gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Astım Hastalığını Tetikleyen Unsurlar

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

astım nedir,astın nedenleri nelerdir,,astım belirtileri nelerdir,astım tedavisi,astım hakkında bilgiler
    a.jpg

Astım; solunum yolları ile vücudumuza giren uyarıcıların solunum yolunu oluşturan bronşları şişirmesi, kasılması, balgam gibi yapışkan sıvılar ile solunum yollarının tıkanması ve nefes alış verişinin zorlanmasına neden olan solunum yolu hastalığıdır.

Bu solunum yolu hastalığının sebebi tam olarak bilinememektedir. Risk faktörleri ve semptomlarından makalenin devamında bahsedilecektir. Doktorlar bu hastalığın sebebinin kalıtımsal olabileceğini, çevre ve kalıtımın ko-birlikteliği ile klinik bulguların ortaya çıkabileceğini vurgulamaktadır. Ailesinde astım hastası olan bir kişinin, risk faktörleri ile temas etmesi durumunda astıma yakalanma ihtimali diğer kişilerden çok daha yüksektir. Toplum da bazı kesimler astımın solunum yolu rahatsızlığı olmasından dolayı bulaşıcı olabileceğini düşünmektedir. Fakat astım bulaşıcı değildir. Astım, kalıtım ve çevrenin ko-birlikteliği sonucu, Akciğer bronşial dokulardaki bazı fizyopatolojik değişimler ve bu değişimlere bağlı ortaya çıkan bronkospazm sonucu meydana geldiği için, astım bulaşıcı değildir. Her insan her yaşta astım hastalığına yakalanabilmektedir. Astım hastalığına yaşlı iken yakalanan kişilerin gençlere göre bu hastalığı atlatma ihtimalleri çok daha düşüktür. Çocuklarda görülen astım hastalıkları ileriki dönemlerde büyük çoğunlukla geçebilmektedir. Düzgün tedavi edilen, takipleri yapılan ve ilaçlarını düzgün kullanan çocuklar astım hastalığını atlatabilmektedir.

Astım hastalığının belirtileri arasında bazı belirtiler vardır ki hastalığı teşhis etmede oldukça önemlidir. Astım hastalarında en önemli belirtilerden biri nefes alıp vermede anlaşılabilir. Astım hastası olan bir kişide nefes alıp verirken hırıltı sesleri, nefes alıp vermede zorluk ve öksürük görülür. Hava kirliliği, hayvan tüyleri, sigara dumanlı ortamlar, soğuk havalar, polenler ve vücudu aşırı derece de yorma astım hastalığını ve astım nöbetlerini tetikleyen etkenlerden bazılarıdır. Astım hastası olan bir kişi hayatına dikkat etmeli, vücudunu yoracak aktivitelerden kaçınmalı ve çevre kirliliğinin olmadığı yerlerde yaşamaya özen göstermelidir. Daha detaylı inceleyecek olursak;

Astım Hastalığını Tetikleyen Unsurlar:
    Çevresel irritanlar
    Hava kirliliği
    Atmosferdeki değişiklikler
    Yiyecekler (allerjik, atopik yapı vs)
    Stres durumu
    Çeşitli kokular
    Kullanılan ilaçlar
    Viral ÜSt Solunum Yolları enfeksiyonları
    Evdeki toz veya hayvanlar (tüy, irritanlar…)
    Sigara dumanı (balkonda içilen sigara dahil)
    Aşırı egzersiz
    Soğuk Hava
    Hiperventilasyon (Aşırı soluma)
    Evinde astım hastası olan kişiler evlerine kesinlikle tüylü ev hayvanları almamalıdır ve evlerinde oluşabilecek tozlara önlem almaları gerekmektedir.

Astımda atak şiddeti neye göre değerlendirilir?
    Hastanın sepmtomları (klinik bulgular veya hastanın genel durumu)
    Hastanın fizik muayenisi ile klinik durumunun belirlenmesi (Solunum sesleri, solunum muayenesi vs)
    Solunum fonfsiyon testleri (sft) ile Akciğer fonksiyon ve kapasitelerinin değerlendirilmesi
    Oksijen saturasyonu (Kanın oksijene duygunluğunu gösteren parametredir. % sel olarak ifade edilir)
    Arteriyel Kangazı incelemesi ile Oksijen (O2) saturasyonu ve diğer Labaratuar parametrelerinin incelenmesi
    Astım için yüksek riskli gruplar kimlerdir?
    Ailesinde astım hastalığı öyküsü bulunan kişiler
    Sık hastaneye yatırılan veya sık sık hastalanan kişiler
    Hayati tehlikeye kadar ilerleyen, geçirilen ciddi ataklar
    Son zamanlarda oral steroid alım öyküsü
    İlaçları bırakma (yakın zamanda ilaç kesilme öyküsü)
    Psikolojik rahatsızlıkları olan ve hastalığı kabullenememe durumları
    Tedaviyi uyumsuz hastalar
    Risk faktörleri ile sık temas eden kişiler
    Astım hastalığının tedavisi doktorunuzun size verdiği ilaçlar ve gündelik hayattaki birtakım değişiklikler ile olur. Ani ve güçlü gelen astım nöbetlerini çabuk geçiştirmek için hızlı etkili, bronş açıcı (bronşial dilatatörler) ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçları doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanız, nöbetleri kısa süre de atlatmanıza yardımcı olacaktır. Korunma ve ilaçların yeterli olmadığı durumlarda aşı tedavisi (immunterapi) yapılabilir. Ayrıca yukarıdaki bahsedilen Semptomlara neden olan etkenlerden uzak durulmalıdır. Doktora danışmadan kesinlikle ilaçlar bırakılmamalıdır.

Astım Hastalığını Tetikleyen Unsurlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Astım Hastalığı ile Doğum Yapmak

Astım Hastalığı ile Doğum Yapmak

astım hastalığı, doğum, astımlı anne, neler yaşar, neler yapmalı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekeler, Astım hastalığı, tüm hamile kadınların hemen hemen % 1 ‘ini etkiler. Eğer astımınız varsa hamile kal*ma aşamasında ve hamilelik sırasında, krizleri başlatan etmenlerden özellikle uzak durmaya dikkat edin. Hamile kal*madan önce astımı kontrol altına almaya...
  2. Muhabbet Kuşlarında Astım Hastalığı nedenleri ve hakkında bilgi

Muhabbet Kuşlarında Astım Hastalığı nedenleri ve hakkında bilgi

Muhabbet Kuşlarında Astım Hastalığı nedir neden olur lütfen bu konuda da bilgi verin benim kızım astım olmuş :(
  3. Parfüm Astım Hastalığını Tetikliyor!

Parfüm Astım Hastalığını Tetikliyor!

parfümün zararları, astım sebepleri, astım nedenleri Sevgili melekler, gerek ülkemizde gerekse dünyada ne yazıkki hızla yayılan astım hastalığının bir numaralı düşmanlarından biri parfümler. Yaz kış kullanılan parfümler ne yazıkki astımı tetikliyor. Parfümlerin çoğu güvenli olarak lanse edilse de alerjik bünyelilerde özellikle keskin kokulu olan parfümler astımı tetikleyebiliyor. İşte Göğüs...
  4. Astım hastalığını nasıl yenebilirim?

Astım hastalığını nasıl yenebilirim?

Astım tedavisi olan, tedaviyle tamamen kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Astım tedavisi, etkin bir süreçtir ve -ağır yapısal değişikliklerin oluştuğu olgular haricinde- hasta, tedaviyle tamamen normal bir yaşam sürer hale gelebilir. Ancak bu durum, ilaç ve ilaç dışı (tetik faktörlerden kaçınma) tedavi önerilerimize uyumla sağlanabilir. Tedavinin kesilmesi ve tavsiyelere uyulmaması...
  5. Sedef hastalığını tetikleyen durumlar

Sedef hastalığını tetikleyen durumlar

Sedef hastalığı farklı şekilde herkesi etkileyen bir cilt hastalığıdır. Bazı insanların sedef hastalıkları kendilerinin haberinin olmayacağı kadar hafiftir. Diğer durumlarda ise sedef hastalığı vücudun geniş alanları etkileyecek kadar şiddetli bir durum gösterebilir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda yine de, sedef büyük ölçüde günlük hayatı etkiler. Daha ciddi sedef hastalığı olan...

Sayfayı Paylaş