Aşk bir ağrı kesicidir

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Aşk bir ağrı kesicidir
Sevgili Melek'ler, aşkın bir çok olumlu ve olumsuz etkileri olduğunu biliyoruz. İşte size aşkın şaşırtan bir etkisi daha Melek'lerim :)

Âşık olunca kalbiniz küt küt atıyor, eliniz ayağınız birbirine dolaşıyor, belki yemek yiyemiyor, belki de uyku bile uyuyamıyorsunuz.

84d6e2a2c613f0.jpg

Bunlar sizin bildiğiniz değişiklikler. Bir de bilmedikleriniz var!

Aşık olmak demek; etrafınızdaki tüm mutsuzlukları unutup, hayata pembe gözlüklerle bakmak demek... Canınız ne kadar acısa da, eğer âşıksanız, ne moraliniz bozulur ne de hayata küsersiniz. Çünkü âşık olunca baktığınız her şey size güzel görünmeye başlar.

İngiltere’de yapılan bir araştırma da bunu doğruluyor. Bu araştırmaya göre aşk, ağrı kesici rolü oynuyor. Nasıl mı? Araştırma kapsamında, deneye katılanlardan, sevdikleri kişinin bir fotoğrafı ile çekici buldukları başka birinin fotoğrafını yanlarında getirmeleri istendi. Araştırmaya göre, sevilen kişinin fotoğrafına bakmak acı algısını, çekici bulunan kişinin fotoğrafına bakmaktan daha fazla düşürdü. Kısacası, yalnız ve mutsuz hissedenlerin acı eşiği çok daha düşük. Buna karşın âşık olanların acı eşiği daha yüksek.

Aşk gerçekten acıyı azaltıyor mu?

Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal, “Aşk, acıyı azaltmıyor, ağrı hissini azaltabiliyor. Çünkü âşıklarda, normal bireylerde de salgılanan ve endojen morfin diye bilinen endorfin salınımı artıyor. Bu hormon da ağrıyı daha az hissetmeyi sağlıyor” diyor.

Aşkın dönemleri de ağrının hissedilmesinde etkin rol oynuyor. Aşkın ilk döneminde, endorfin salınımı daha yüksek oluyor; bu da ağrının daha az hissedilmesine neden oluyor. Fakat sonrasında bu etki giderek azalıyor. Beyinde yapısal değişiklikler olmadığını belirten Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal, “Ancak beynin çalışmasında temel olan birçok hormon ve molekülün seviyesinde artma veya azalma gibi değişiklikler görülebiliyor. Kişinin depresyona girme eşiğini düşüren serotonin azalıyor. Bunun gibi, birçok hormonun seviyesinde değişim olabiliyor” diyor.

Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal’a göre, ilk bakışta aşk var. Hatta erkekler, kadınlara göre daha çabuk âşık oluyor. Erkekler, fiziksel özelliklere daha çok önem verirken, kadınlar sosyal konumu iyi, gelecek endişelerini giderecek kişileri tercih edebiliyor.

Cinsel çekicilik ön planda

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal’a göre; aşk, genetik olarak, türün devamı için gerekli bir süreç. Türlerin devamlılığı için her canlı âşık oluyor. Başlangıç aşamasında genetik, sosyal, ekonomik, kültürel ve geleneksel birçok neden, âşık olmak için etkili; ancak genellikle cinsel çekicilik, âşık olabilmek için daha ön planda oluyor. Sanıldığı gibi, ruh güzelliği en başta önemli değil. Önemli olan, öncelikli olarak fiziksel çekicilik. Kadın ve erkeklerin tercihlerinin, her kültürde ortak olan kriterleri de bulunuyor.

Dikkat! Aklınızı başınızdan alabilir

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal, “Aşk, öncelikli olarak bir hastalık değil. Âşık olan bireylerde melankoli denilebilecek psikolojik değişiklikler görülebiliyor. Ümitsizlik de bu sürece eklenirse, aşk, depresyona dönüşebiliyor. Âşık olunca enerji, motivasyon artıyor. Engelleri aşma gücü hissediliyor ve daha kontrolsüz davranılabiliyor” diyor. Âşık olduğunuzda cinsel ilişki sırasında ‘kortikal inhibisyon’ yani, aklını kullanamama durumu oluşabiliyor. Akıl kullanılmadığında ise savunmasız kalınıyor, düşüncesizce hareket edilebiliyor.

Yaz aşkı yalan mı?

Bazı araştırmalar, yaz mevsiminin âşık olmayı kolaylaştırdığını söylese de, Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal, “Aşkın mevsimlerle hiçbir ilgisi bulunmuyor. Kutuplarda da, ekvatorda da her mevsim, her an âşık olunabiliyor, yeter ki ortam uygun olsun” diyor.

Aşkın ömrü üç yıl

Aşkın ömrü uzmanlara göre ortalama olarak üç yıl kabul ediliyor. Romantizmin süresiyse kültürel, ekonomik ve sosyal birçok etkene bağlı olarak değişebiliyor. Kibarlık, bir romantizm ölçüsü ise ömür boyu sürebiliyor; kapı açmak, yerini bir kadına vermek, elindeki ağırlıkları taşımasına yardım etmek, merdiven inip çıkarken nerede duracağını bilmek gibi birçok şey de romantizm sayılabiliyor.

Tebrik ederim sizleri :) Dilerim ki RAB, aşkınızı nazarlardan sakınır ve daimi kılarak, her zerresini mutlulukla yaşamanızı nasip eder kızlar :)

Bu dileklerim, benim için de geçerli tabe hahaha

Tebrik ederim sizleri :) Dilerim ki RAB, aşkınızı nazarlardan sakınır ve daimi kılarak, her zerresini mutlulukla yaşamanızı nasip eder kızlar :)

Bu dileklerim, benim için de geçerli tabe hahaha

Tabiki senin ve herkesin için geçerli.. Sende bu kalp olduğu sürece eminim ki aklının almayacağı kadar seviliyorsundur. Belki biliyor yada bilmiyorsundur o ayrı tabi..

Tabiki senin ve herkesin için geçerli.. Sende bu kalp olduğu sürece eminim ki aklının almayacağı kadar seviliyorsundur. Belki biliyor yada bilmiyorsundur o ayrı tabi..

Oyy kıs ben seni yerim yerimm :kiss: Bu gün adminini güzel sözlerle şımartan Belen'im sağolasın birtanem, benim zarif Belen'im:kiss:

Ahhh aşkk ahhh kalbimde bir ok gibi vurdu beni ve hala kalbim sızlıyor yavaş yavaş kanımı alıp götürüyor benden ama nedense canım yanmıyo nedense demek aşk böyle bişey saplanan bir ok gibi kanını emer ama canını yakmaz güzelmiş beaaa bende aşka geldim kocişim sağolsun yanımda olmasına rağmen hala ismini duyunca gözlerim buğulanıyor Allahım onu bana beni ona bağışlasın aramız bozulmasın inşallah

Ahhh aşkk ahhh kalbimde bir ok gibi vurdu beni ve hala kalbim sızlıyor yavaş yavaş kanımı alıp götürüyor benden ama nedense canım yanmıyo nedense demek aşk böyle bişey saplanan bir ok gibi kanını emer ama canını yakmaz güzelmiş beaaa bende aşka geldim kocişim sağolsun yanımda olmasına rağmen hala ismini duyunca gözlerim buğulanıyor Allahım onu bana beni ona bağışlasın aramız bozulmasın inşallah

Amin canım amin...

Ne mutlu eşine ki, aşkla mutlu olan ve aşkla konuşan bir eşi var :) RAB sizi nazarladan sakınsın ve aşkınızı daimi kılsın caınm :)

Aklını yitirme meselesine takıldı kafam yahu :D:D Akıl elden gidecek RüYaM bize gülecek.
Süper bir konu buda çok güzel bizleri anlatan yazı olmuş bence

amin rüyamm tüm sevenleri Allah ayırmasın inşallah yaa gerçekten yürekten diliyorum bunu herkese temiz aşklar diliyor gözlerinizden öpüyorum hahaha

Geri