gebe
  1. AuSSie-AnGeL

AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    780
    Ödül Puanları:
    113

Anne olmak beyin yapısını edğiştirir

Konu, 'Kadınca' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

Anne olmak beyin yapısını değiştirir anne
    Meleklerim ben anne dğilim ama anne adaylarının ne kadar değiştiklerini gözlemlemişimdir.. Şuandada yiyenim hamile ve o kadar alıngn olduki konusurken korkuyorum acaba yanlış bir şey mi diyeceğim diye..... Araştırmacılar da araştırmış ve ANNE OLMAK BEYİN YAPISINI DEĞİŞTİRİYORMUŞ....
    Anne olmak bir kadının hayatında çok farklı bir evredir. O zamana dek gözetilen biri iken, hamilelikle başlayan annelik sürecinde adım adım gözeten kişi olmaya doğru ilerler. Bir annenin yavrusu olmaktan, bir yavrunun annesi olmaya doğru yaşanan bu geçiş sürecinde, ihtiyaç duyulan davranış örüntüleri de değişir. O vakte değin kendini yöneten, kendi ihtiyaçlarına ve kendi hayatını sürdürmeye adanmış olan bünye, yavrularının iyi durumda olmasına ve onların bakımına odaklanmaya başlar. Uzun zamandan beri bilim adamları tarafından gözlemlenen bu değişimin biyolojik temeli yakın zamana kadar aydınlatılamamış bir sahaydı. Fakat son yapılan araştırmalar hamilelik, doğum ve emzirme süreçleri boyunca ortaya çıkan heyecan verici hormonal değişimlerin annenin beyin yapısında birtakım değişikliklere neden olduğunu ortaya koydu.
    Buna göre beynin bazı bölümlerinde nöronların hacmini arttırdığı, bazı bölümlerde yapı değişikliklerin meydana geldiği görüldü. Bilim adamları beyinde görülen bu biyolojik değişimlerin annenin beyninin anneliğe uygun davranışlar sergilemek amacıyla yeniden biçimlenmesi anlamına geldiğini düşünüyorlar.
    Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar annenin beyninde meydana gelen değişimlerin yuva inşa etmek, yavrusunu yetiştirmek ve onları yırtıcı hayvanlardan korumak gibi annenin annelik görevlerini yerine getirmesine zemin oluşturduğunu ortaya koyduğu gibi; bazı değişimlerin de hafıza, öğrenme, korku ve strese verilen tepkileri kontrol etmeyle ilgili olduğu sonucuna vardı.
    Örneğin, fareler üzerine yapılan bir çalışma, anne farenin avını yakalamada diğer farelere göre daha başarılı olduğunu ortaya koydu. Avcılık kabiliyetinin yanında, anne farelerin yiyecek arama ve bulma beceresinin de daha ileride olduğunu ortaya koyan bu çalışmaya göre, anneliğin getirdiği değişimler fareler yaşlanana dek sürüyor.

Anne olmak beyin yapısını edğiştirir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Anne olmak

Anne olmak

lübnanda anne olmak kandilde anne olmak ırakta anne olmak Bir zamanlar dünyaya gelmeye hazırlanan bir çocuk varmış.Bir gün Tanrı'ya sormuş;"Tanrım,beni yarın dünyaya göndereceğini söylediler.Fakat,ben o kadar küçük ve güçsüzüm ki,orada nasıl yaşayacağım?" "Tüm meleklerin arasında senin için bir tanesini seçtim,o seni bekliyor olacak ve seni...
  2. anne olmak

anne olmak

bebeğim midesini üşüttü midesini üşüten bebek üşüten bebekler hepimizin bir hamilelik anısı mevcut olmayanlarada rabbim inşallah nasip eder de dinleriz biz bayanlar erkeklerin tıpkı askerlik anılarını anlatırken aldıkları haz gibi hamilelik dönemlerimizdeki yaşadıklarımızı anlatırken bir heycan bir kıpırtı basıverir içimizi sizi bilmem ama ben bunu her paylaştığımda içim kıpır kıpır oluverir...
  3. Anne olmak....

Anne olmak....

9 ay bir bedende çift insan olarak yaşamak mı bu kadar yüceltir bu ruhu? Nedir hayatın normal akışında, saf tepkiler veren bu kadını, çocuğunun tek bir bakışıyla, ruhunu okuyacak kadar erdemli kılan? Dünyanın en güzel kokan varlığıdır anne. Kendine has, mis bir kokusu vardır ki odasına da sinmiştir, bir hafta uzak kalsanız o odaya girdiğinizde anlarsınız onu ne kadar özlediğinizi. Durup durup...
  4. Anne Olmak...

Anne Olmak...

Orta yaşlı kadın, evin içinde telaşlı bir haldeydi. Eşyaların yerini değiştiriyor, örtüleri düzeltiyor, arada bir mutfağa gidip pişmekte olan yemeğe bakıyor, tekrar salona dönüyordu. Sokaktan gelen her seste pencereye koşuyor, her duyduğu kapı zilinde de, başkasının zili olduğunu anlayıp üzülüyordu. Başka şehirde iş bulan oğlu, hem uzak yerde olduğundan hem de izin alamadığından 2 aydır...
  5. anne olmak

anne olmak

ANNE - Başım ağrıyo yav... - Saçın ıslak ıslak çıktın ondan. - Başım dönüyo... - E bi şey yemiyorsun, açlıktan. Anam ilkokul mezunuydu. Ama, doktordu. Popoma fitil sokan tek kadın. Eczacıydı aynı zamanda... - Gözüm morardı. - Gel, patates basayım. - Kepeklerim çoğaldı. - Otur, zeytinyağı süreyim. - Arpacık çıktı galiba. - Yum, sarımsak değdireyim. Hemşireydi... - Öfff, terledim be. - Dur,...

Sayfayı Paylaş