gebe
  1. damla82

damla82 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Astım Tedavisi

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında damla82 tarafından paylaşıldı.

Astım, çeşitli uyarıcılar nedeniyle solunum yollarını meydana getiren bronşların kasılarak daralması, bronş zarının şişmesi yada balgam gibi yapışkan sıvıların hava yollarını tıkaması ve aşırı duyarlılık sonucu “solunum güçlüğü“ne neden olan bir solunum yolu hastalığıdır. Astım Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bitkisel Astım Tedavisi: Astım şikayetlerini azaltan başlıca bitkiler Ardıç, Banotu, Çay, Çuhaçiçeği, Denizüzümü, Dişotu, Güzelavratotu, Kahve, Kakule, Kekik, Melekotu, Merzengüş, Okaliptüs, Tatula, Vebaotu, Yakıotu, Zencefil olarak sayılabilir.

Kahve, Çay ve Kakao: Kafein içeren bu bitkiler uyarıcı ve bronşları açıcı etkileri ile astımın neden olduğu nefes darlığı şikayetini önlemeye yardımcı olur. Fakat fazla miktarda kullanılmaları sinirlilik ve uykusuzluk yapabilir.

Isırgan Otu: 1 bardak kaynamış suda demleyeceğiniz bir çay kaşığı kadar ısırgan otu ile hazırladığınız ısırgan otu çayı oldukça etkili bir bronş açıcıdır. Isırgan otu çayını bal ile tatlandırarak hem lezzetine lezzet katabilir hem de balın da şifasından faydalanabilirsiniz.

Meyankökü: Oldukça lezzetli bir bitki olan meyankökünden hazırlayacağınız çaylarda, günde 3 fincanı geçmemek kaydıyla, astım, nefes darlığı, öksürük ve boğaz ağrısına karşı faydalıdır.

Rezene ve Anason: Bu iki bitkiden yapılacak bir çay astım başta olmak üzere solunum yolu hastalıklarında faydalıdır.

Ayrıca, C vitamini ile B6 vitamini açısından zengin besinler tüketmek nefes darlığı ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucudur.

Astım Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Asa

Asa

Bakınız; Baston.Asa, baston veya sopa, büyük güç anlamına gelir. Kişi elinde bunlardan birini tuttuğunu görürse fevkalade güçlenecek demektir.Rüyada asa görmek fakirlikle yorumlanir. Bir baska rivayete görede: Rüyada asa görmek, serefli, kuvvetli, kudretli ve halka yardim eden bir kimseye isaret eder. Asanin kirildigini gören kimse, memur ise vazifesinden alinir, eger tacir ise, ticareti...
  2. Astım

Astım

Astımın tipik karakteristiği bronşların mukoza ödemiyle daralmasından ötürü olan episodik dispne'dir (nefes darlığı). Bu durum polijenik bir kalıtım biçiminde genetik kökenli olabilir; fakat enfeksiyon, allerji ve emosyonel faktörler de rol oynayabilir. Muhtemelen psikolojik mekanizmaların rol oynaması için bronşiyal aşırı duyarlığa somatik bir yatkınlık bulunması gerekir. Astımlılarda belirli...
  3. Asla...

Asla...

Seni uzaktan sevmeyi, bana bakmadan görmeyi, Seni duymadan dinlemeyi, gözyaşlarımla gülmeyi Ve kavuşmak için sabretmeyi, Her şeyi öğrendim ama sensiz olmayı asla...
  4. Hamileyim ve astımım var normal doğum yapabilirmiyim?

Hamileyim ve astımım var normal doğum yapabilirmiyim?

Astım olan bir bayan bebek yapmak istediğinde, astım-allerji uzmanı doktorlarca kontrol altına alınmalı, solunum fonksiyonları hamilelik meydana gelmeden hemen önce çok iyi bir seviyeye getirilmelidir. Allerjik astımı olan hastalar, allerjenlerden korunma ile ilgili yeniden bilgi sahibi yapılmalıdır. Hamileliğin ilk üç ayında yalnızca astım ilaçları değil, bütün ilaçların güvenirliği ile...
  5. Astım hastalığını nasıl yenebilirim?

Astım hastalığını nasıl yenebilirim?

Astım tedavisi olan, tedaviyle tamamen kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Astım tedavisi, etkin bir süreçtir ve -ağır yapısal değişikliklerin oluştuğu olgular haricinde- hasta, tedaviyle tamamen normal bir yaşam sürer hale gelebilir. Ancak bu durum, ilaç ve ilaç dışı (tetik faktörlerden kaçınma) tedavi önerilerimize uyumla sağlanabilir. Tedavinin kesilmesi ve tavsiyelere uyulmaması...

Sayfayı Paylaş