Aşılamanın tutması için yapılması gerekenler

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Aşılamanın tutması için yapılması gerekenler
Aşılamanın tutması için yapılması gerekenler. Başarı şansını nasıl daha fazla yükseltebiliriz. Merhabalar ben 5 yıllık evliyim ve 2 yıldır da bebek istiyoruz kızlar sevgili melekler. Sebepsiz infertilite teşhisi koydular bana yapılan tüm testlerimde normal çıktı. Hatta yumurtalarımın çallama olayı bile normal ve adetim de gayet düzenli. Spermlerde hareket yada sayısal anlamda sorunumuzda yok. Rahim filmi çektirdim ve tüplerimde açık çıktı. Bir çok şey normal ama ne bilim 3 ay takibim yapıldı yinede sonuç alamadık. Şimdi temmuzda bir kez daha aşılama yaptıracağız acaba bu başarı şansını arttırmak için neler yapmalıyım. Sonuç alan kızlar bana yazabilir mi ?

Aşılamanın başarı oranını yükseltmek için yapılması gerekenler.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aynı benim durumum vallahi ya. Sana başımdan geçenleri ve yapman gerekenleri anlatim istersen. Öncelikle şunu belirteyim yüzde 10 ve yüzde 15 arasında ilk aşılamada tutma şansı. Onun için şunları yapman lazım. Doktorunada sor banada önermişti. aşılamanın olduğu günün gecesi ve ertesi sabah ( ki biliyonuz sabah spermler en kaliteli ve hareketli zamanlarını yaşarlar ) ilişki yapmanı şiddetle öneriyorum. Benim aşılamam 7. denemede oldu. Eşimede söyledim cinsel perhizde yapmıştı. örneğin on onbeşgün ilişki olmayacak ve aşılama gecesi sabahı birliktelik yapaşayacaksın ki spermin yürümesi ve hamile kalma şansın artsın tatlım.
Onun haricinde ben aşılama sonrası 2 gün kadar yatarak dinlenme öneriyorum ben fazlasına gerek yok gibi geliyor. Doktorda aten aşılamadan sonra günbe gün kontrole çağıracaktır artık oda doktora kalmış tabiki. Zaten aşılama günlerinide siz tayin edebiliyorsunuz. Her halukarda eşine perhiz yapmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Şimdi bi kızım var ikinciyi düşünüyorum ama bü yaşadıklarımdan sonra ya olmazsa tutmazsa diye de tırsıyorum. Ama yine deneyeceğim.
Allah kucağına almanı nasip etsin hamişliğini nasip etsin tatlım sana.

canım aşılamada spermler rahim içine konulduğu için akma gibi bir durum olmaz, 10 dk yatırıyorlar sonra kalkıp gidebiliyorsun

Önerilen ilaç tedavilerini titizlikle,saatinde uygulamaya özen gösterin.Özellikle çatlatma iğnenizi doktorunuzun size söyledigi zamanda dakik vurdurun.

Sigara içiyorsanız bırakmalısınız. Sigara %13 oranında infertilite nedenidir ve hem yumurta hem de sperm kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Sağlınıza özen gösterin. Beslenmeniz, uykunuz şimdi daha da önemli. Düzenli beslenin,protein,sebze, meyve ve bol sıvı tüketimine dikkat edin.Hormonlu tüm yiyeceklerden uzak durun. Günde 8 saat uyumalı, geç yatmamalı ve sabah erken kalkmalısınız.

Stres, 1 numarlı doğurganlık öldürücü. O nedenle steresten kaçının,zihinsel ve bedensel gevşeme için,nefes egzersizleri,meditasyon yapın,bol bol dua edin.

Aşılama sonrası 30 dakika sırt üstü ve mümkünse baş aşağıda olacak şekilde dik yatın,

Ağır fiziksel aktivitelerden(yüzme,spor,uzanma,ağır kaldırma vb) ve cinsel ilişkiden(doktorunuz farklı öneride bulunmadıysa,aşılamadan 2 gün sonra başlanmalı) sakının,

Aşılamadan sonra ılık suyla,ayakta duş alın.

Aşılama Sonrası Yaşanan Muhtemel Belirtiler;

Göğüslerde ağrı ve büyüme

Göğüs uçlarında hassasiyet

Karında şişkinlik

Açık sarı,beyazımsı akıntı

Kabızlık

İştahta artış

Uyku hali

Bel ve kasıklarda kramp gibi ani ve kısa süreli keskin ağrılar

Aşılamadan 14 gün sonra kanda gebelik testi ( beta-hCG ) yapılır.

Hayatta problemler bitmez ama önemli olan bizim tavrımız.Olumlu düşünmemin büyük yararı olduğunu unutmayın.

Unutmayın, siz iyi olmazsanız, hiçbirşey iyi olmaz!

Allah hayırlı haberlerinizi almayı nasip etsin inşallah.

Merhaba ben de bu ay aşılama yaptırdık, adetime 4 gün var. Benim doktorum işlem sonrası 2 dakika sonra kaldırdı beni, öyle uzanıp yatmadım inşallah tutmuştur

aşılama ve tüp bebek tedavisinden sonuç almadan doğal yolla hamile kaldım çok şükür ama o dönemler gerçekten çok zor ve sıkıntılı zamanlardı iki kere aşılama yaptırdım bir kere de tüp bebek tedavisinden sonuç alamadım ne yazıkki aşılama yaptırdığım zamanda adet sancılarına benzer ağrılarım çok fazla olmuştu çatlatma iğnesinden sonra da durum böyleydi yürüyemez duruma gelmiştim hatta çevremdekiler kesin hamilesin gör bak demişlerdi ama tutmadı kasıklarımda sancılar vardı iğne gibi batmalar falan oluyordu bir arkadaşımın da aynı belirtiler vardı oda aşılama yaptırmıştı ama onunki bir kerede tuttu ve hamile kaldı hatta şu an 8 aylık bir oğlu bile var:)

Geri