gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

annesinin ölümünü bilmesi

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Latife hanım İzmir'de Uşşakizadeler'in köşkünde kalıyordu. Hastalığına iyi gelsin diye Zübeyde hanım İstanbul'dan oraya gitmişti. Ancak ne var ki, rahatsızlığı artan Zübeyde hanım Uşşakizadeler'in evinde oğluna hasret vefat eder. Latife hanım ve Yaveri Salih Bey; Paşa'ya annesinin ölümünü nasıl bildireceklerini kara kara düşünmekteydiler. Çünkü O'nun dünyada en sevdiği insan olan annesinin ölümünden büyük bir üzüntü duyacağını bilmekteydiler... Annesinin ölümünden habersiz olan Mustafa Kemal, aynı saatlerde trenle çıktığı Yurt gezisinde uyumaktaydı. Gecenin ilerleyen saatlerinde gördüğü kabus gibi rüya yüzünden kan ter içinde uyanır... Bir sigara yakar ve zile basarak kompartımanındaki hizmetine bakan Ali Çavuş'u çağırıp: "Gördüğüm rüya canımı sıktı..." der.

Ali Çavuş: "Hayırdır Paşam" deyince Atatürk de rüyasını anlatır: "Pek hayır olacağa benzemiyor... Kırlık bir y er dey misiz. Her taraf yeşillik. Birden bire bir sel geliyor, annemi alıp götürüyor. Endişe ediyorum. Yaverlere söyle, İzmir'e telgraf çekip annemin sağlık durumunu sorsunlar..."

... Ve acı haber, kısa bir süre sonra Yaver Salih'in yolladığı şifreli telgraf ile gelir. Atatürk telgrafın şifreli olduğunu derhal anlayarak: "Annem öldü değil mi?" Ali Çavuş üzgün bir şekilde telgrafı uzatır: "Başınız sağ olsun Paşam."

Gözleri yaşla dolan Atatürk: "Bana malum oldu... Bana malum oldu... Bunun kabusunu gördüm ben... Anam... Zavallı çilekeş anam... Benim anam öldü başka analar sağ olsun..." diyerek koltuğuna çöker.

Ne yazık ki annesinin cenaze törenine katılamaz ve Yurt gezisini kesmeden, içi kan ağlayarak vatan hizmeti için yoluna devam eder...

annesinin ölümünü bilmesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bir annenin ölümüne fedakarlığı

Bir annenin ölümüne fedakarlığı

22 haftalık hamileyken lenf kanseri olduğunu öğrendi. Tedavi görürse bebeğini kaybedecekti. Ama o kabul etmedi, doğum yaptı. Talihsiz anne bebeğini bir kez kucağına alabildi. Hamileyken kansere yakalanan Ellice Hammond tedavi görürse bebeğini kaybedecekti. Ama o kabul...
  2. Atatürk'ün Annesinin Ölümüyle ilgili gördüğü rüya

Atatürk'ün Annesinin Ölümüyle ilgili gördüğü rüya

rüya ile ilgili şarkılar atatürk ün anne ile ilgili sözleri atatürk kısa şarkılar atatürkün anneler sözleri atatürkün anne Annesinin ölümüyle ilgili gördüğü rüya Trenle çıktığı yurt gezilerinden birinde uyumaktaydı. Gördüğü kabus gibi rüya yüzünden kan ter içinde uyanır. Bir sigara yakar ve zile basarak kompartımanındaki hizmetine bakan Ali Çavuşu çağırıp: "Gördüğüm rüya canımı...
  3. Annesinin Ölümünü Bilmesi-Atatürk'ün Gizemi

Annesinin Ölümünü Bilmesi-Atatürk'ün Gizemi

Latife hanım İzmir'de Uşşakizadeler'in köşkünde kalıyordu. Hastalığına iyi gelsin diye Zübeyde hanım İstanbul'dan oraya gitmişti. Ancak ne var ki, rahatsızlığı artan Zübeyde hanım Uşşakizadeler'in evinde oğluna hasret vefat eder. Latife hanım ve Yaveri Salih Bey; Paşa'ya annesinin ölümünü nasıl bildireceklerini kara kara düşünmekteydiler. Çünkü O'nun dünyada en sevdiği insan olan annesinin...
  4. Anne adyalarının bilmesi gerekenler

Anne adyalarının bilmesi gerekenler

Gebelikte Anne Adaylarinin 9 Aylik Psikolojisi Butun kadinlar hamilelik dönemini farklı duygu ve bedensel değişimlerle yaşar. Bunlar hakkında önceden bilgi sahibi olmak gebeliğe karşı daha bilinçli ve pozitif yaklaşılmasını sağlar. İşte bu özel süreçte her anne adayının bilmesi gerekenler... gebelik sürecinde anne adaylarının nasıl bir ruh hali içinde olduklarını ve neler yaşadıklarını...
  5. Anne karnında bebek ölümlerinin sebepleri

Anne karnında bebek ölümlerinin sebepleri

Anne karnında ölümlerin yüzde 20 ila 40’ı bebeğe ait nedenlerle olur. Bunlar içinde en çok görüleni doğumsal yapısal anormalliklerdir. Tüm rahim içi ölümlerin yaklaşık yüzde 30’u bu anormallikler nedeniyle meydana gelir. Bunlar içinde kalp anormallikleri ve beyindeki anormallikler en önemlileridir. Ayrıca spina bifida denilen ve bebeğin sırtında omurga üzerinde kapanmadan kalan bir delikten...

Sayfayı Paylaş