gebe
  1. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48

Astım hastalarına önemli uyarı!

Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

astım ölümcülmüdür astım hastalığı ölümcülmüdür ölümcülmü astim ölümcülmü Çevremde tanıdığım bir çok kişide astım hastalığı var.En yakınım oalrak eltimden örnek vermek istiyorum.Eltim astım hastası; toza, dumana,özelliklede sıkıntıya gelemiyor.Çok strese girdiğinde kriz vuruyor.Rabbim tüm astım hastalarının yardımcısı olsun... [​IMG]
    Astım hastalarına önemli uyarı!

Prof. Dr. Tutluoğlu, ilkbaharla artan polenlerin burun akıntısı, gözlerde sulanma, hapşırık gibi belirtileri ortaya çıkardığını, bu şikayeti bulunanların mutlaka uzmana başvurması gerektiğini bildirdi.
    Bülent Tutluoğlu, ''Astım Engel Değil'' kampanyası kapsamında geldiği Adana'da astımın akciğer hava yollarının kronik iltihabi bir hastalığı olduğunu ve insanların yaşam kalitesini bozarak iş gücü kaybına, uyku sorununa, sürekli nefes darlığına yol açabildiğini söyledi.
    Hasta olmanın ''sürekli astım semptomlarıyla yaşamak zorunda kalınması'' anlamına gelmediğini belirten Tutluoğlu, hastalığın kontrol altına alınabildiğini bildirdi.
    Astımlı hastaların bu mevsimlerde çok dikkatli olması gerektiğini ifade eden Tutluoğlu, şöyle konuştu:
    ''Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında hastalık artıyor. Sonbaharlarda ev tozu akarları dediğimiz, gözle görülmeyen, halılarda, yataklarda, yastıklarda, yorganlarda yaşayan canlılarda artış meydana geliyor. Astım vakaları özellikle ilkbaharda polenlere bağlı artış gösteriyor. Çünkü polenler hastalığı tetikliyor. Her yörenin kendisine özgü poleni var. Türkiye'de en çok çimen ve hububat polenlerine karşı alerji görülüyor. Bunlar kilometrelerce öteden gelip insanı rahatsız edebiliyor. Kişide bu dönemde burun akıntısı ve kaşıntı, hapşırık, gözlerde sulanma gibi şikayetler görülüyorsa bu polen alerjisidir, yani polene bağlı astımdır ve tedavi edilmesi gerekir. Bu tür şikayetleri olanlar mutlaka bir uzmana görünmeli.''

Tutluoğlu, astımlı hastalara bu dönemlerde mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını, polenlerin çok görüldüğü ortamlarda bulunmamalarını, piknik yapmaktan kaçınmalarını, evde ve arabada polen filtreleri kullanmalarını önerdi.
    -''HER YIL 1000-1500 ÖLÜM''-
    Türkiye'de yaklaşık 5 milyon astımlı olduğunun tahmin edildiğini belirten Tutluoğlu, hastalığının farkında varmayanların sayısının ise bunun çok daha üzerinde olduğunu kaydetti.
    Astımın halk arasında genellikle nefes darlığı gibi düşünüldüğünü ifade eden Tutluoğlu, ''Halbuki öksürükle seyreden astım türleri de var. Bu da hiç azımsanmayacak oranda ve çocuklarda daha fazla görülüyor'' dedi.
    Astımın kontrol altına alınmaması ve tedavi sürecine gidilmemesi durumunda ölümle sonuçlanan istenmeyen vakalara yol açabildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Tutluoğlu, Türkiye'de her yıl bin-bin 500 kişinin astıma bağlı olarak hayatını kaybettiğini bildirdi.

Astım hastalarına önemli uyarı! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tansiyon hastaları için önemli uyarı

Tansiyon hastaları için önemli uyarı

tansiyon ilaçları isimleri tansiyon ilacı isimleri idrar söktürücü ilaç yüksek ilaçlarının hapları Sosyal Güvenlik Kurumu, 28 Ocak 2009’te yayınlanan 2009/16 sayılı genelge ile yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçları, idrar söktürücü ile kombine olan ve olmayanları eşdeğer kabul etti. Bu durumda, eczaneler, birini diğerinin yerine verebiliyor. www.saglicaklakal.com bu kararın...
  2. Polisten vatandaşa çok önemli uyarı!

Polisten vatandaşa çok önemli uyarı!

rüyada cüzdanının çalındığını görmek rüyada cüzdanın çalınması cüzdan çalınması kapkaç görmek cüzdan 21 çeşit yankesicilik var Yankesiciler toplu taşım araçlarında, otogar, tren garı, havayolu terminalleri, pazarlarda, alışveriş yerlerinde, kalabalık arasında kişilerin dalgınlığından yararlanarak cep veya çantalardan hırsızlık yapmaya devam ediyor. Bursa Emniyet Müürlüğü, 21 ayrı...
  3. Dikkat! Önemli Bir Uyarı

Dikkat! Önemli Bir Uyarı

Arkadaşlar haber ne kadar doğru bilemiyorum ama bu tür olayların olabileceği ihtimalinin yüksek olduğunu düşünerekten bu haberi sizlerle paylaşmak istedim.Haberimiz ise şöyle: Evinizin kapısına geliyorlar. Önemli deterjan firmalarından birinin a...dını verip yeni ürünleri için anket yapmaya, anketi kabul edersiniz de... Hediyenizin 3 kg lık deterjan olacağını söylüyorlar. Tüketici olarak size...
  4. Evlilik için önemli bir uyarı!

Evlilik için önemli bir uyarı!

Evliyseniz, çift olmanız gerekiyor. Eşinizle birlikte, hayat yolculuğunda senkronize adımlar atabilmeniz; bir gözün gördüğünü diğer gözden başkasının görmemesi gerekiyor... Evlilik için önemli bir uyarı! Son yıllarda evliliklerin zarar görmesinin birçok sebebi var şüphesiz. Ama bunların hiçbirisi sizlere hatırlatmak istediğim bu unsur kadar önemli değil gibi geliyor bana. Uyarım,...
  5. Meteorolojiden Çok Önemli Uyarı!!!

Meteorolojiden Çok Önemli Uyarı!!!

Meteorolojiden Çok Önemli Uyarı! Bu hafta bahar yağmurları Türkiye'nin tamamında etkili olacak. Bu hafta bahar yağmurları Türkiye'nin tamamında etkili olacak. Uzmanlar, selin yanı sıra ani hava değişiklikleriyle yıldırım düşeceği uyarısı yaptı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü hafta sonuna kadar bahar yağmurları uyarısı verdi. Önümüzdeki 10 gün boyunca Türkiye'nin neredeyse tamamının yağış...

Sayfayı Paylaş