gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Astım Hastalarının Tüketmemesi Gereken Gıdalar

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Astım, akciğerlerin kronik iltihabı ile karakterize bir rahatsızlıktır. Stres, alerjik reaksiyonlar, sigara dumanı, ağır egzersizler ve soğuk hava astımı tetikleyen nedenler arasında gösterilmektedir. Beslenme alışkanlıklarını düzenlemek ve belirli yiyecekleri tüketmek astımı tedavi etmez ancak astım ataklarının sayısını ve şiddetini azaltmanızda size yardımcı olabilir. Astım için diyet programınızı belirlerken doktorunuza danışın. Sarımsak ve Soğan: “Quercetin” adı verilen bir kimyasal içeren sarımsak ve soğan, akciğer iltihabına neden olan enzimleri baskılayıp astım ataklarının sayısını ve şiddetini düşürebilir.
    Kolin Bakımından Zengin Gıdalar: B kompleks vitamini olan “kolin” astım ataklarını önleyebilir. Kolin içeren gıdalar arasında mercimek, fasulye, süt ürünleri, nohut, yumurta sarısı ve soya fasulyesi gibi besinler sayılabilir.

5.jpg

Keten Yağı: Keten bitkisinin tohumlarından elde edilen keten tohumu yağı omega 3 yağ asidi bakımından oldukça zengindir. Bu esansiyel yağ asitleri bronşiyal dokularda meydana gelen iltihaplanmayı azaltarak astım hastalarının nefes alıp vermesini kolaylaştırırken belirtileri hafifletir.

Selenyum Bakımından Zengin Gıdalar: Selenyum astım nedeniyle iltihaplanan ciğerlerin tedavisine yardımcı bir mineraldir. Bu mineralin tüketimi astım ataklarının sıklığını azaltabilir. Güçlü bir antioksidan olan selenyum aynı zamanda zarar gören akciğer hücreleri nedeniyle artan lipidi düşürebilir. Kahverengi pirinç, ton balığı, kepekli tahıllar, yumurta, tavuk ve kırmızıbiber yüksek oranda selenyum içerir.

Astım Hastalarının Tüketmemesi Gereken Gıdalar

Tuzlu Yiyecekler: Tuzlu gıdalar astım belirtilerinin artmasına neden olabilir. Hamburger, tuzlu patates kızartması, patates cipsi, hazır konserve yemek, beyaz ekmek, işlenmiş peynir, şarküteri ürünleri, soya sosu, hazır çorba gibi gıdalarda genellikle vücudun ihtiyacından fazla sodyum bulunmaktadır. Tuzu mümkün olduğunca azaltmaya ve tuz içermeyen baharat karışımları kullanmaya çalışın. Cips, kraker gibi atıştırmalıkları zaman yarayarak meyve ve sebze gibi sağlıklı alternatifleri ile değiştirin.

Doymuş Yağ: Doymuş yağ kızartmalarda, yağlı süt ürünlerinde ve kırmızı ette bulunan sağlıksız bir yağ formudur. Bu yağ bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olarak astım krizlerinin sıklaşmasına yol açabilir. Tereyağı, yağlı süt ve peynir, patates kızartması, fast-food ürünleri yerine yağ kaynağı olarak zeytinyağı, fındık, keten tohumu yağı kullanabilirsiniz. Genel olarak ağır yağlı yemekler tüketmekten kaçının. Ayrıca trans yağ içeren ticari bisküvi, pasta, tatlılar, kek gibi gıda ürünleri sadece astıma değil kalbiniz ve damarlarınız içinde zararlı besinler arasında yer almaktadır.

Gaza Neden Olan Gıdalar: Aşırı ağır ve şişkinliğe neden olan gıdalar astım ataklarını tetikleyebilir. Ağır yağlı kebap ve benzeri et yemeklerini, fazla baharatlı yiyecekleri, gazlı içecekleri azaltarak gaz oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ayrıca gaz yaptığı bilinen karnabahar, fasulye, brokoli, bezelye, kuşkonmaz gibi sebzeleri az tüketmeye çalışın.

Astım ve Beslenme
    Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sadece düzenli beslenme astımı tedavi etmek mümkün değil ancak doğru beslenmenin astım krizlerini azalttığı uzmanlar tarafından kabul ediliyor. Yukarıda listelediğimiz tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken yiyeceklere dikkat ederek tedavi sürecinde bir adım öne geçebilirsiniz. Ayrıca doktorunuza danışarak özellikle B, C ve E vitamini, quercetin, magnezyum ve karoten içeren multivitamin desteği kullanabilirsiniz. Alerjik astım hastaları tetikleyici alerjenleri öğrenip bunlardan kaçınarak yaşam kalitesini arttırabilir.

Astım Hastalarının Tüketmemesi Gereken Gıdalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Astım hastalarının kullandığı sprey orucu bozar mı?

Astım hastalarının kullandığı sprey orucu bozar mı?

astim spreyi orucu bozarmi astım spreyi orucu bozar mı astım oruç bozarmı oruç bozarmı Astım hastalarının nefes almakta güçlük çektiği anlarda kullandıkları bir sprey vardır bunu hepiniz bilirsiniz peki oruçlu bir astım hastası eğer zor bir anında bu spreyi kullanırsa orucu bozulur mu işte cevabı: Nefes almakta zorluk çeken astımlının boğazına pompaladığı hava orucu bozmaz. "Çünkü bu...
  2. Astım hastalarına önemli uyarı!

Astım hastalarına önemli uyarı!

astım ölümcülmüdür astım hastalığı ölümcülmüdür ölümcülmü astim ölümcülmü Çevremde tanıdığım bir çok kişide astım hastalığı var.En yakınım oalrak eltimden örnek vermek istiyorum.Eltim astım hastası; toza, dumana,özelliklede sıkıntıya gelemiyor.Çok strese girdiğinde kriz vuruyor.Rabbim tüm astım hastalarının yardımcısı olsun... Astım hastalarına önemli uyarı! Prof. Dr. Tutluoğlu, ilkbaharla...
  3. Buzdolabında Saklanması Gereken Gıdalar Nelerdir...

Buzdolabında Saklanması Gereken Gıdalar Nelerdir...

Buzdolabında Gıda Saklama Buzdolabında Hangi Gıdalar Saklanmalı Buzdolabımızda gıda saklarken uzun süre dayanabilmesini ve taze kalmasını isteriz..Peki hangi sebzeler soğuğa dayanıklı hangileri soğuğa karşı dayanıksız işte hepsinin cevabı buzdolabında gıda saklama konumuzda... Buzdolabında saklanmaması gereken gıdalar Domates, salatalık ve elma gibi gıdaların buzdolabında...
  4. Kadınların Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar

Kadınların Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar

Bu sayfa; Kadınların Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sağlık herşeyin önünde geliyor. Farklı yaratılan kadın ve erkek bedeninin sağlığını koruması için bazı gıdaları özellikle tüketmeleri gerekiyor. Biz de bu yazımızda kadınların mutlaka tüketmesi gereken gıdaları b usayfamızdan sizlerle paylaşıyoruz... Avokado Lif, K...
  5. Asla Unutmamanız Gereken Stil Kuralları

Asla Unutmamanız Gereken Stil Kuralları

moda kuralları, modada renk uyumları, stil sahibi olmak Sevgili melekler, gardrobunuzu düzenlerken ya da kıyafet alışverişine çıktığınızda asl unutmamanız gereken bazı stil kuralları vardır. Bu kurallar moda var olduğu sürece değişmeyecek kurallardır ki, ne yazık ki halen bu kurallardan habersiz bir şekilde giyinip dışarda dolaşan pek çok insan bulunmaktadır. Biraz dikkat ve zevkle gayet şık...

Sayfayı Paylaş