gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Arşın

Konu, 'ABCÇ Melek Sözlük' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Arşın --------------------------------------------------------------------------------

Metrenin resmen kabulüne kadar kullanılmış olan ölçülerden birinin adı idi.

Bu makamda "Zira" tabiri de kullanılırdı. O zamanlar metreye "Zira-i aşari" denilirdi.

Türkiye'de yakın tarihe kadar kullanılmış olan arşın, üç çeşittir. Çarşı arşını 68 cm. olup kumaş ve benzerini ölçmek için kullanılır. Sekizde birine Urub, onaltıda birine de Kerah adı verilir.

78.8 cm. uzunluğunda olan mimar arşını, III. Selim zamanında değişikliğe uğradığından abanoz ağacından bir arşın yaptırıldı ve bu arşın esas alındı. Yarım arşına "Kadem" denir. Bu yeni arşın, 1869 tarihinde metre karşılığı olarak kabul edildi. Tanzimat'tan sonra, bu çeşitli arşınlar ve yabana uzunluk ölçülerinin karışıklığa sebep olması üzerine resmi muamelelerde yeni arşın kabul edildi.

Türkiye'de 26 Mart 1931 tarihinde çıkan 1782 sayılı kanunla "metre" sistemi kabul edildi ve bu sistem 1933 tarihinden sonra uygulanmaya başlandı.

Arşın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Arş-ı ala

Arş-ı ala

İnsan için olmuş ve olacaklar, Ehil kimse için önemli memuriyete delalet eder.
  2. Arş

Arş

Alimlerin tarifine göre, arsi görmek her durumda hayirdir. Ünlü yorumcular söyle diyorlar: Ars, memleketin büyükleri ve idarecileri ile yorumlanir. Arsi süslü ve bezenmis olarak görmek, büyük bir kisinin yakini olup, ondan hayir ve menfaat saglamaya ve bir menfaate erismege delalet eder. Arsi, çesitli renklerle boyanmis görmek, bilginlerden büyük bir kisiyle dost olup, ondan hayir ve hasenata...
  3. Kenzül Arş Duasının FAZİLETİ VE TÜRKÇE OKUNUŞU

Kenzül Arş Duasının FAZİLETİ VE TÜRKÇE OKUNUŞU

mübin duasının fazileti kenzül arş duası okunuşu kayıp duası türkçe meali la ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin fazileti uzun kenzül arş Kenzül Arş Duasının FAZİLETİ VE TÜRKÇE OKUNUŞU Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v)den rivayet edilmistir.Söyle buyuruyor...... -Cebrail bana dediki:“Ey Muhammed,kim ömründe bir kere bu duayi okursa,Allah´ü Teala onu,kiyamet gününde yüzü ayin...
  4. kenzül arş duası  ve faziletleri

kenzül arş duası ve faziletleri

duaların faziletleri KENZÜL ARŞ DUASI ve FAZİLETİ VE TÜRKÇE OKUNUŞU Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v)den rivayet edilmiştir.Şöyle buyuruyor…… -Cebrail bana dediki:“Ey Muhammed,kim ömründe bir kere bu duayı okursa,Allah´u Teala onu,kıyamet gününde yüzü ayın ondördü gibi parlak haşreder. Hatta bütün insanlar onu,bir peygamber veya melek sanırlar. Ben ve sen onun kabrinin üzerinde...
  5. Kenzül arş duası ve fazileti

Kenzül arş duası ve fazileti

Kenzül arş duası ve fazileti Kenzül arş duası ve anlamı hakkında bilgi rica ediyorum. Merhaba arkadaşlar ben Kenzül arş duası ve fazileti hakkında bilgi edinmek istiyorum, konuyla ilgili bilgi sahibi olan arkadaşlarıma şimdiden tşklerimi iletiyorum.

Sayfayı Paylaş