gebe
  1. Julieт

Julieт Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Ata'dan Hitler'e okkalı cevap!

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Julieт tarafından paylaşıldı.

Hitler Atatürk'ün yaptığı bir işe kızmış, 'dursun' diye mesaj göndermiş. Ama Atatürk'ün cevabı öyle okkalı olmuş ki, susup oturmuş... İşte o cevap;

Atatürk’ün gerçekleştirdiği üniversite reformunun anlatıldığı “Son Devrim” isimli kitap büyük ilgi görüyor.
    Gazeteci Nüket Aşkın tarafından kaleme alınan kitapta, 1933 üniversite reformunun sancılı süreci ve bu dönemde Hitler’den kaçarak Anadolu’ya sığınan bilim adamlarıyla reformun nasıl gerçekleştirildiği anlatılıyor.
    HİTLER'İN TEHDİDİ ATATÜRK'ÜN CEVABI
    Türk Hükümeti’nin kendisinin kovduğu Yahudi bilim adamlarıyla temas kurduğunu öğrenen Hitler, “Benim ortadan kaldırmak istediğim bu Yahudi alayını Mustafa Kemal koruyamaz. Buna müsaade veremem” diyerek Atatürk’e “Bu komünist profesörleri ülkenize sokmayın” mesajını gönderir. Atatürk, Bu bilgiyi kendisine ileten Hariciye Vekili Tevfik Rüştü Aras ve Maarif Vekili Reşit Galip Bey’e “Bir onbaşı beni cinayetlerine alet edemez” diyerek Türkiye’ye sığınmak isteyen Alman profesörlerin işlemlerinin hızlandırılması talimatını verir.

Ata'dan Hitler'e okkalı cevap! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Komik Cevaplar

Komik Cevaplar

Kimlere zekat verilmez? Cevap: Şeytana. (İlkokul 5) Demokrasilerde kuvvetler ayrılığı kaça ayrılır? Cevap: Üçe. Kara, deniz, hava kuvvetleri. (Orta 3) Mondros'u açıklayınız. Cevap: Mondros kimdir bilmiyorum (Orhan/8) İneğin midesi kaç bölümdür? Cevap: İki oda, bir salon, bir mutfak (Ortaokul 1) Servet-I Fünun edebiyatı hangi edebi akımlardan etkilenmiştir? Cevap: Elektrik...
  2. Cevaplarin böylesi

Cevaplarin böylesi

&&& Sokrat Ölüme mahkum edildiğinde, eşi: - Haksız yere öldürülüyorsun, diye ağlamaya başlayınca, Sokrat:- Ne yani, demiş. Birde haklı yere mi öldürülseydim! &&& Sultan Alparslan 27 bin askeriyle Bizans topraklarında ilerlerken, keşfe gönderdiği askerlerden biri huzuruna gelip telaşla: - 300 bin kişilik düşman ordusu bize doğru yaklaşıyor, der. Alparslan hiç...
  3. okkalı güzel sözler

okkalı güzel sözler

okkalı sözler okkalı nickler en sözler laflar okkali ♥ Hasret kapımda nöbetler tutuyor. Sevgilim uzak bir şehirde gözlerim onu arıyor... ♥ Bir kuş olup gitsem, aşsam şu enginleri, varsam senin yanına. Öpsem doyasıya, koklasam seni... ♥ En güzel yarınlar senin olsun, sen buna layıksın ömrün mutluluklarla dolsun. Eğer gün gelir de sen beni unutursan, inan ki tatlım canın sağolsun. ♥...
  4. ATA'dan

ATA'dan

ATA'dan... Ne mutlu "Türküm" diyene. Tarih bir milletin kanını, varlığını hiçbir zaman inkâr edemez. Bizim görüşümüz ki halkçılıktır, kuvvetin, kudretin, egemenliğin, yönetimin doğrudan doğruya halka verilmesidir, halkın elinde bulundurulmasıdır. Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir. "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben yapabilmek için mutlaka bağımsız bir...
  5. Ata'dan aşk itirafı

Ata'dan aşk itirafı

Ata’dan aşk itirafı Ünlü komedyen ve oyuncu Ata Demirer geçen yazdan beri birlikteliği konuşulan “Eyyvah Eyvah 2” filmindeki sevgilisi Özge Borak’la aşk yaşadığını itiraf etti. 00:19 | 26 Ocak 2011 MAGAZİN SERVİSİ CNN TÜRK’ün 5N1K programında “Özge Borak’la beraber misiniz?” sorusuna Demirer, “Daha çok yeni ve kendimizin de daha yeni dillendirdiği bir şey... Doğal olarak bu soruya...

Sayfayı Paylaş