gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Aşure Yapımı

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Aşure Yapımı hakkında bilgi verin aşure nASIL YAPILIYOR.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Aşure yapımı için gerekli olan malzemeler
    Yarım kilogram buğday
    1 fincan pirinç (çay fincanı)
    200 gram kuru fasulye
    200 gram kuru ceviz
    200 gram fındık
    100 gram pilav fıstığı
    1 kilogram toz şeker
    200 gram nohut
    4 adet limon
    50 gram kuş üzümü

Aşure Yapılışı

Pirinçleri ve buğdayları yıkayın. Pirinçleri ve buğdayları tencereye koyun ve üzerine su ekleyin (üzerini 2-3 parmak aşacak şekilde). Bu şekilde 5 dakika karıştırarak pişirin.Üzerini sıkıca kapatıp sıcak ortamda, bir gece bekletin. Nohut ve fasulyeleri yumuşayıncaya kadar haşlayın. Pirinç ve buğdayları tencereye biraz sıcak su ekleyerek ateşe koyup kapaksız olarak kaynatın. Dibinin tutmamasına dikkat edin, devamlı karıştırın. Bir süre sonra altını kısarak, kabukları soyulmuş nohut ve fasulyeleri katın. Malzemeler kısık ateşte pişerken karıştırarak bir kilogram şekeri de ilave edin. Ateşten almaya yakın limonları rendelenip aşureye katın ve bir iki taşım daha kaynatın. Ateşten almadan önce isteğinize göre gül suyu da ekleyebilirsiniz. Soğumadan kaselere koyun. Fındığı, cevizi ve pilav fıstığını kavurarak aşurelerin üzerine serpiştirebilirsiniz.

Aşure Yapımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aşure

Aşure

MALZEMELER 1/2 kg buğday 1 çay fincanı pirinç 200 gr kuru ceviz 200 gr kuru fasulye 100 gr pilav fıstığı 200 gr nohut 1 kg toz şeker 4 adet limon 200 gr fındık 50 gr kuş üzümü HAZIRLANIŞI Pirinç ve buğdayı ayıklanıp yıkayın. Tencereye koyup, üzerini üç-dört parmak aşacak kadar su ilave edin, tencerenin kapağını kapatmadan, ateşe koyun. Kanştırarak beş dakika pişirip, ateşten alın....
  2. osmanlıda aşure

osmanlıda aşure

osmanlıda aşure Kullanılacak Malzemeler buğday Fasulye nohut bakla pirinç şeker badem Hazırlanma Şekli Dini inanışlarda her yöreye göre değişen inanışlar olsa da Aşure gününde birçok peygamberin hayatında önemli ve olumlu olaylar olduğuna inanılır. Bu günde, peygamberlerin ve onlara inananların çok büyük sıkıntılardan, zulümlerden, baskılardan kurtulduğuna inanılırAşurenin yapılış şekli...
  3. Aşurenin Tarihçesi

Aşurenin Tarihçesi

aşure, nasıl yapılır, tarihçesi, hakkında bilgiler, resmi, aşurenin tarihçesi için yazımıza buyrun arkadaşlar. İnsanların beslenme alışkanlıkları; yaşadıkları zaman, yer, coğrafi koşullar, ekonomik durum ve dini inanış gibi bazı nedenlerden etkilenmektedir. Aşure bir yemek değil bir tatlı çeşididir. Aşure kelimesinin aslı “âşûrâ”dır. Kameri takvimine göre kurban bayramından...
  4. Evde Aşure Yapımı

Evde Aşure Yapımı

Evde Aşure Yapımı Ben öğrenciyim ve aşureyi çok seviyorum bu güne dek ünlü markaların hazır aşurelerini alıyor yapıyordum ama bu gün evde kendim yapmak istiyorum acaba Evde Aşure Yapımı nasıl oluyor yardım edin.
  5. aşure yapımı hakkında bilgi istiyorum

aşure yapımı hakkında bilgi istiyorum

Ben bu yıl ilk defa aşure yapacağım bana aşure yapmanın inceliklerini yazaıp tarifini verirmisiniz lütfen :D

Sayfayı Paylaş