gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

aşure gününde hangi olaylar olmuş ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba, benim merak ettiğim aşure günü hangi olaylar olmuş ? Tarihte yeri olan bu olaylar hakkında neler biliyoruz ? Bu olayların önemi ne ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Sırasıyla Aşure günü meydana gelen olaylar:

Yerlerin ve göklerin yaratılması,

Hz. Âdem'in tövbesinin kabûl edilmiştir.

Hz. Nuh'un gemisi Cudi Dağının üzerine demirlemiştir.

Hz. Yûnus'un balığın karnından çıkması,

Hz. İbrahim (a.s.)'in dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması

Hz. İdris'in göğe çıkarılması,

Hz. Süleyman (a.s.)'a saltanat verilmesi,

Hz. Yakub'un oğlu Hz. Yusuf'a kavuşması, gözlerinin görmeye başlaması, Hz. Yusuf'un kuyudan çıkması

Hz. Eyyûb'un hastalıktan kurtulması,

Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi ve Firavun ordusu ile birlikte helak olması,

Hz. İsâ'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.

Hz. Musa (a.s.)'nın Firavun'un şerrinden kurtulması

Hz. Hüseyin (r.a.)'in şehid edilmesi

Kıyâmetin kopması da Aşûre günü olacaktır.

Hz. Aişe'nin belirttiğine göre, Kabe'nin örtüsü daha önceleri Aşura gününde değiştirilirdi.

CeMoŞ bunu beğendi.
  3. deniz-07

deniz-07 Rüya Tabiri Editörü

Beğenilen Mesajlar:
    271
    Ödül Puanları:
    0
    ayrıca Arş, Kûrsi, Kâlem, Yerler ve Gökler, Cebrail A.S., Mikail A.S., İsrafil A.S., Azrail A.S., Adem A.S., Havva anamız, aşure günü yaratıldı. Ve kıyamet Aşure günü kopacak. (Vahşi hayvanların bile aşure günü otlamadıkları rivayetleri vardır.)

aşure gününde hangi olaylar olmuş ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aşure gününde olan olaylar

Aşure gününde olan olaylar

aşure gününde neler oldu, aşure gününde olan olaylar hakkında geniş bilgi istiyorum. Birde neden aşure günü kutlanıyor. Saygılar.
  2. aşure gününde hangi dualar okunmalı ?

aşure gününde hangi dualar okunmalı ?

Aşure gününe az bir zaman kaldı muharrem ayındayız. Acaba diyorum aşure günüde hangi dualar okumak gerekir, var mı bilgi sitenizde ?
  3. aşure gününde hangi ibadetler yapılır ?

aşure gününde hangi ibadetler yapılır ?

Aşure ayı bu ay bildiğiniz gibi ve ben bu ayda yapılacak ibadetleri öğrenmek istiyorum...
  4. Aşure Gününde Hangi İbadetler Yapılır?

Aşure Gününde Hangi İbadetler Yapılır?

aşure günü ibadetleri, aşure günü, aşure günü nasıl ibadet edilir Sevgili melekler, mübarek Muharrem ayında bulunuyoruz. Muharremin 10.gününe denk gelen günde de oruç tutulur, ibadet edilir. Ramazan orucundan sonra en kıymetli oruç Muharrem ayında aşure günü tutulan oruçtur. Bu güzel günde nasıl ibadet edeceğini öğrenmek isteyenler için işte bilgiler... Aşure günü oruç tutulması...
  5. Aşure Gününde Gerçekleşmiş Olaylar Nelerdir?

Aşure Gününde Gerçekleşmiş Olaylar Nelerdir?

aşure günü, aşure gününde neler oldu, aşure günü olan olaylar Sevgili melekler, içinde bulunduğumuz Muharrem ayının 10.günü aşure günüdür. Bu mübarek günde İslami açıdan pek çok önemli olay meydana gelmiştir. Arapça'da 10 manasına gelen "aşara" kelimesinden türeyen Aşure gününde olan olaylar hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz... Aşure gününde hangi olaylar olmuştur:...

Sayfayı Paylaş