sonunda “An Illad Of Woes” adında bir demo kaydettiler. Bu demoyo 1991'in Ocak ayında da piyasaya çıkartacaklardı. Bu ilk demo onlara Paradise Lost, Bolt Throver gibi dönemin önemli gruplarıyla birlikte konser verme olanağını sunacaktı. Ancak bütün bunlara karşın hiç biir şirketle albüm anlaşması içine girememişlerdii. Bütün bu gelişmelerin ışığında Haziran ayında ikinci demoları olan “All Faith Is Lost”u yaptılar.

  İkinci demo dinleyicilerin dikkatini çektiği gibi plak şirketleri de gruba ilgisiz kalamayacaktı. Peaceville Records, gruba plak anlaşması için teklif götürecekti. Plak Şirketi grnubu ilk olarak karma bir albümde değerlendirmeyi düşündü. Böylece çeşitli grupların bir parçayla yeraldığı albümde, Anathema da “Lovelorn Rhapsody” adlı parçasıyla kendini gösterecekti. 1992'nin Eylül'ünde piyasaya çıkan bu albümden Anathema ismi fırlayacak ve dinleyicinin ilgi odağı olacaktı.

  Böylece şirket kapılarını Anathema'ya iyice açtı. 1992 Kasım'ında da grup, mini bir albüm yaptı. Ardından da ABD'li grup Cannibal Corpse'ın Amerika turnesine katıldı. 1993 yılı gruba ilk albünü getirecekti.Şubat ayında piyasaya çıkan “Serenades” müzik basınından olumlu kritikler alacaktı. Kerrang dergisi'nin “Indie l” listesinde ikinci sıraya kadar yükselirken, l Hammer degisi tarafından da “Ayın Albümü” olarak nitelendirilecekti. Albüm günümüz “doom l”ini geçmişiin senfonik rock tarzıyla birleştirip, farklı bir kulvar ediniyordu. Albümde yeralans “Sweet Tears” adlı parçaya klip çeken grup, MTV adlı müzik kanalında da gösterime girerek ayrı bir başarı daha yakalayacaktı.

  İlk albümden sonra çesitli feastivallerde çıkan Anathema, Avrupa'da oldukça sevilmeye başladı. 1994'ün başında da mini albüm olan “Pentecost III” yayınlanacaktı. 1995 yılında da ikinci albümleri olan “Silent Enigma”yı çıkaracaklardı. Bu albümde vokalist Darren White ayrılmıştı ve yerine gitarist Vincent vokal görevini üstlenecekti. “Silent Enigma”, Black Sabbath ile Pink Floyd materyallerinden yola çıkarak yapılan bir doom l albümüydü. Bu albümün ardındaan Cathedral grubuyla birlikte bir İngiltere turnesi yaptılar. 1996 yılbaşında gerçekleşen Paradise Lost turnesinin açılışında yeralacaktı. Bu turnenin ardından 'headliner' (üst) grup olarak çıkacakları konserler için kolları sıvadılar. Bütün bunların yanı sıra grup üçüncü albüm için Sheffield Stüdyoları'nda kayda da başlayacaktı.

  Üçüncü albümleri olan “Eternity”, Anathema'nın doom gruplarının içinde farklı bir çizgiyi yakaladığının işaretiydi. 70'lerin progressive rock temellerine sıkı bağlılıkları iyiden iyiye ortaya çıkan albümde Pink Floyd birikiminin doom le taşınması göze çarpıyordu. Vokaller daha temiz ve yumuşak bir tınıya dönüşürken, enstrumanların da daha akustik özellikleri ortaya çıkıyordu. “Eternity” albümünde bir de Pink Floyd'un “Hope” adlı parçasının Anathema yorumu vardı.

  “Eternity” albümüyle yeni bir sürece giren grup, doom dinleyicisinin dışında klasik rock dinleyicisinin de gözdesi olacaktı. 1996 albümü “Alternative 4”de grubuun davulunda bir değişiklik olacaktı. Douglas ayrılacak yerine My Dying Bridge” grubundan Shaun Steel gelecekti. Bu albümde görülen diğer bir değisiklik te müzikal yapıda klavyenin artışıydı. Albümde klavyelere Martin Powel geçecekti.

  “Alternative 4” albümünden sonra çıkılan turnede bas gitarist Duncan Patterson'un yolu grupla ayrılır. Ondan boşalan yere de Dave Pybus geçer.

  Tarihler 1999'u gösterdiğinde grup, plak şirketi olarak “Music For Nations”la anlaşmıştır. Bu şirket için kaydedeceği ilk albüm için İtalya'da kayda giren grup bir fire daha verecektir. Grubuun kavyesini üstlenen Martin Powel ayrılır yerine ise Cradle Of Filth elemanı Les Smith gelir. Smith'in katılımı gruba müzikal düzeyde de boyut katar. Böylece çıkan “Judgement” albümü grubun yükselişine neden olur.


   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Anathema konusuna benzer içeriklerimiz
 1. One Last Goodbye - Anathema

  One Last Goodbye - Anathema How I needed you How I grieve now you're gone In my dreams I see you I awake so alone I know you didn't want to leave Your heart yearned to stay But the strength I always loved in you Finally gave way Somehow I knew you would leave me this way Somehow I knew you could never stay And in the early morning light After a silent peaceful night...

Sayfayı Paylaş