gebe
  1. juju

juju Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    0

anayasa degişikligini içerigini tam olarak biliyormuyuz?

Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında juju tarafından paylaşıldı.

anayasa değişikliğinin içeriğini tam olarak biliyormuyuz ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN İÇERİĞİNİ TAM OLARAK BİLİYOR MUYUZ....? YA DA MİLLETİMİZİN VE DEVLETİMİZİN LEHİNE Mİ / ALEYHİNE Mİ....?
    Lehimize gözüken birkaç maddeyle neleri kaybedeceğimizi biliyormuyuz...?

Mecliste yasa tasarısı eğer yasalaşırsa pek çok hakkımızı kaybedeceğiz (Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) 5510 sayılı bekleyen şu anda.

Sağlık ve sosyal güvenlik haklarımızda oluşacak kayıplardan bazıları şöyle:

- Zaten kadınlar için 58, erkekler için 60 olan emeklilik yaşı hem kadınlar, hem de erkekler için 65'e çıkarılacak. (Madde 28)

- Emekliliğe hak kazanabilmek için yakın zamanda 5.000'den 7.000 güne çıkarılan prim ödeme zorunluluğu 9.000 gün prime çıkacak. (Madde 27)

- Emekli maaşları %23 ilâ %33 arasında düşürülecek. (Madde 29)

- Yıpranma hakkı gasp edilecek.

- Aylık geliri 1.390,60 TL'den fazla olan bütün vatandaşlar her ay 73 ilâ 475 TL Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacak. (Madde 88)

- Sadece ayakta tedavi olununca değil; hastalık, kaza, ameliyat gibi nedenlerle hastaneye yatmak gerekince de 'Katılım payı' adı altında bıraktı ÖDENECEK. (Madde 68)

- 'Katılım payı' gerektiğinde 5 katına kadar arttırılacak. (Madde 68)

- Bütün sağlık hizmetleri paralı olacak.

- Sağlık hizmeti alabilmek için bu ülkenin vatandaşı olmak, üstelik vergi ödemek, dahası Genel Sağlık Sigortası primi yatırmak, hatta bir de 'katılım payı' ödemek yetmeyecek. Şimdi bir de 'ilave ücret' adı altında para ödemek gerekecek. (Geçici Madde 5)

- Bütün dünyada anne sütünün önemi yeniden anlaşılır ve emzirme teşvik edilirken Türkiye'de "sigortalının çocuğuna 1 ay anne sütü yeter 'mantığı geçerli olacak. Daha önce doğum yapan sigortalılara 6 ay süreyle verilmesi öngörülen emzirme yardımı 1 aya düşürülecek.

- Hastalanan sigortalılara verilen iş görememezlik ödeneği % 16 azalacak. (Madde 18, 19, 80)

- Emekli Bağ-Kur'lularının maaşından 10 yıl süreyle %10 oranında Genel Sağlık Sigortası primi kesilecek. (Madde 88)

- Primini ödeyemeyen vatandaşlar sağlık hizmeti alamayacak, Hastane kapılarından geri dönecek. (Madde 88, 89, 90)

- Primini ödeyemeyen çiftçilerin pamuğuna buğdayına, üzümüne tütününe el konulacak.. (Madde 87)

Şu anda sadece Türkiye'de değil dünyanın pek çok ülkesinde benzer politikalar uygulanmaya çalışılıyor. Devletler sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarını azaltma çabasındalar. Fransa ve Yunanistan'da büyük grevler ve yürüyüşlerle bu yasalar engellenmeye çalışılıyor. Şu an yasanın getirecekleri ile ilgili yeterli farkındalık yok. Biz de bu yasayı engelleyebiliriz. Biz karşı koyarsak bu yasayı geçiremezler!

2. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    :s:s:s:ss:s:s:

anayasa degişikligini içerigini tam olarak biliyormuyuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kelimei Şehadetin tam olarak anlamı nedir

Kelimei Şehadetin tam olarak anlamı nedir

Tam olarak anlamını istiyorum kelime-i şehadet ne demek ?
  2. iettnin açılımı tam olarak nedir

iettnin açılımı tam olarak nedir

Hergün toplu taşıma araçlarına biniyoruz ama hiç dikkat etmemiştim ieettnin ne olduğunda.Geçen gün bir yarışmada sordular da farkettim.Ama şimdi unuttum, neydi iettnin açılımı ?
  3. geç döllenme tam olarak nedir

geç döllenme tam olarak nedir

merhaba bende eşimde bebek istiyoruz ve inşallah olur da hemen benim sorum bu sürekli bahsedilen geç döllenme nedir? benim beklenengünümün üstünden 4 gün geçti ama idrar testi halen negatif geç döllenme denilen şey olmuş olabilir mi
  4. Hamilemiyim tam olarak nasıl lanlayabilirim

Hamilemiyim tam olarak nasıl lanlayabilirim

Hamilemiyim Merhaba üç aydır çocuk yapmaya çalşyrz ama bir turlu sonuç yok adetim 2 gun gckti aşırı gaz var karnmda sancı yapıyo sizce hamilemıyım.. ?
  5. eşler arası mülkiyet tam olarak nasıldır?

eşler arası mülkiyet tam olarak nasıldır?

doğru yere mi açtım konuyu bilmiyorum arkadaşlar sorunumu maddelerle özetleyeceğim. 1)kayınvalidem yaşlı akrabasını baktığı için 1974 yılında yapılmış zemini tahta doğalgazı olmayan oldukça her şeyi eski olan yaşlı akrabasının evi üstüne yapılmıştır. 2)kayınvalidem o evde oturduğu sürece ve öncesi zamanında bulunduğu eve herhangi bir düzeltme yapmayıp(eski prizleri bile değiştirmemişler öyle...

Sayfayı Paylaş