gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

AŞure Tarİfİ

Konu, 'Tatlılar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Malzemeler: 2 su bardağı Buğday 1 su bardağı Nohut
    1 su bardağı Kurufasulye
    1 su bardağı kuru Üzüm
    1 su bardağı İncir
    1 su bardağı kuru Kayısı
    1/2 su bardağı fıstık
    4 su bardağı Şeker
    1 yemek kaşığı karanfil
    10 - 15 su bardağı Su

Süsleme için:
    1 su bardağı kuş üzümü
    Çekilmiş ceviz içi, Antep fıstığı
    Tarçın, nar taneleri

Yemeğin Tarifi
    Buğday, fasulye, nohut ve üzümü yıkayıp ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün buğdayı süzüp büyük bir çelik tencereye alın. 15 su bardağı su ekleyip kaynatın. Üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alıp tencerenin kapağını kapatın ve 30 dakika kaynatın. Fasulye ve nohutu süzüp ayrı kaplarda haşlayın.

Buğday taneleri iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık 4.5 saat kısık ateşte arasıra karıştırarak pişirin. Buğdayın suyu un çorbası kıvamına gelmek üzereyken nohut ve kuru fasulyeyi ekleyin. İyice kaynatın. Ardından sırasıyla fıstık, kuru üzüm, karanfil ve dörde bölünmüş kuru kayısıyı ilave edip karıştırın. Birkaç taşım kaynatın. Son olarak şekeri ekleyip 5-10 dakika kaynattıktan sonra incirleri katın ve bir taşım kaynatıp, ateşten alın.

Aşure piştikten sonra sıcakken kaselere boşaltın. Soğuyunca üzerini ceviz içi, Antep fıstığı, kuş üzümü, tarçın ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapın. İsteğe bağlı olarak gülsuyu da serpebilirsiniz.

Son düzenleme: 13 Ocak 2008
AŞure Tarİfİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aşure yapımını merak edenler buyrun aşure gününe özel aşure tarifi

Aşure yapımını merak edenler buyrun aşure gününe özel aşure tarifi

Malzemeler: Yarım kg buğday, 1 su bardağı nohut, 1 su bardağı kuru fasulye, 1 çay bardağı pirinç, 100 gr kuru kayısı, yıkanmış ve ufak ufak doğranmış, 50 gr kuş üzümü, 100 gr çekirdeksiz kuru üzüm, Dilerseniz ufak ufak doğranmış kuru incir, 1 kg toz şeker Yapılışı: Aşureyi pişirmeye başlamadan 8-9 saat önce, buğdayı büyükçe bir tencereye alıp üzerini 4-5 parmak geçecek kadar kireçsiz su...
  2. ŞIPIDIK'ın aşure tarifi...

ŞIPIDIK'ın aşure tarifi...

Aşure nasıl yapılır Aşure tarifi. Melekler size annemle birlikte yaptığımız aşurenin resmini ve tarifini ekliyorum. Şimdiden afiyet olsun :) MALZEMELER Yarım kilo buğday 750 gr toz şeker (tatlı sevenler arttırabilirsiniz) 150 gr nohut 150 gr kuru fasulye 1 kahve fincanı pirinç 150 gr kuru incir 150 gr kuru üzüm 150 gr kuru kayısı 1 portakal 1 ayva 4 adet karanfil Bir fiske tuz 50 gr...
  3. Kolay Aşure Tarifi

Kolay Aşure Tarifi

Kolay Aşure Tarifi için yazdım ben size eşim aşureyi çok seviyor bende öyle ama biraz acemiyim o yüzden sizden kolay olan tarifi rica ediyorum.
  4. diyet aşure tarifiniz var mı

diyet aşure tarifiniz var mı

Aşure zamanı geçti mi bilmiyorum ama tatlı bu her zaman yenir diye düşünüyorum :D Sizden diyet aşure tarifi istiyorum.Şekerim var ama aşureyi de çok özledim, varsa tarifiniz çok memnun olacağım :D
  5. Aşure nasıl yapılır?

Aşure nasıl yapılır?

Muharrem’de çeşitli tahılların bir araya getirilerek yapıldığı aşure tatlısı yapılır.Hadiselerin hatırlanması manasında muharrem ayında yapılan aşure eşe dosta dağıtılır.Dinimizde aşure yapılmasını emreden yada nehy eden bir durum söz konusu değil. Bir gelenekten ötürü yapılan eylemdir.Hz nuhun gemisi karaya çıktığı zaman ;gemisinde geride kalan çeşitli tahılların bir arada pişirilerek...

Sayfayı Paylaş