gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Ata'nın sevdiği plaklar

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

[​IMG] 12 Ağustos 2008 Salı 11:13
    Cumhurbaşkanlığı çok önemli bir arşivi internete aktardı. İşte Ata'nın Çankaya sofralarında dinlediği o taş plaklar;

Atatürk'ün dost sohbetlerinde, günler süren tren yolculuklarında, dönemin aydınları, siyasetçileri ve bilim adamlarıyla memleket meselelerini tartıştığı Çankaya sofralarında dinlediği şarkılar ve türkülerden oluşan derleme, Cumhurbaşkanlığı internet sitesindeki "Atatürk Özel" bölümünde yayınlanmaya başladı.

Atatürk'ün Sevdiği Müzikler, Çankaya Atatürk Müze Köşkü'nde bulunan 271 adet plak ve Atatürk'ün "Beyaz Tren"deki seyahatleri sırasında dinlediği plaklar arasından seçildi. Plakların ses kalitesinin yükseltmesi ve müzik dışı ses bozukluklarından arındırılarak dijital ortama aktarılması ise TRT tarafından gerçekleştirildi.

Ulu Önder'in severek dinlediği pek çok ismin bulunduğu arşivde kimler yok [​IMG]
    Bu büyük arşivde yer alan
    o eşsiz sesleri dinlemek için

ki: Münir Nurettin Selçuk, Saadettin Kaynak, Hamiyet Yüceses, Mustafa Nafiz, Afitap Hanım, Yesarî Asım Arsoy, Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Selahattin Pınar ve daha pek çok isim.

Mustafa Kemal'in tren yolculukları sırasında dinlediği Necip Celal Andel'in Seyyan Oskan tarafından seslendirilen "Yıllar" tangosu da var içlerinde; hüzzam, karciğar şarkılar, kantolar, gazeller de...

Atatürk'ün başka türlü sevdiği, kendisinin de eşlik ettiği, gözleri dolarak dinlediği Rumeli türkülerine de erişmek mümkün. Falih Rıfkı Atay, Çankaya adlı kitabında, Atatürk'ün hislerini "Rumeli türküleri söylerken derin ve onulmaz bir gurbet ve sıla acısı gözlerinde yaşarırdı" sözleriyle anlatır.

Ata'nın sevdiği plaklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Plak

Plak

Rüyasında plak gören kişi, önündeki günler içinde eğlenceli dakikalar geçirecek demektir. Rüyada plak görmek kişi, gelecek günlerde eğlenceli zamanlar geçirecek demektir. Rüyada plak, yakında alacağınız haberdir anlamındadır. Çalan plak, gelen haberdir. Rüyada plak satan bir magazaya girip orada çesitli plaklari dinleyerek, bir kaç plak satin aldiginizi görmek, is hususunda gösterdiginiz israr...
  2. Ata'nın Aşkı

Ata'nın Aşkı

Mustafa Kemal,Harbiye’de öğrenci iken,hafta sonu izinlerini üvey amcasının eşi olan,Makbule Hanımın evinde geçiriyordu.Fikriye’de o zamanlar küçük bir kızdı.Mustafa Kemal’e olan ilgisi de bu zamanlarda başladı.Mustafa Kemal Harbiye’den mezun olduktan sonra,görevleri nedeniyle uzun süre İstanbul’dan ayrı kalmıştı.Bu zaman aralığında Fikriye,onun hasretiyle başbaşaydı. Mustafa Kemal,Milli...
  3. Plaka sorgulama

Plaka sorgulama

ordu plaka sorgulama pilakasorgulama plaka sorgulama sorgula mersin Aracınıza yada herhangi bir arabaya ait plakayı aşağıdaki linkten sorgulayabiliyorsunuz arkadaşlarım. Tek yapmanız gereken aşağıdaki linke tıklayarak gerekli yerleri doldurup sorgula butonuna basmanız... BURADAN SORGULAYIN
  4. sevdiğim

sevdiğim

SEN DESEM SENİ BİLİRMİSİN, SEN DİYE BİR DESEN ÇİZEBİLİRMİSİN.BİR MESKEN BULAMADIM KENDİME.BÜYÜK AŞKLAR VARDIR HANİ BİLİRMİSİN. ELLER BANA KALPSİZSİN DİYORLAR, DOĞRU ÇÜNKÜ KALBİMİN SENDE OLDUĞUNU BİLMİYORLAR. SENİ HER ÖZLEDİĞİMDE KALBİME BİR YILDIZ ÇİZİYORUM. SENİ NE KADARMI ÖZLEDİM? ARTIK KALBİMDE BİR GÖKYÜZÜM VAR. ÇÜNKÜ SENİ SEVİYORUM. DUYUYORUM SANA DOKUNAMAMANIN EZİKLİĞİNİ VE...
  5. Plak Çanta

Plak Çanta

plak çanta plak şeklinde çanta modelleri çantalar al Müzik plağı şeklinde çantamız sizler için burada melişler.

Sayfayı Paylaş