gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

aşerilen herşeyi yemelimi?

Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

tatlıya aşermek ayva aşermek Evli kadınlarla yapılan bir araştırmaya katılanların yarıdan fazlası, "gebelerin aşerdikleri her şeyi yemesi gerektiğini" belirtirken, uzmanlar ise bunun sağlığa zararlı olabileceği uyarısında bulundu
    Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümran Sevil ve Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ayten Taşpınar tarafından, evli 400 kadınla gerçekleştirilen araştırma, hamilelerde görülen aşermede de geleneksel inançların etkili olduğunu ortaya koydu.

Katılımcılardan 220´si, "gebenin canı ne isterse alınıp yedirilmesi gerektiğini ve bunun sevap olduğunu" söyledi. Ayrıca kadınlar, "arzulanan yiyeceklere göre de çocuğun değişik özelliklere sahip olacağını" belirttiler. Bunlar arasında "tatlıya aşeren oğlan, ekşiye aşeren kız doğurur" ve "patates aşerenin çocuğu kötürüm", "balık eti yenirse çocuğun ağzı açık ya da vücudu kemiksiz", "ayvaya aşerenin çocuğunun zeki" olacağı gibi inanışlar ilk sıralarda yer aldı.

Her istediğini yemeli mi?
    Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Doç. Dr. Sevil, hamile kadınlarda bazı besin ve besin dışı maddelere karşı dayanılmaz bir istek meydana geldiğini, bunun da psikolojik nedenlerden ya da temelde vücudun gereksindiği maddelere karşı bir belirti olarak ortaya çıktığını söyledi. Doç. Dr. Sevil, "Aşerme, tatlı ve ekşi yiyeceklere karşı olabileceği gibi kireç, toprak, kibrit, diş macunu ve nişasta gibi birbiriyle ilgisiz madde isteği de ortaya çıkabiliyor. Bu tür maddelerin yenilmesinin sağlık açısından tehlikeli olabileceği unutulmamalı. Gebenin canının istediği her şeyi değil, sağlığa zararlı olmayan maddeleri yemesine izin verilmeli" dedi.

Araştırma sonuçlarının, sağlık hizmetinde çalışanların, kültürün sağlık üzerine etkilerini göz önüne alarak, hizmet götürdükleri bölgenin geleneksel inanç ve uygulamalarını belirlemelerinin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Doç. Dr. Sevil, şunları kaydetti: "Bu doğrultuda, toplumun kültürel ve değer yargılarına karşı tavır almadan ılımlı bir yaklaşımla iyi ilişkiler kurulmalıdır. Kadınlarla daha iyi iletişim kurulabilmesi ve çağdaş sağlık bilgilerinin daha kolay kabul görmesi bakımından, kadınların anne-çocuk sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek türden geleneksel uygulamalarına saygı gösterilmelidir."

Arzu 18 bunu beğendi.
aşerilen herşeyi yemelimi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. HerŞeye RaĞmen...

HerŞeye RaĞmen...

Bugün ilk defa senleyken geçirdiğim sensiz günlere lanet ettim. Birlikte ama ayrıydık. Ne tuhaf değil mi, birbirimize bir nefes kadar yakın ama bir o kadar uzaktık. Aslında uzak olan sendin. Hep sustum seni kaybetmemek için, sen de bunların hakkını vererek! Çekip gittin. Yalnız ve sensiz olan beni bir kez daha yalnız ve sensiz bıraktın. Hatırlıyor musun giderken, bana: “ çok farklıyız,...
  2. herşeye inat!!!

herşeye inat!!!

Benim yokluğunla her saniye yeniden öldüğüm tüm o zamanlara inat ... Canımın lime lime acıdığı,içimin erdiği,kalbimin paramparça olduğu o hain gecelere inat ... Uyanmanın umutsuzluğa mahkum olduğu o ışıksız sabahlara inat ... Çok güçlü gibi görünmeye çalışıpta kendime yenildiğim tüm o içsel savaşlara inat ... -Ben sana mecburum,bilemezsin.. Yüreğimi seninle ısıtıyorum!- diye...
  3. Uğrunda Herşeyi!!!!

Uğrunda Herşeyi!!!!

BU DA TAM BENLİKMİŞŞ BE YAVVV:cry:
  4. Gebelikte Aşerilen En Garip Şeyler!

Gebelikte Aşerilen En Garip Şeyler!

gebelikte aşerme hamilelikte aşerme Sevgili melekler, gebelik döneminde baş dönmesi ve mide bulantısının yanı sıra ilerleyen zaman içinde aşerme de sıklıkla görülür. Özellikle mevsimi olmayan ya da bulunulan yerde mevcut olmayan gıdalar en çok aşerilen şeylerdir. Yazın ortasında portakal-mandalina ya da kış ortasında çilek akla gelen ilk meyveler. Oysa aşerme sadece masumane bir şekilde...

Sayfayı Paylaş