gebe
  1. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Anne Sütü Her Zaman Aynı İçerikte Midir?

Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

anne sütünün yaramaması her annenin sütü aynımıdır anne sütü yaramıyor ön süt arka süt dengesizliği Memelerden ilk 4-5 gün süreyle gelen süt (kolostrum- ağız sütü), içerik olarak 5. günden sonra gelen olgun süte göre farklılıklar gösterdiği gibi, prematüre bir bebek doğurmuş annenin sütü önemli oranda her ikisinden de farklıdır ve olgun süt içeriğine ancak ortalama bir ayda erişir.Anne sütü bebeğin gereksinimlerine göre değişen dinamik bir yapı gösterir. Bebeğin prematüre veya matür doğmuş olmasına bağlı olarak, bebek yaşının ilerlemesiyle, önden emilen veya öğünün sonuna doğru gelen, sabah veya akşam, yaz veya kış aylarında anne sütünün içeriği değişiklik gösterir. Geçiş sütünün memeye gelmesiyle 4-5. günlerde meme dolmaya başlar. Artık bebek, memenin tam boşalmasını sağlayacak güçte emecektir. Bu nedenle, tek öğünde bebek bir meme tümüyle boşalıncaya kadar aynı memede tutulmalıdır.
    Memeden ilk gelen sütün karbonhidrat içeriği, sona doğru gelen sütün yağ içeriği yüksektir. Emmenin başında ilk gelen süt daha çok karbonhidratlı (insülin salgılanmasını uyarır, acıktırır) arkadan gelen ise daha çok yağlıdır (doygunluk verici). Bir memedeki sütün bittiğini zanneden anne aslında yalnızca bol karbonhidratlı ön sütü emzirmiş olabilir; öbür memeden yine yalnızca ön sütü içen bebeğini yeterince emzirdiğini düşünebilir. Oysa bebek, yağlı olan arka sütü her iki memeden de alamadığından doygunluk hissini edinememiştir. Kaldı ki iyi boşalmamış memelerde süt salgısı da iyi olmayacaktır. Bebek sık acıkıp ağlayacak, yeniden iyi boşalmamış memeye tutulunca anne hüsrana uğrayacak, sıkıntı süt- salınması refleksini önleyecek ve bu kötü döngü kırılamayacaktır. Ayrıca bol süt şekeri içeren ön sütün alınması yeşil, köpüklü dışkılamaya yol açacaktır. Bebeğin sık acıkmaktan uyuyamaması, aşırı süt şekerine bağlı barsak hareketlerinin fazla oluşundan kıvranarak ağlaması, pek iyi kilo alır görünmemesi, hele hele ishal oldu sanılması annesinin sütünün yaramadığı söylentilerine ve hemen formula başlanması önerilerine yol açacaktır.

Alıntı

2. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Anne Sütü Her Zaman Aynı İçerikte Midir?
    paylasim icin tsklerr canimm,emegine saglik

3. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Anne Sütü Her Zaman Aynı İçerikte Midir?

eline sağlık canım teşekkürler.

Anne Sütü Her Zaman Aynı İçerikte Midir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. "seni seviyorum " cümlesi her zaman söylenmeli midir??

"seni seviyorum " cümlesi her zaman söylenmeli midir??

ben şu " seni seviyorum " lafına takılmış durumdayım..çevremde sürekli izliyorum ve çiftlere baktığımda acayip bir vıcık vıcıklık söz konusu..her dakka birbirine seni seviyorum diyen çiftlerle dolu etrafımız..bana göre bu söz sürekli kullanıldığında anlamını yitiriyor..yani biraz karşı taraf hakettiğin de bunu söylemek gerekmez mi?? en azından ben dakka başıı " seni seviyorum...
  2. Ne Zamana Kadar Anne Sütü Verilir biliyor musunuz

Ne Zamana Kadar Anne Sütü Verilir biliyor musunuz

merhaba kızlar ben bebeğimi emziriyorum şuan 5 aylık acaba ne zaman kadar daha emzirmem lazım yani Ne Zamana Kadar Anne Sütü Verilir bu konuda bilgi verirseniz bana çok sevinirim.
  3. Anne Sütü Emen Bebeğe Su Verilir mi?

Anne Sütü Emen Bebeğe Su Verilir mi?

bebeğe su verilirmi,bebeğime su vermelimiyim,bebeğe su içirmek zararlımıdır,bebeklere su verilirmi,bebek beslenmesi hakkında bilgiler “Uyusun da büyüsün nenni, tıpış tıpış yürüsün nenni” seramonisi bebeğin neden uyku istediğini anlatan önemli bir kavramdır. Bebeğin cilt ve dışkı rengindeki değişiklikler, kulaklarındaki akıntılar gibi çok uyuması da anneler arasında merak uyandıran...
  4. Annemizin Ak Sütü Gibi Helal mi?

Annemizin Ak Sütü Gibi Helal mi?

MAMALARDAKİ TEHLİKE !!! Yeni Doğan Bebeklerin Beslenmesi “-Emzirmeyi tamamlamak isteyenler için- anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. ...” (Bakara,233) “Annesi, onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur...” (Lokman,14) “Biz, insana anne babasına iyi davranmayı emrettik. Annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı ve ne zahmetle...

Sayfayı Paylaş