gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Askerde iken sigortalı olabilirmisiniz?

Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

askerdeyken sigorta askerde sigorta Askerde olan bir kişinin sigortalı olup olamayacağı, kanunda açıkça sigortalı olunamayacak dense de tartışmalı konulardan birisidir. Askerlik hizmetini yapanlar 5510 sayılı kanuna göre askerlik yaptıkları süre içerisinde sigortalı sayılmamaları gerekmektedir.

Kanunun “Sigortalı Sayılmayanlar” başlıklı 6. maddesinde “Askerlik hizmetini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri” de sayılmış. Bu maddeye baktığımız zaman askerlik yapanların sigortalı olamayacağı açık.

Eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4/a’lı, eski adıyla memur yeni adıyla 4/c’li sigortalılık durumu için bu doğru, ancak Bağ-Kur’lu sigortalılar için bu kadar da kesin sigortalı olamazlar diyemiyoruz.

Patronlarda durum değişik...
    İşçi ve memur askerde sigortalı olamazken şirket ortağı veya vergi mükellefi olup askere gidenlerde durum farklılaşıyor. Kanunda sigortalı sayılmayanlar arasında sayılsa da diğer tarafta sigortalılığının sona ermesi için vergi mükellefiyeti veya şirket ortaklığının sonlandırılması öngörülmüş.
    SSK’lı olarak çalışanlarda fiili çalışma arandığından askere giden bir
    kişinin fiilen çalışması mümkün olmayacağından sigortalı olamayacağı da açık. Uygulamada da bu şekilde olanların Bağ-Kur (4/b) sigortalılığı devam ettirilmekte.
    Askerde iken bu şekilde Bağ-Kur sigortalılığı devam edenler daha sonra askerlik borçlanması yapamamaktadır. Çünkü bu durumda olanlar söz konusu dönemi zaten Bağ-Kur sigortalılığı olarak kazanmaktalar

muhasebenet'ten alıntıdır.

Askerde iken sigortalı olabilirmisiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Asker

Asker

Başlarında değerli biri bulunan asker topluluğu Müslümanlar için yardıma, Bir şehre yada yerleşim alanına askerlerin girmesi yağmur ve berekete, Başıbozuk asker, çapulcu ve ayaktakımı kimselere delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Ordu.)Rüyada asker olmak, zorluklara rağmen zengin ve ünlü olabilmek demektir. Askeri silahsız görmek, iyi diye bildiğiniz birisinin size kötülüğünün dokunacağına...
  2. asker

asker

Başlarında değerli biri bulunan asker topluluğu Müslümanlar için yardıma, Bir şehre yada yerleşim alanına askerlerin girmesi yağmur ve berekete, Başıbozuk asker, çapulcu ve ayaktakımı kimselere delalet eder. Rüyada asker olmak, zorluklara rağmen zengin ve ünlü olabilmek demektir. Askeri silahsız görmek, iyi diye bildiğiniz birisinin size kötülüğünün dokunacağına işarettir. Bir konuda karar...
  3. Emekli Sandığından Emekli aylığı almakta iken sigortalı çalışmaya başlayanlardan dest

Emekli Sandığından Emekli aylığı almakta iken sigortalı çalışmaya başlayanlardan dest

Evet, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce emekli aylığı almakta olanlardan Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edenler hakkında sosyal güvenlik destek primine tabi olma bakımından Kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerinin uygulanmasına devam edilecektir. Bu Kanunla kıdem tazminatının kaldırılacağı ya da toplu olarak...
  4. askerime

askerime

canım sevgilimm senı cok sevıyorumm gıttıgın 1 yıl oldu ama ben senı hala unutmadım hep aklımdasınn... senı çok sevıyorumm aşkımm ne kadar özlesemde üzülsemde beklemenin sonunda sen oldugunu bılmek bıle guzel bu bıle yetıyor bana ben senı 15 ay degıl omur boyu bıle beklerımm... bebişimm gel artık senı cok ozledımm kendımı okadar yanlız hıssedıyorumkı sensız buralarda hep bıseyler eksık !...
  5. hamile olabilirmiyim?

hamile olabilirmiyim?

04 haziranda adet gördüm şimdi 4 temmuz adet henüz görmedim.2 temmuz yanı adetime 2 gün kala idrar testi yaptım bişey çıkmadı.ıkı haftadır kasıklarım agrıyo hersey kokuyo sevdım seylerden tıksindim miğdem bulanıyo ve uyku halındeyim.hamıle olabilirmiyim acaba

Sayfayı Paylaş