gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Anıtkabirle İlgili İlginç Bir Bilgi !

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Bu konu; anıtkabirin sırları hakkında bilgiler vermektedir.

Sevgili melekler, Atatürk 'ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir gizemli ve heybetli görünüşüyle hepimizin ilgisini çekiyor. Zaman zaman Atatürk 'le ilgili bilmediğimiz gerçekleri de öğrendiğimiz devlet sırlarından daha kimbilir ne kadarı arşivlerde gizli. Bakın bir enteresan bilgi daha gün ışığına çıktı. Doğru mudur bilinmez ama eğer peşinden gidilirse merak edilen sorular cevabını yavaş yavaş bulacaktır diye düşünüyorum. İşte o ilginç bilgi..

Anıtkabir’in kitabelerinin yazımında görev yapan ressam-hattat Etem Çalışkan, Atatürk’ün ölüm tutanağının gümüş muhafaza içerisinde kabre gömüldüğünü öne sürdü.İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Üyesi merhum Prof. Dr. Emin Barın ile Anıtkabir'in kitabelerini yazan ressam-hattat Etem Çalışkan, 59 yıl önce deri üzerine yazılan Atatürk'ün ölüm tutanağının gümüş muhafazada Büyük Önder'in kabrine gömüldüğünü belirtti.

Öğrencilere, sanatı, anıları ve hayata bakış açısı üzerinde sunumlar yapan ve Anıtkabir ile ilgili hayatının en önemli dönemini anlatan Çalışkan, kendi el yazısıyla Atatürk portrelerinin üzerine, Atatürk'ün sözlerini yazıp imzasını da atarak eğitim kurumlarına hediye etti.

Anıtkabirle İlgili İlginç Bir Bilgi ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hafızayla ilgili ilginç bir test..

hafızayla ilgili ilginç bir test..

ilginç testler ilginç bir test en testler görsel ilginc görsel hepinis mal sınısss malloviçlerr yapmayın testi iğren *** gibiii
  2. Anıtkabir ile ilgili bilmedikleriniz...

Anıtkabir ile ilgili bilmedikleriniz...

Büyük Atatürk'ün, aynı zamanda bir anıt da olan yattığı yer. Ankara'da İstasyon'un güneyinde; Bakanlıklar .Bahçelievler - Gazi Eğitim Enstitüsü ve İstasyon'un meydana getirdiği dörtgenin tam ortasında Anıttepe denilen yerde bulunmaktadır. 1945 yılında yapımına başlanmıştır. Büyük Atatürk'ün naşı 10 Kasım 1953 tarihinde geçici olarak bulunduğu Etnografya Müzesinden büyük bir törenle...
  3. Ormanlarla ilgili ilginç bilgiler

Ormanlarla ilgili ilginç bilgiler

ağaçlarla ilgili ilginç bilgiler Tüm avrupa’da 12 bin tür bitki var. Türkiye’de ise 9000. Dünyada her yıl 16 milyon hektar orman alanı yanmaktadır. (82 nijerya kadar) Son 30 yılda dünya orman örtüsünün beşte biri yok oldu. Yetişmiş bir ağaç günde 17 kişinin oksijen ihtiyacını karşılıyor ve 22.5 kilogram karbondioksiti yok ediyor. Dünyadaki kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsa, Her...
  4. saçla ilgili ilginç bilgiler

saçla ilgili ilginç bilgiler

sağlıkla ilgili ilginç bilgiler sağlık ile ilgili ilginç bilgiler sağlıkla haberler saçlarla saçla Saçın %50.65'i karbon, %20.85'i oksijen, %17.14'ü nitrojen, % 6.36'sı hidrojen ve %5'i de sülfürden oluşur. Saçta ayrıca eser miktarda magnezyum, arsenik, demir, krom ve diğer metal ve minerallerden bulunur. Koyu saçlardaki karbon oranı açık saçlara nazaran daha fazladır. Saçların en hızlı...
  5. Matematikle İlgili Çok İlginç Bilgiler

Matematikle İlgili Çok İlginç Bilgiler

Bu konu matematikle ilgili ilginç bilgilere yer vermektedir. Matematiği nedense oldum olası sevmemişimdir. Okul hayatım boyunca zoraki çalıştığım, sınav zamanlarının hiç gelmesini istemediğim derslerin başında gelen matematik sözcüğünün anlamının Antik Yunanca'daki "matesis" sözcüğünden geldiğini ve anlamının "ben bilirim" demek olduğunu biliyor musunuz? Matematik ile...

Sayfayı Paylaş