gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Atatürk Çiçeği hakkında bilgi

Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Atatürk Çiçeği

Atatürk çiçeği (Euphorbia pulcherrima), noel yıldızı ve ponsetya olarak ta bilinmektedir. Sütleğengiller (euphorbiaceae) familyasındandır ve kışın çiçeklenen bir süs bitkisidir. Ana yurdu Meksika ve Orta Amerika’dır; nemli, yağmurlu dere yataklarında ve kayalık yamaçlarda yetişir. Batı dillerindeki ponsetya adını bitkiyi 19.yüzyılda Meksika’ dan ABD’ ye götüren ve yaygınlaştıran ABD’ li devlet adamı Joel R. Poinsett’ den, Türkiye’ deki adını ise süs bitkisi olarak yetiştirilmesine ve tanınmasına ön ayak olan Atatürk’ ten alır. Ilıman iklimlerde açık havada yetişebilen ve 5 m yüksekliğe ulaşabilen çalı özelliğindeki bu bitki, soğuk iklimlerde saksıda yetiştirilir ve boyu genellikle 1 m’ yi aşmaz. Ortada küme oluşturan küçük sarı çiçekleri, taçyaprağa benzeyen, genellikle kırmızı renkli bürgülerle (yaprak benzeri yapılar) çevrilidir. Gövde ve yapraklardan sızan sütümsü özsu bazı duyarlı insanlarda ve hayvanlarda deriyi kabartıp tahriş edebilir; ama bu özsuyun öldürecek kadar zehirli olduğu yolundaki inanış yalnızca bir abartmadır. Atatürk çiçeğinin pembe, beyaz, benekli ve çizgili bürgüleri olan pek çok kültür çeşidi vardır; ama en beğenileni, dayanıklı bir süs bitkisi olan kırmızı Atatürk çiçeğidir.

Atatürk Çiçeği hakkında bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Atatürk Devrimleri Hakkında Bilgiler

Atatürk Devrimleri Hakkında Bilgiler

atatürk devrimleri atatürk devrimleri nelerdir atatürkün devrimleri Büyük kumandan, Cumhuriyetimizin mimarı Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte ülkede yapmayı planladığı birçok değişikliği yürürlüğe koymaya başladı melekler :) Yurdun ve halkıon çağdaşlaşması ve modernleşmesi adına uyguladığı bu yenilikler Atatürk devrimleri adıyla anılır. Bu makalemizde okul yıllarında...
  2. Atatürk neden öldü hakkında bilgi

Atatürk neden öldü hakkında bilgi

Atatürk Neden Öldü Atatürk Niçin Öldü Hakkında Bilgi Merhaba Sevgili Melek'lerim... Bu sayfamızda Atatürk niçin öldü diye soran misafirimizin sorusunu yanıtlıyor ve Atatürk'ün ölümüne dair merak edieln bilgileri katarıyoruz. Atatürk'ün ölümüne ilişkin çeşitli iddialar vardır.Bir karaciğer rahatsızlığına dair hemen herkes hemfikirdir. Ancak hastalığın adı konusundaki tartışmalar...
  3. Atatürkün Özgeçmişi hakkında bilgi istiyorum

Atatürkün Özgeçmişi hakkında bilgi istiyorum

Merhaba arkadaşlar hepinize keyif dolu neşesi bol bir gün geçirmenizi diliyorum ve ricada bulunacağım konuya geçiyorum mümkünse Atatürkün Özgeçmişi hakkında bilgi verebilir misiniz bana?
  4. Acıbakla Çiçeği Hakkında Bilgiler

Acıbakla Çiçeği Hakkında Bilgiler

acı bakla çiçeği acı bakla tohumu Sevgili melekler, binbir çeşit bitki yetişen doğadan acı bakla çiçeği hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz... Acı bakla (Lupinus), baklagiller (Fabaceae) familyasından, 200 kadar türü içeren bitki cinsi. 3000 yıl önce bazı türlerinin tarımına başlanmıştır. Çiçekleri dik salkımlar şeklinde kümelenmiştir, 30-120 cm'e kadar boylanabilir....
  5. Atatürk inkılapları hakkında kısa bilgi

Atatürk inkılapları hakkında kısa bilgi

merhaba arkadaşlar dönem ödevi için atatürk ınkılpları hakkında kısa bilgi istiyorum mesela harf ınkılabı hakkında kısaca ve öz bilgi diğer ınkılapları da kısa şekilde analatcak biçimde şimdiden teşekkürler

Sayfayı Paylaş