gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Anne sütünün bebeğin beyin gelişimine katkısı nedir ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Selamün aleyküm, taze anneyim ve süt veriyorum. Bir yandan de merak ediyor ve araştırıyorum beyin gelişimi açısından anne sütünün önemi tam olarak nedir ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz,
    Anne sütü bebeğiniz için en ideal seçenek olup, faydaları bebeğinizin karnını doyurmasının çok ötesindedir. Bebeğin ilk 6 ayında hemen hemen tüm beslenme ve vitamin ihtiyaçlarını tek başına karşılayan anne sütü, içerdiği pek çok yararlı maddeyle de bebeğin çeşitli hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.

Anne sütünün bileşenlerinin çoklu doymamış yağ asitlerinden özellikle DHA (Dokosaheksaenoik asit)’dan çok zengin olduğunu uzmanlar beyindeki fosfolipitlerin yapısında bulunan, ayrıca gözdeki retina tabakası ve kırmızı kan hücrelerinde de yer alan önemli bir madde. Yapılan bilimsel araştırmalarda çok düşük doğum ağırlığıyla doğan prematüre bebekler 5 yaşına kadar takip edilmiş. Bu süreç sonunda yapılan değerlendirmede anne sütüyle beslenen prematüre bebeklerin; mamayla beslenen bebeklere göre DHA oranlarının daha yüksek olduğu görülmüş. Aynı araştırma zamanında doğmuş bebekler üzerinde yapıldığında da sonuç çok değişmemiştir.

Anne sütünün bebeğin beyin gelişimine katkısı nedir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bebeğin anne sütünden ayrılması

bebeğin anne sütünden ayrılması

anne sütü nasıl kesilir bebek sütten nasıl kesilir bebek memeden anne sütünden bebeği sütten kesebilirim Bebeğin anne sütünden ayrılması Emzirme anne bebek ilişkisinin en güzel ve özel bölümüdür. İdeal beslenmenin ötesinde aralarındaki sevgi bağının kurulduğu, güçlendiği ve birbirleri için anlamlarını keşfettikleri bir dönemdir. Bebek kadar anne için de önemlidir. Bu nedenle de...
  2. bebeklerin emzirilmesi neden tavsiye edilir anne sütünün özelliği nelerdir?

bebeklerin emzirilmesi neden tavsiye edilir anne sütünün özelliği nelerdir?

ANNE SÜTÜ VE ÖNEMİ Yeni doğan bebek için en ideal besin anne sütüdür. Çocuğun anne sütü ile beslenmesinin sayısız yararlan vardır. Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlayan annenin önceleri az miktarda gelen sütü, bebeğin emme uyarısı ile kısa zamanda artacaktır. Anne Sütünün...
  3. Beyin Gelişimini Destekleyen Bebek Oyunları

Beyin Gelişimini Destekleyen Bebek Oyunları

Sevgili meleklerim; bebeğiniz doğduğu andan itibaren onun zekası için yapabileceğiniz şeyler var.Bunlar neler mi,buyurun öğrenelim: Beyin Gelişimini Destekleyen Bebek Oyunları 1.AY Bebeğinizi dike yakın bir pozisyonda kollarını, bacaklarını ve ayaklarını rahatça hareket ettirebileceği şekilde kucağınıza yerleştirin. Bebeğinize, önce yüzünüzü yaklaştırın ve yüzünüzle gülümseyen...
  4. Bebeği sütten kesecek olan anne ne yapmalı

Bebeği sütten kesecek olan anne ne yapmalı

Kızlar bebeğim şimdi 2,5 yaşında ve artık ben emmesin istiyorum ve bebeğimi sütten kesmeye karar verdim sizler ne yapmıştınız tam olarak ağlıyor sızlıyor ya oğluşum bende her defasında dayanamayıp yine veriyorum. Zeki bi çocuk ama hala emiyor beni kuruttu sıpa :) Lütfen bana bebeğimi sütten kesmek için önerileriniz var ise yazar mısınız?
  5. Bebeği anne sütünden keserken ne yapılmalı ?

Bebeği anne sütünden keserken ne yapılmalı ?

bebeğinizi memeden keserken nelere dikkat etmelisiniz,bebek anne sütünden kesilirken ne yapılmalı,bebeği anne sütünden keserken yapılması gerekenler Anne sütünden kesme dönemi hem anne için hem de bebek için zorlu bir süreç. Doğru zaman ve doğru uygulamayla bu süreci biraz da olsa kolaylaştırabilirsiniz. Psikolog Eda Gökduman bu zorlu sürece ilişkin önemli bilgiler verdi. Bu sürece...

Sayfayı Paylaş