gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

aşık veysel hayaı hakkında bilgiler lazım var mıdır ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Uzun ince bir yoldayım Gidiyorum gündüz gece..:D
    Ne güzel söylemiş Aşık Veysel değil mi ? Mümkünse Aşık Veysel 'in hayatını paylaşmanızı bu sayfaya yazmanızı rica ediyorum..

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Aşık Veysel ŞATIROĞLU
    Kısaca Aşık Veysel:
    Veysel Şatıroğlu 25 Ekim 1894 Sivas Şarkışla'da doğdu. 21 Mart 1973te vefat etti) Büyük bir Türk halk ozanıdır.
    Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Âşık Veysel, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda sol gözünü, bir talihsizlik sonucuyla da sağ gözünü kaybetti. Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı, 1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.
    Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.
    Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yöntemi gösterişsiz ve nerdeyse kusursuzdur. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de var. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

aşık veysel hayaı hakkında bilgiler lazım var mıdır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hazal filiz küçükköse hakkında bilgi var mı

hazal filiz küçükköse hakkında bilgi var mı

Merhaba Melekler mekanının güzel yöneticileri. Ben Aybuke. hazal filiz küçükköse hakkında bana bilgi verebilir misiniz. biografisi işte resmi teşekkür ediyorum.
  2. veysel karani hazretleri hakkında bilgi

veysel karani hazretleri hakkında bilgi

veysel karani hakkında bilgi veya konu varmı melekler beni birisi bilgilendirebilirmi acaba türbesi nerdedirr nasıl gidilirr çok gitmek istiyorumm varsa bilgi paylaşın lutfen şimideden teşekkürlerrrr
  3. Tahiti adası nerede hakkında bilgi var mı ?

Tahiti adası nerede hakkında bilgi var mı ?

Tahiti denilen adayı merak ediyorum. Bu ada tam olarak nerede ? Hangi ülkede ? Özellikleri ve bir kaç resmi var mı ?
  4. iletken maddelerin önemi hakkında bilgi var mı

iletken maddelerin önemi hakkında bilgi var mı

iletken maddelerin önemi nedir ve bu önem hakkında hayatımızın devamlılığı haçısından ne gibi yararları bulunmaktadır. bilgi verin bana . şey gibi oldu ya hürremin oğlumu verin bana dediği gibi oldu ama idare edin :D:D
  5. öğretmen atamaları 2013 hakkında bilgi var mı?

öğretmen atamaları 2013 hakkında bilgi var mı?

Bahtsız ve atanamayan öğretmenlerden biriyim. Tüm umutlar bu yıla kaldı. Acaba 2013 öğretmen atamaları ile ilgili bilgi var mı? Sizin kulağınız delik olur ..:)

Sayfayı Paylaş