gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Atatürk suikastçiyi nasıl tanıdı?

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

16 Mart 1920'de İstanbul'un işgal edilmesi üzerine, Kemalettin Sami Paşa Anadolu'ya geçerken gemide bir Hintli ile tanışır. Bu adam Mustafa Sagir'dir. Milli harekete yardım için Hint Müslümanları'nın kendisini gönderdiklerini söyler. Böylelikle paşayı etkilemiştir. Ankara'ya telgraf çeken Sami Paşa, Mustafa Sagir'e ilgi gösterilmesini ister. Bir süre sonra Sami Paşa Atatürk'te Hintliyi anlatır ve görüşmesini rica eder. Ertesi gün Atatürk, Mustafa Sagir'i kabul eder.

Bu görüşme uzun sürer. Hintli gönderilir. İki paşa yalnız kalınca Atatürk: "Bana bak Kemal bu adam casus!..." der. Kemalettin Sami Paşa: "Aman paşam siz de çok şüphecisiniz "diyerek Atatürk'e inanmaz.

Atatürk konuşmayı keserek yaveri Hayati Bey'i çağırır ve şu emri verir: "Bu Hintli İngiliz casusu olacak. Kendisini takip etsinler. Mektuplarını da sansürde çok dikkatli okusunlar!..."

Bundan sonra Hintli'nin mektupları o zamanlar kimya hocası olan Avni Refik Bey'e verilir. Bir iki tecrübeden sonra gizli yazılar bulunur. Mustafa Sagir yakalanarak suçu itiraf ettirilir ve idam edilir.

2. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Atatürk suikastçiyi nasıl tanıdı?
    Bu bilgiler için ellerine sağlık canım. Hem hissiyat hem de zekanın gücü bu olsa gerek.

3. ece_ece

ece_ece Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Atatürk suikastçiyi nasıl tanıdı?

Paylaşım için teşekkürler meleğim

Atatürk suikastçiyi nasıl tanıdı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. AtatüRk SuikaStçiyi naSıL TanıDı ?

AtatüRk SuikaStçiyi naSıL TanıDı ?

16 Mart 1920'de İstanbul'un işgal edilmesi üzerine, Kemalettin Sami Paşa Anadolu'ya geçerken gemide bir Hintli ile tanışır. Bu adam Mustafa Sagir'dir. Milli harekete yardım için Hint Müslümanları'nın kendisini gönderdiklerini söyler. Böylelikle paşayı etkilemiştir. Ankara'ya telgraf çeken Sami Paşa, Mustafa Sagir'e ilgi gösterilmesini ister. Bir süre sonra Sami Paşa Atatürk'te...
  2. Mustafa Kemal Nasıl "Atatürk" Oldu

Mustafa Kemal Nasıl "Atatürk" Oldu

mustafa kemal nasıl atatürk oldu mustafa nasıl kemal oldu atatürk adı ün adı Gazi Çiftliğinde dolaşıp hava alırken oldukça yaşlı bir kadına rasladık. Atatürk attan inerek bu ihiyar kadının yanına sokuldu. - Merhaba nine... Kadın Ata'nın yüzüne bakarak hafif bir sesle; - Merhaba dedi. - Nereden gelip nereye gidiyorsun? Kadın şöyle bir duralayıp, - Neden sordun ki, dedi. Buraların...
  3. Suikastçinin Tuncay Özkan bağlantısı

Suikastçinin Tuncay Özkan bağlantısı

Erdoğan'a suikast hazırlığındayken yakalanan kişinin ilginç bağlantıları ortaya çıkarıldı. Tekirdağ'da AK Parti mitinginde Başbakan'a suikast düzenleyeceği iddiasıyla tutuklanan Muammer A.'nın, Ergenekon sanık ve şüphelililerinin yöneticileriyle ilişkisi mercek altına alındı. 'Eylemi bir yıldır planladım. Başbakan Erdoğan ve Deniz Baykal'ı vurduktan sonra intihar edecektim' diyen Muammer...
  4. Kimleri tanıdınız?

Kimleri tanıdınız?

Ee kimleri tanıdınız bakalım.... ben hepsini bulamadım...
  5. Atatürk nasıl öldü

Atatürk nasıl öldü

merhaba Atatürk nerde ne zaman ve nasıl öldü ayrıntılı bilgi verirmisiniz

Sayfayı Paylaş