Arka bahçeniz çiçeklensin...

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
15062007162225_389_484294bal.jpg

Hiçbir işe yaramayan küçük arka bahçenizi ve balkonunuzu cennete dönüştürmeniz mümkün...

Balkonunuzu, yeni bir zemin kaplaması, yüksek tropik bitkiler, rahat mobilyalar, romantik ışık oyunları, birkaç akıllıca manevra ile yenilemeniz mümkün!

Yer sorunu olan evlerde çoğunlukla depo, kiler, hatta tava narası işlevi yüklenen arka bahçeler/balkonlar, aslında ihtiyacınıza göre yeniden tanımlanarak yaşama mekanına dönüştürebileceğiniz alanlardır.

Böyle problemli bir yeriniz varsa, planlamaya geçmeden önce ilk yapmanız gereken amacınızı tam olarak belirlemek:

• Sadece gizli bir güneşlenme alanı mı istiyorsunuz?
• Akşam yemeklerini açık havada yemek mi?
• Yoksa çiçek yetiştirmek mi?

Kararınızı verdikten sonra tasarıma başlayabilirsiniz. İlk olarak sınırlarınızı iyice vurgulamak için mevcut alanın etrafını bambu separatörler ya da yüksek bitkilerle çevreleyin.

Güneşin gün boyu hangi açılardan geldiğini gözlemleyerek, güneşlenme-yemek yeme-dinlenme-çiçeklendirme alanlarınızı seçin. Oluşturmak istediğiniz atmosferin stiline göre tropik/ Akdeniz/ modern- ihtiyacınız olan mobilyalara, aksesuarlara, bitkilere karar verin. Zeminde toprak varsa, ne tip bir toprak olduğunu öğrenin, bitkilerinizi ona göre seçin. Örneğin alanınız hep gölge ise, çim yetiştirmeniz mümkün değildir.

Zeminde simetrik olmayın
Bitkilerinizi yüksekliklerine göre toprak saksılar içine yerleştirip gruplayarak yeşil bir perde yaratabilirsiniz. Farklı işlevlerdeki alanları belirginleştirmek için zemini farklılaştırmak iyi bir çözümdür; ahşap, kaldırım taşı ya da taş karo kullanabilirsiniz.

Zemin kaplamasını yerleştirirken simetrik olmaktan kaçınmanız, doğal havayı güçlendirecektir. Açılıp kapanan masalar, katlanan sandalyeler, çiçeklerin arasına yerleştireceğiniz yumuşak aydınlatmalar, farklı büyüklükteki kokulu mumlar ve oturma birimi olarak kullanabileceğiniz büyük minderlerle kendinize yarattığınız bu yeni cennetin keyfini çıkarın!

Ce: Arka bahçeniz çiçeklensin...

Bahçeli bir evim olsun istiyorum, çiçelerle süsleyeyim istiyorum... Ellerine sağlık canım bilgiler için.

Geri